Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Sociální pracovníci nesmí do terénu. Nemá to logiku, zlobí se organizace

  18:28
Ministryně Jana Maláčová představila v pátek harmonogram postupného uvolňování sociálních služeb. Zatím mohou lidem v nouzi organizace pomáhat pouze přes telefon, do terénu se dostanou nejdříve 11. května. Zástupci sociálního sektoru to považují za nesmyslné. Vláda už totiž povolila otevření obchodů a umožnila volný pohyb osob.

Hradecké sociální pracovníky trápí problém skrytého záškoláctví. | foto: Archiv Salinger

„Kdy a jak se znovuotevřou sociální služby? Otázka, která teď zajímá mnoho z vás. Je to takhle - máme prodiskutovaný plán s epidemilogy, finišujeme ho s dalšími odborníky a zítra jej přineseme na vládu!,“ ohlásila na Twitteru Maláčová 22. dubna.

Její ministerstvo práce a sociálních věcí přitom téměř měsíc neodpovědělo na dva otevřené dopisy, které mu zaslali zástupci sociálního sektoru. Vláda pak na mimořádném jednání rozhodla o urychleném uvolňování zavedených omezení. To však jako by se netýkalo sociálních služeb.

Od pondělí tak lidé mohou do obchodů s oblečením, posiloven nebo knihoven. Už od 20. dubna mohou na farmářské trhy. Sociální pracovníci však zatím pořád nemohou poskytovat vybrané služby v terénu.

„Ve čtvrtek večer jsem poslouchala velmi pečlivě vládní tiskovou konferenci. Říkala jsem si, že se tady řeší restaurace, supermarkety, hobby markety, sport, svatby, ale o ohrožených dětech nepadlo ani slovo,“ říká tajemnice asociace Dítě a rodina Anna Krbcová.

Koronavirus v Česku

Jihočeská filharmonie v pondělí natáčela Baladu pro banditu na zřícenině hradu...
Promítání filmu v rámci festivalu Art Parking bv prostorech Nákladového nádraží...
Otevření fitness centra v Brně a první vedená hodina v rouškách. (27. dubna...

Opožděná reakce

Organizace si stěžují, že přišla Maláčová s harmonogramem „s křížkem po funuse“. Plán měl podle nich přijít dříve.

„Přišlo to strašně pozdě. Už na přelomu března a dubna jsme upozorňovali, že je potřeba situaci řešit. Další měsíc se vůbec nic nedělo, mezitím vše dospělo do stavu, kdy potřeba vyjet do terénu roste. Stejně tak vzrůstá obava, jak to v těch rodinách vypadá,“ říká Krbcová.

Vláda minulý čtvrtek oznámila zrychlené uvolňování restrikcí. Celkem čtyři vlny rozvolňování končí 25. května. V současné chvíli už lidé mohou do některých obchodů. Zrušilo už se také omezení volného pohybu. Lidé se tak potkávají ve větších počtech už nyní.

„Je to v obrovském kontrastu s urychleným vládním harmonogramem. Ministerstvo práce svůj plán připravovalo ještě předtím, než vláda zrychlený plán schválila. Svůj harmonogram pak nijak nerevidovalo a v pátek ho zveřejnilo,“ vysvětluje Krbcová.

První vlna rozvolňování navíc nepřinesla nic nového. Vybrané služby mohou pracovníci „nově“ provádět na dálku. To však organizace dělaly už doposud. Navzdory vládnímu nařízení odmítly lidem v nouzi upřít pomoc.

„Je lepší nějaký plán, než vůbec nic. Alespoň teď víme, na čem jsme. Ale ten plán udělal jedině to, že zlegalizoval současný status quo,“ komentuje tajemnice asociace Dítě a rodina.

Zvýšené riziko domácího násilí

Osobní nepřítomnost sociálního pracovníka může vést především v době krize k napětí v rodině. Důsledkem je hrozící zvýšené riziko domácího násilí v rodině nebo zanedbávání péče o dítě.

