Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Nařizovat rozestupy před budovou není v naší moci, říkají školy bez areálu

  15:41aktualizováno  15:41
Hygienický manuál ministerstva školství ukládá školám pokyny, aby zařídily před budovou dvoumetrové rozestupy a organizaci pohybu osob. Někteří ředitelé však poukazují na to, že jejich školy nemají areál, a oni tak nemohou zasahovat do veřejného prostranství na ulici před vchodem. Ke přijímačkám na SŠ navíc přijdou stovky uchazečů se svými rodiči.

ilustrační snímek | foto: David TanečekČTK

Hygienický manuál, který ministerstvo školství rozeslalo školám na začátku května obsahuje také pasáž, ve které se říká, že mají školy zařídit dvoumetrové rozestupy před budovou a organizovat chod osob.

Ředitelé některých škol to však považují za nemožné. Jde zejména o školy, které nemají vlastní areál a nachází se hned na ulici. Do veřejného prostranství nemohou zasahovat, tvrdí.

Například předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií si nemyslí, že je v její gesci organizovat pohyb na ulici před školou, kde chodí i ostatní lidé. Ke přijímacím zkouškám proto požádala o součinnost městskou policii.

Rozestupy na veřejnosti

Školy se vesměs dělí na dva typy. Ty, které mají vlastní areál, který mohou spravovat, a ty, které žádný nemají. Vchod škol bez vlastního pozemku se nachází přímo na ulici města či obce.

„Problém je v tom, že to není náš pozemek. Je to veřejné prostranství a já se nedomnívám, že my bychom byli oprávněni regulovat pohyb na veřejném prostranství,“ řekla pro iDNES.cz předsedkyně AŘG a ředitelka Gymnázia nad Šotolou Renata Schejbalová.

Podle ředitelky se problém dotýká poloviny gymnázií v Praze, kde jich velká část vlastní areál nemá.

Školy se chystají na návrat žáků, přísná pravidla splní s vypětím sil

S tím souhlasí ředitelka Gymnázia Jana Keplera Ivana Landsingerová. „My to opravdu organizovat nebudeme. Máme v úmyslu požádat městskou policii, jestli by se nepostavila před školu. Uchazeče budeme dovnitř pouštět postupně,“ říká. Kromě pravomocí na to nemá školy podle ředitelky ani personální kapacity.

„Tím veřejným prostorem projíždí maminky s kočárky, chodí tudy jiní studenti i normální lidé, kteří jdou na nákup nebo domů,“ říká Landsingerová. Škola je navíc v bezprostřední blízkosti tramvajové zastávky.

Podle ředitelky navíc nemůžou zaměstnanci školy chodit před budovou a legitimovat lidi před ní kvůli tomu, jestli k sobě patří, nebo ne. Na rodinu se totiž opatření nevztahují.

Stovky lidí kontrolovat nejde

V tuto chvíli chodí na střední školy pouze maturanti, brzy se však situace zhorší. Větší střední školy očekávají několik stovek uchazečů k letošním přijímacím zkouškám. Právě pro ně to může být problém.

„Teď to nezajišťujeme, protože nám sem chodí pár maturantů, ale během přijímacích zkoušek nám sem najednou přijde třeba přes pět set dětí plus rodiče,“ říká Schejbalová. „To zkrátka není možné, abychom tam ty rozestupy zajistili,“ dodává.

Škola proto požádala o pomoc v den konání přijímacích zkoušek městskou policii. „Jelikož my nejsme kompetentní k tomu, abychom zajišťovali dodržování pořádku, tak jsem požádala o součinnost policii,“ vysvětluje ředitelka, která přesto nevěří, že se podaří rozestupy v takovém množství udržet.

Koronavirus v Česku

Zasedání rokycanského městského zastupitelstva se z důvodu ochrany před...
Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května, si v pondělí...
Přípravy na příští pondělí, kdy zamíří na první stupeň brněnské základní školy...

Podobné množství, asi čtyři sta dětí, očekává také jenom na první termín přijímaček Gymnázium Budějovická. Takový počet se nepodaří udržet s dvoumetrovými rozestupy.

