Dětský prázdninový tábor

Dětský prázdninový tábor | foto: Petr Toman, MF DNES

Na táborech se musí po týdnu znovu testovat, pořadatele to zaskočilo

  • 311
Účastníci letních táborů se musí testovat každý týden. Požadavek pořadatele zaskočil. Podle předsedy Asociace dětské rekreace Miroslava Topinky se o znovutestování při jednáních s ministerstvem zdravotnictví vůbec nemluvilo, pouze o testech před turnusem. „Nerozumíme tomu, bude to další zbytečná komplikace,“ řekl Topinka pro iDNES.cz.

Podmínky pro letní dětské tábory jsou součástí pondělního rozhodnutí vlády, děti se tak budou muset testovat i během tábora. 

„Počet osob uvnitř a venku se řídí stejnými pravidly jako u jiných hromadných akcí. Pokud se akce účastní více než 10 osob, je nutné splnit jednu z podmínek OTN (očkování, test, prodělaná nemoc, pozn. red.). Trvá-li akce nepřetržitě déle než jeden den, prokazuje se účastník splněním OTN ke dni nástupu na akci a dále ve frekvenci každých 7 dní,“ píše se v rozhodnutí. 

Podmínky jsou jednotné pro letní dětské tábory a zájmové, výchovné, rekreační nebo vzdělávací akce. Na delších turnusech tak bude potřeba test po týdnu opakovat, i když půjde o turnus v lese či na louce, kde se děti s nikým nepotkají. Podle organizátorů je ale opakování testů problém. 

Pořadatelé chystají letní tábory pro děti. Není jisté, zda se budou konat

„Od dubna jsme byli z ministerstva zdravotnictví ujišťováni, že se podmínky pro letní tábory zásadně nezmění. Informace o testování dětí před akcemi jsme obdrželi, povinnost opakování testů během táborů však nikdo nezmínil. Tato nová povinnost ohlášená tři týdny před začátkem prázdnin výrazně zkomplikuje organizaci tábora,“ vysvětluje předseda Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka.

Testování je také finančně náročné. Náklady podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové bude muset nést buď pořadatel, nebo rodiče. „Případně se dostavit do odběrového centra k testům zdarma,“ řekla mluvčí resortu pro iDNES.cz. Ministerstvo podle Štěpanyové předpokládá, že organizátoři letních táborů, které trvají déle než týden, zajistí testování dětí po sedmi dnech samotesty jako je tomu ve škole. 

„Děti do 16 let zatím nejsou očkované, proto je nadále nutná u této skupiny obezřetnost. Podmínky jsou sjednocené například s ubytovacími službami, kde se po nenaočkovaných hostech také po sedmi dnech požaduje znova prokázání se negativním testem. Ministerstvo zdravotnictví se snažilo organizátorům maximálně vyjít vstříc a povolit konání letních táborů, nicméně to je možné jen za podmínek, které zajistí ochranu dětí před nákazou,“ dodala Štěpanyová pro iDNES.cz.

Testy zdarma, manuál ale cesty nedoporučuje

Každý měsíc mají lidé nárok na čtyři antigenní a dva PCR testy. Pořadatelé by tak mohli tábor vzít na odběrové místo k testům zdarma. V manuálu ze 3. června, které ministerstvo zdravotnictví pro pořádání táborů vydalo, však také stojí, že by děti měly být v homogenních skupinách a do měst cestovat co nejméně. „Přesouvání“ tábora by tak podle organizátorů bylo náročné.  

„Nevidíme proto důvod k opakování testování dětí na letních táborech, pokud s nikým nepřijdou do kontaktu. Opakování testování chápeme jako oprávněné tam, kde dochází ke kontaktu s veřejností. Navíc testování přímo na táborech pomocí samotestů bude nejen finančně, ale i organizačně velmi náročné,“ dodává Topinka.

Podobně zaskočení jsou i pořadatelé skautských táborů, podle kterých jde tři týdny před prázdninami o výrazný zásah.  

„Za dva měsíce komunikace s ministerstvem zdravotnictví nebylo přetestování v průběhu táborů zmíněno ani jednou, ani jako teoretická možnost. Příprava táborů trvá dobrovolníkům mnoho měsíců. Tábory už často mají uzavřené rozpočty, rodiče uhradili poplatky i podepsali přihlášky,“ stojí v dalším příspěvku na sociálních sítích. 

U menších táborů v lese jsou podle organizátorů samotesty neopodstatněné. U táborů, kterých se účastní několik stovek dětí, je samotestování otázkou mnoha hodin, které zasáhnou do programu.

„Žádáme ministerstvo zdravotnictví o změnu pravidel pro tábory. Nevidíme důvod pro opakování testů každých sedm dnů,“ shodují se organizátoři táborů sdruženi v České radě dětí a mládeže, v Asociaci dětské rekreace a Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže ČR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video