„Smyslem sociálně aktivizačních služeb i nízkoprahových zařízení pro děti a mládež je mírnit ohrožení dětí v rodinách,“ říká Krbcová. Pokud pracovníci nemohou přijít, tak nemají možnost zjistit, jak to v domácnosti vypadá.

„Když dítě sociální pracovník vidí, tak si můžou popovídat a dítě mu řekne, jak to u něj doma vypadá. Když mu ale bude volat domů, kde jsou rodiče, tak tomu pracovníkovi těžko něco řekne,“ říká tajemnice asociace. „Když uvidíte, že je dítě zmlácené, tak mu asi nebudete věřit, že upadlo na schodech,“ dodává.

Na problematiku upozornil také vládní Výbor pro práva dítěte, Výbor pro prevenci domácího násilí a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.  „Pro všechny rodiny musí být poslední týdny velmi náročné. Může docházet k eskalaci konfliktů a v některých případech k prohlubování projevů domácího násilí,“ uvedla na dubnové konferenci Válková.

„Ve chvíli, kdy jsme schopní v rámci nějakého programu intervenovat, tak to můžeme rozkrývat, zmírňovat a pracovat na tom, aby k problémům a násilí nedocházelo. Pokud v kontaktu nejsme, tak se to bude dít rozhodně častěji,“ doplňuje ředitel jihobudějovické organizace Prevent 99 Michal Němec a dodává, že každá krize nejen prohlubuje dosavadní případy, ale vytváří také nové.

Metodika chybí

Poskytovatelé sociálních služeb se shodují, že kromě zpoždění harmonogramu ministerstva práce a sociálních věcí, chybí také přesné pokyny. Za celou dobu krizového stavu totiž resort neposkytl dostatečně konkrétní směrnice, které by organizacím pomohly.

„Rozvolňování nejsou doprovázeny žádnou metodikou, která by upravovala, jakým způsobem můžeme poskytovat služby, zejména s ohledem na hygienická opatření,“ říká ředitelka organizace SOS dětské vesničky Jindra Šalátová.

Podle ředitelky plán ministerstva vůbec neobsahuje pokyny, za jakých podmínek mají terénní služby fungovat. Například jaké mají mít pracovníci ochranné pomůcky a zda je mají mít i klienti.

Ministerstvo práce není podle sociálního sektoru v průběhu celé krize ani zdaleka iniciativní. „Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo v první řadě mít zájem na tom, aby fungovaly sociální služby, neboť by mělo vědět, k čemu ty služby jsou,“ říká ředitel Preventu 99 Michal Němec. 

„Očekával bych, že bude služby vyzývat, aby šly do práce. Skutečně bych nečekal, že budou sociální služby prosit o to, aby mohly pracovat,“ dodává.

Babiš: Důkazy jsou přesvědčivé. Bylo by lepší, kdyby Zeman osobně reagoval

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Poslanci rozhodli, že budou jednat o okamžitém otevření obchodů a služeb

Poslanci rozhodli, že budou jednat o tom, aby se okamžitě otevřely obchody a služby. Chtějí to řešit v reakci na...

Lidé prezidenta hodnotí stále hůře. Nejčastěji by za nástupce chtěli Ebena

Hodnocení prezidenta Miloše Zemana se opět zhoršilo, podle respondentů STEM/MARK ztrácí zájem o problémy občanů....

Počty klesají, blíží se rozvolnění. Arenberger promluví o vývoji epidemie

V posledních dnech klesají denní nárůsty počtu nakažených covidem-19. Vláda ve čtvrtek představila plán rozvolňování,...

Ve čtvrtek přibylo 2615 nakažených, očkování má ukončené už 924 tisíc lidí

Aktualizujeme V Česku ve čtvrtek přibylo 2 615 nových případů koronaviru. To je o 648 méně než minulou středu a současně nejméně za...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...