Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

PŘEHLEDNĚ: Následky covidu? Poškozuje srdce, plíce i mozek, způsobuje únavu

Svět bojuje s epidemií covidu-19 už tři čtvrtě roku. V prvních měsících byly pro lékaře dlouhodobé následky onemocnění záhadou. V posledním půl roce už ale vznikla celá řada vědeckých studií, které dlouhodobé dopady koronaviru na člověka popisují. Onemocnění podle nich poškozuje hlavně srdce a plíce, způsobuje však i únavu a má vliv i na psychiku.

Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1.LF UK ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze, kde probíhá léčba pacientů s těžkým průběhem onemocnění covid-19. (7. dubna 2020) | foto: Petr TopičMAFRA

I přes velké množství studií však lékaři zatím nejsou schopni určit, proč covid-19 u některých pacientů zanechá trvalé následky a u jiných nikoliv. 

„Pořád je potřeba, aby se lidi chránili, protože nevíme, jaké následky se u nemocných můžou projevit později. Po odeznění pandemie můžeme mít významnou část populace, jež bude chronickými pacienty. Nešířil bych rozhodně paniku, že každý, kdo prodělal covid, bude mít kardiomyopatii. Každopádně je lepší covid-19 neprodělat,“ tvrdí lékař a náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo. 

1.Plíce

Nákaza covidem-19 má nejčastěji dlouhodobé účinky na plicích, shodují se vědecké studie z celého světa. Podle lékařů z Fakultní nemocnice v Hradci Králové má až 40 procent lidí, kteří prodělali koronavirus, čtvrt roku po vyléčení poškozené plíce. Téměř polovina nemocných ještě tři měsíce po prodělané infekci udává potíže s dýcháním nebo bolest na hrudníku. 

Vážnější následky mají lidé, kteří měli těžší průběh onemocnění. „Pacienti se závažným postižením plic způsobeným koronavirem mohou mít i chronické následky ve formě jizevnatých změn v plicích a přetrvávající dýchavičnosti,“ potvrdila předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková v minulosti pro MF DNES. 

K podobným výsledkům jako lékaři z Česka dospěli i autoři některých zahraničních studií, například v bývalém italském epicentru epidemie Bergamu. Ze 750 vyšetřených pacientů, kteří onemocněli covidem v březnu a v dubnu, jich asi 30 procent stále má jizvy na plicích a problémy s dýcháním.

2.Srdce

Koronavirus zanechává následky i na srdci, zjistili němečtí vědci z univerzitní kliniky ve Frankfurtu nad Mohanem. Poškození srdce přitom odhalili i u pacientů, kteří s covidem-19 nebyli hospitalizováni a měli pouze lehký průběh nemoci. Zda je poškození dočasné nebo trvalé, zatím výzkumníci netuší. 

Lidé vyléčení z covidu-19 mají i po měsících poškozené plíce, ukázala studie

Vědci zkoumali výsledky magnetické rezonance srdce u stovky pacientů, kteří v minulosti prodělali nákazu koronavirem. Při porovnání s výsledky lidí, kteří nemoc neměli, odhalili strukturální změny na srdci a také následky, které se objevují po infarktu a známky zánětu srdečního svalu.

Jednalo se přitom o poměrně zdravé pacienty, kteří nákazu prodělali letos na jaře. V průměru jim bylo 49 let. Nikdo z nich si předtím žádných problémů se srdcem vědom nebyl. 

Podle serveru Statnews.com výsledky naznačují, že u mnoha pacientů může být koronavirus předzvěstí srdečního selhání, při kterém dochází k narušení čerpací funkce srdce. Je však ještě příliš brzy na to určit, zda pacienti mají srdce poškozené dočasně nebo trvale.

3.Mozek

Někteří lidé, kteří prodělali covid-19, mají neurologické problémy. Nákaza tedy nějakým způsobem dokáže ovlivnit i mozek. Lékaři však zatím netuší, jak konkrétně. 

