Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

PŘEHLEDNĚ: Následky covidu? Poškozuje srdce, plíce i mozek, způsobuje únavu

Svět bojuje s epidemií covidu-19 už tři čtvrtě roku. V prvních měsících byly pro lékaře dlouhodobé následky onemocnění záhadou. V posledním půl roce už ale vznikla celá řada vědeckých studií, které dlouhodobé dopady koronaviru na člověka popisují. Onemocnění podle nich poškozuje hlavně srdce a plíce, způsobuje však i únavu a má vliv i na psychiku.
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1.LF UK ve Všeobecné...

Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1.LF UK ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze, kde probíhá léčba pacientů s těžkým průběhem onemocnění covid-19. (7. dubna 2020) | foto: Petr TopičMAFRA

I přes velké množství studií však lékaři zatím nejsou schopni určit, proč covid-19 u některých pacientů zanechá trvalé následky a u jiných nikoliv. 

„Pořád je potřeba, aby se lidi chránili, protože nevíme, jaké následky se u nemocných můžou projevit později. Po odeznění pandemie můžeme mít významnou část populace, jež bude chronickými pacienty. Nešířil bych rozhodně paniku, že každý, kdo prodělal covid, bude mít kardiomyopatii. Každopádně je lepší covid-19 neprodělat,“ tvrdí lékař a náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo. 

1. Plíce

Nákaza covidem-19 má nejčastěji dlouhodobé účinky na plicích, shodují se vědecké studie z celého světa. Podle lékařů z Fakultní nemocnice v Hradci Králové má až 40 procent lidí, kteří prodělali koronavirus, čtvrt roku po vyléčení poškozené plíce. Téměř polovina nemocných ještě tři měsíce po prodělané infekci udává potíže s dýcháním nebo bolest na hrudníku. 

Vážnější následky mají lidé, kteří měli těžší průběh onemocnění. „Pacienti se závažným postižením plic způsobeným koronavirem mohou mít i chronické následky ve formě jizevnatých změn v plicích a přetrvávající dýchavičnosti,“ potvrdila předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková v minulosti pro MF DNES. 

K podobným výsledkům jako lékaři z Česka dospěli i autoři některých zahraničních studií, například v bývalém italském epicentru epidemie Bergamu. Ze 750 vyšetřených pacientů, kteří onemocněli covidem v březnu a v dubnu, jich asi 30 procent stále má jizvy na plicích a problémy s dýcháním.

2. Srdce

Koronavirus zanechává následky i na srdci, zjistili němečtí vědci z univerzitní kliniky ve Frankfurtu nad Mohanem. Poškození srdce přitom odhalili i u pacientů, kteří s covidem-19 nebyli hospitalizováni a měli pouze lehký průběh nemoci. Zda je poškození dočasné nebo trvalé, zatím výzkumníci netuší. 

Lidé vyléčení z covidu-19 mají i po měsících poškozené plíce, ukázala studie

Vědci zkoumali výsledky magnetické rezonance srdce u stovky pacientů, kteří v minulosti prodělali nákazu koronavirem. Při porovnání s výsledky lidí, kteří nemoc neměli, odhalili strukturální změny na srdci a také následky, které se objevují po infarktu a známky zánětu srdečního svalu.

Jednalo se přitom o poměrně zdravé pacienty, kteří nákazu prodělali letos na jaře. V průměru jim bylo 49 let. Nikdo z nich si předtím žádných problémů se srdcem vědom nebyl. 

Podle serveru Statnews.com výsledky naznačují, že u mnoha pacientů může být koronavirus předzvěstí srdečního selhání, při kterém dochází k narušení čerpací funkce srdce. Je však ještě příliš brzy na to určit, zda pacienti mají srdce poškozené dočasně nebo trvale.

3. Mozek

Někteří lidé, kteří prodělali covid-19, mají neurologické problémy. Nákaza tedy nějakým způsobem dokáže ovlivnit i mozek. Lékaři však zatím netuší, jak konkrétně. 

Neurologickým následkům nákazy se podrobně věnovali vědci z Velké Británie, kteří zkoumali čtyři desítky pacientů s těmito potížemi. Účastníkům studie bylo mezi 16 a 85 lety a po prodělání nákazy se u nich vyskytly potíže, jako jsou delirium a psychóza, ale i mrtvice nebo poruchy periferních nervů rukou či nohou. Obzvlášť vážný pak byl stav devíti pacientů, kterým diagnostikovali vzácnou autoimunitní chorobu zvanou akutní diseminovaná encefalomyelitida (ADEM).