„Před naší školou je to fyzicky nemožné. To bychom je museli řadit tak, že ta fronta bude dlouhá přes osm set metrů,“ myslí si ředitelka. „Ve škole my už to samozřejmě zařídíme, ale před budovou si myslím, že to bude velice obtížné,“ dodává.

Škola má výhodu v tom, že disponuje menším areálem. Uchazečů bude však tolik, že se do něj jen stěží všichni vejdou. „My tady v parku můžeme ty lidi organizovat, ale dál už ne, protože pak už je veřejný chodník,“ říká ředitelka Gymnázia Budějovická. Očekává, že se fronta potáhne i mimo areál.

Vedení gymnázia také poprosí o spolupráci policii. Na rozdíl od ostatních to však dělá kvůli velkému počtu uchazečů u přijímaček běžně. „Poprosíme ji, jestli by nedohlédla na to shromáždění a jestli by rodiče a děti neupozorňovala na ty rozestupy,“ vysvětluje Bednářová.

Postupný příchod

Podle ministerstva platí hygienické pokyny pro všechny školy. Pokud nemají areál, mohou prý využít alternativní způsoby.

Roušky nosíme kvůli bacilkům, zní od dětí bojovníků s koronavirem

„Manuál například zmiňuje rozvržení času příchodu žáků. Prakticky se to projeví v jiném času začátku vzdělávacích aktivit jednotlivých ročníků nebo skupin žáků. Jinou možností je organizovat příchod žáků přímo na místě před vchodem do svých skupin, které jsou pak odvedeny do tříd,“ sdělila mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Školy budou kromě spolupráce policie využívat právě třeba postupné příchody nebo zkracování fronty tím, že umožní části uchazečů vstoupit do vestibulu.

„My jsme řekli, že na to mají čtvrt hodiny. Školu otevřeme v konkrétním časovém okně, během kterého by se ty děti měly dostat dovnitř a do tříd,“ popisuje ředitelka Landsingerová.

Gymnázia zároveň upozorňují na dodržování hygienických opatření v rozeslaných pozvánkách a na webu.


  • Nejčtenější

Pátrání po hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi skončilo, odvezla ho sanitka

Policie ukončila pátrání po písničkáři a hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi, umělec je v pořádku. Hledala ho od rána kvůli...

Policisté na Mělnicku nalezli tělo hledaného kojence, prověřují výpovědi

Policie nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního kojence. Před 17. hodinou ukončila pátrání. Byla nařízena soudní pitva....

Únosu nevěříme. Matka zmizelého Tadeáše byla na drogách, říká rodina

Matka čtyřměsíčního Tadeáše, který v pátek v podvečer zmizel i s kočárkem na Mělnicku, byla podle rodiny na drogách....

Video napovědělo, jak se odehrály poslední okamžiky před Floydovou smrtí

Nové video poodhalilo, co se odehrálo v posledních okamžicích života černocha George Floyda, jenž minulé pondělí zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda dala zelenou k cestám do Řecka, Chorvatska i na Slovensko bez omezení

Do Chorvatska, Řecka či Bulharska k moři budou moci od 15. června jet čeští turisté bez omezení, i bez testu na...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Třetině Čechů chybí na dovolenou peníze, třetina se bojí jet kvůli koronaviru

Více než polovina Čechů, kteří chtěli letošní letní dovolenou strávit v zahraničí, od svých plánů raději ustoupila...

Na výlet do ciziny? Z Německa vás vrátí, vyzkoušel reportér MF DNES

„Zrušili jsme omezení při cestování mezi námi, Rakouskem, Maďarskem a Německem,“ jásal v pátek ministr zdravotnictví...

Šlo to dobře, ale stačilo, hodnotí online vyučování většina deváťáků

Dobře nebo velmi dobře. Tak podle celostátního průzkumu hodnotí žáci devátých tříd online výuku na základních školách....

KOMENTÁŘ: Sedm let ode dne, který zásadně změnil českou politiku

Premium Ani sedm let od policejního zásahu, který znamenal konec Nečasovy vlády, neznáme jeho výsledky. A strůjci akce za to...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

Vlakem do Chorvatska za šest set korun. RegioJet očekává masivní zájem

Během příštího týdne zahájí provozovatel vlakové a autobusové dopravy RegioJet prodej jízdenek do chorvatské Rijeky....

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...