Neurologickým následkům nákazy se podrobně věnovali vědci z Velké Británie, kteří zkoumali čtyři desítky pacientů s těmito potížemi. Účastníkům studie bylo mezi 16 a 85 lety a po prodělání nákazy se u nich vyskytly potíže, jako jsou delirium a psychóza, ale i mrtvice nebo poruchy periferních nervů rukou či nohou. Obzvlášť vážný pak byl stav devíti pacientů, kterým diagnostikovali vzácnou autoimunitní chorobu zvanou akutní diseminovaná encefalomyelitida (ADEM).

Poškození nervů, mrtvice. Koronavirus může ničit mozek i lidem bez příznaků

Ta poškozuje bílou mozkovou hmotu a v nejzazším případě může vést k problémům s chůzí i k selhání životních funkcí. ADEM se přitom téměř bez výjimky vyskytuje pouze v dětském věku po prodělané infekci, například po spalničkách.

Někteří další pacienti onemocněli zánětem mozku či Guillainovým–Barrého syndromem. I ten je autoimunitní poruchou, kdy tělo napadá samo sebe. Italští lékaři zase u části pacientů po vyléčení z covidu pozorovali ztrátu krátkodobé paměti. Odborníci proto upozorňují, že je potřeba další výzkum příčin a možné léčby neurologických následků, které s sebou koronavirus může nést. 

4.Celková únava

Více než polovina lidí, kteří se vyléčili z covidu-19, trpí podle irských vědců přetrvávající extrémní únavou. Ta vyléčené trápí bez ohledu na jejich průběh onemocnění. 

Irští vědci sledovali 128 pacientů, kteří byli kvůli nákaze hospitalizovaní v nemocnici. Až 52 procent z nich hlásilo únavu, kterou pociťovali i deset týdnů po uzdravení. Nezáleželo přitom, zda měli lehký, středně těžký či těžký průběh onemocnění. Vědci zjistili, že průběh nemoci nemá pro riziko pozdějšího vzniku nebo přetrvání únavy žádný význam. 

5.Deprese

Kvůli covidu-19 se také zvýšil počet lidí, kteří trpí poruchami nálad, depresemi či úzkostí. Byť se nejedná o přímý důsledek nákazy koronavirem, následky depresí způsobené epidemií a negativní náladou ve společnosti mohou být tragické.

Studie o vlivu koronaviru prokázala zvýšení rizika vzniku depresí a sebevražd

Už na jaře odborníci trend psychických potíží zaznamenávali na přetížených linkách důvěry či první psychické pomoci. Nárůst telefonátů se pohyboval v desítkách procent. Spojitost depresí s koronavirem potvrdila i květnová studie Národního ústavu duševního zdraví.

„Při srovnání splňovalo podstatně více lidí kritéria pro přítomnost alespoň jednoho aktuálního duševního onemocnění. Prevalence (podíl nemocných ve sledované populaci, pozn. red.) stoupla z dvaceti na třicet procent,“ shrnul Petr Winkler, jeden z autorů studie.

Až trojnásobně se zvýšilo riziko sebevraždy, podobný nárůst byl také u deprese. O něco méně, jedenapůlkrát, narostl počet lidí s úzkostnou poruchou. „Výsledky poukazují na značný nárůst v proporci osob, které splňují diagnostická kritéria pro aktuální duševní onemocnění. Rozdíly jsou natolik velké, že je nelze přisoudit běžným sezonním výkyvům,“ vysvětlil Winkler.

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Pomozte k energetické nezávislosti, chystáme krizový plán, řekla Leyenová

Historicky druhé předsednictví České republiky v Radě Evropské unie začalo v pátek slavnostní akcí v Litomyšli. Na...

KONTEXT: Rozdělit ČEZ je dobrý nápad, ceny nám ale nesníží, říká analytik

Podcast Nenecháme vás padnout, ujišťoval před týdnem Čechy Petr Fiala ve svém projevu k národu. Premiérova opatření jako nízký...

V pátek přibylo 1300 případů covidu, nemocnice se výrazně neplní

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1 300. Je to o tři...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...