Poškození nervů, mrtvice. Koronavirus může ničit mozek i lidem bez příznaků

Ta poškozuje bílou mozkovou hmotu a v nejzazším případě může vést k problémům s chůzí i k selhání životních funkcí. ADEM se přitom téměř bez výjimky vyskytuje pouze v dětském věku po prodělané infekci, například po spalničkách.

Někteří další pacienti onemocněli zánětem mozku či Guillainovým–Barrého syndromem. I ten je autoimunitní poruchou, kdy tělo napadá samo sebe. Italští lékaři zase u části pacientů po vyléčení z covidu pozorovali ztrátu krátkodobé paměti. Odborníci proto upozorňují, že je potřeba další výzkum příčin a možné léčby neurologických následků, které s sebou koronavirus může nést. 

4. Celková únava

Více než polovina lidí, kteří se vyléčili z covidu-19, trpí podle irských vědců přetrvávající extrémní únavou. Ta vyléčené trápí bez ohledu na jejich průběh onemocnění. 

Irští vědci sledovali 128 pacientů, kteří byli kvůli nákaze hospitalizovaní v nemocnici. Až 52 procent z nich hlásilo únavu, kterou pociťovali i deset týdnů po uzdravení. Nezáleželo přitom, zda měli lehký, středně těžký či těžký průběh onemocnění. Vědci zjistili, že průběh nemoci nemá pro riziko pozdějšího vzniku nebo přetrvání únavy žádný význam. 

5. Deprese

Kvůli covidu-19 se také zvýšil počet lidí, kteří trpí poruchami nálad, depresemi či úzkostí. Byť se nejedná o přímý důsledek nákazy koronavirem, následky depresí způsobené epidemií a negativní náladou ve společnosti mohou být tragické.

Studie o vlivu koronaviru prokázala zvýšení rizika vzniku depresí a sebevražd

Už na jaře odborníci trend psychických potíží zaznamenávali na přetížených linkách důvěry či první psychické pomoci. Nárůst telefonátů se pohyboval v desítkách procent. Spojitost depresí s koronavirem potvrdila i květnová studie Národního ústavu duševního zdraví.

„Při srovnání splňovalo podstatně více lidí kritéria pro přítomnost alespoň jednoho aktuálního duševního onemocnění. Prevalence (podíl nemocných ve sledované populaci, pozn. red.) stoupla z dvaceti na třicet procent,“ shrnul Petr Winkler, jeden z autorů studie.

Až trojnásobně se zvýšilo riziko sebevraždy, podobný nárůst byl také u deprese. O něco méně, jedenapůlkrát, narostl počet lidí s úzkostnou poruchou. „Výsledky poukazují na značný nárůst v proporci osob, které splňují diagnostická kritéria pro aktuální duševní onemocnění. Rozdíly jsou natolik velké, že je nelze přisoudit běžným sezonním výkyvům,“ vysvětlil Winkler.

Autor:

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Nevyvolat poplach v lidském oku. Proč Izraelci nosí na helmách ty divné hadry

Premium Micnefet rozbíjí siluety přilby, která svou kulatostí vyvolává v lidském oku poplach. Podivnou pokrývku hlavy dostali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Píše o zemědělství, říká odborář Dufek, proč pozval dezinformátora na protest

Pedagogům z Učitelské platformy se nelíbí, že se na pondělí školský a odborářský protest dostalo prostoru i pro...

Nevíme, jak budeme fungovat od ledna, bojí se ředitel motolské nemocnice

Nemocnice nevědí, jak budou fungovat od ledna. Naplánovat služby lékařů totiž musí 15. prosince, tedy dřív, než bude...

Rusko zůstává hrozbou pro Evropu, řekl Pavel. S Itálií slibuje pomoc Ukrajině

Itálie zastává stejný názor na podporu Ukrajiny jako Česko, řekl prezident Petr Pavel v Římě po dnešním jednání se svým...

Hledáme kompromisy, řekl Bek. Ministr nám naslouchal, pochvalovali si studenti

V pondělí přes sedm tisíc škol stávkovalo kvůli úsporám v oboru. Nyní den poté se se zástupci studentů nad situací v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...