Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maturita se dá odložit, ne zprůměrovat, míní ředitelé. Vysoké školy počkají

  18:17
Přijímací zkoušky za dva týdny, maturita za tři týdny od návratu do škol. To je návrh ministerstva školství. Varianta s průměrováním vysvědčení maturantů se ale nelíbí ředitelům. „Zkouška by se dala odsunout, vysoké školy by počkaly,“ říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Vysoké školy ještě s termíny čekají.

Maturitní písemka | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jde o první plán, který ministerstvo školství má. Resort chtěl uvolnit nejistotu mezi studenty i veřejností. Podle ministra by se školy mohly znovu otevřít v polovině května. V takovém případě se za dva týdny rozjedou jednotné přijímací zkoušky, za tři maturity. Probíhaly by ve zjednodušené podobě. 

„Jestliže se do 1. června školy neotevřou, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení,“ vysvětlil ministr Plaga s tím, že propadlíci budou mít nárok na reparát. 

Plaga: Návrat do škol nejdřív v půlce května. Prázdniny a zkoušky budou

Řešení zprůměrování vysvědčení se ale nelíbí Asociaci ředitelů gymnázií, kteří jinak s návrhem ministerstva vesměs souhlasí. Asociace například chtěla termíny po nastoupení do škol pro přijímací a závěrečné zkoušky ještě o týden zkrátit. Podle předsedkyně Renaty Schejbalové se ale v případě maturit a průměrování vysvědčení nejedná o šťastné řešení a asociace s ním zásadně nesouhlasí. 

„Maturitní zkoušky jde odložit i na podzim, vysoké školy by také jistě posunuly termín zápisů. Přijde mi to nespravedlivé k minulým i budoucím maturantům a hlavně k současným. Myslím, že jejich maturitní vysvědčení bude podle průměru známek z 3. ročníku a pololetí 4. ročníku výrazně horší, než kdyby maturovali,“ vysvětlila a dodala, že je celá situace pro všechny náročná.

Státnice a přijímací zkoušky na VŠ? Počkáme

Vysoké školy budou muset reagovat s přijímacími zkouškami až později. Vzhledem k určeným datům, kdy maturant bude nejpozději zkoušku mít, se pak mohou vysoké školy podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky situaci přizpůsobit.  

„Z vyjádření ministra vyplynul maximální termín, kdy maturant bude mít maturitu. Na tento termín s rozumným časovým odstupem pak vysoké školy navážou začátek přijímacích zkoušek při zohlednění režimu, který bude vládou k danému datu určen,“ vysvětlil Sklenička, který je zároveň rektorem České zemědělské univerzity v Praze. 

Považujete řešení navrhovaná ministrem Plagou za rozumná?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 30. března 2020. Anketa je uzavřena.

Univerizta neměnila termíny státních závěrečných zkoušek, protože se ho opatření zatím netýkají. Závěrečné zkoušky na vysokých školách bývají později. Pokud bude jisté, že je univerzita nestihne, vypíše náhradní termíny, dodal Sklenička. Vysoké školy tak situaci sledují a s termínem vyčkávají na rozhodnutí vlády, které konání takzvaných státnic umožní.

Doma je v rámci samostudia dnes na 1,7 milionu žáků a studentů – od mateřských škol, až po ty vysoké. Opatření trvá od středy 11. března. Se současným návrhem řešení ale souhlasí například i část opozice.

Přijímací zkoušky si mohly školy udělat samy

Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého jde o mimořádnou situaci, kde ideální řešení zřejmě neexistuje. Jestliže se školy skutečně do prvního června otevřou, je to podle něj nejlepší možná cesta. 

„Nejistota je u spousty žáků a studentů. Nikdo neví na sto procent, jak se budou věci vyvíjet. Je tu ale vysoká míra pravděpodobnosti, že se do 1. června školy otevřou. Přijímací zkoušky si ale mohly školy udělat samy. Není to tak dávno, co si každá střední škola připravovala přijímačky vlastní. Mohlo by to tak být i nyní. Otázkou ale je, jestli by to školy v současném návalu práce na poslední chvíli zvládly,“ vyjmenovává Černý. 

Podle něj je tak navrhované řešení tím nejlepším, to je - státní zkoušky, jen místo dvou pokusů by dítě mělo jeden.

Zkoušky přehledně

Přijímací zkoušky na střední školy: 

  • Zkouška bude jednokolová a proběhne nejdříve za dva týdny od doby, co se žáci vrátí do lavic. Konkrétní termín bude letos je jeden a stanoví ho MŠMT. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Stále tak platí, že by zkouška proběhla i ve společné části – tedy jednotná zkouška - z písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky. Zkrátí se termíny pro vyhodnocení testů. 
  • Ředitelé, kteří se rozhodli dělat i školní část přijímací zkoušky stanoví jejich nové termíny v souladu s harmonogramem, který určí MŠMT.
  • Jestliže se ale školy do 1. června neotevřou, nepředstavilo zatím ministerstvo náhradní plán.

Přijímací zkoušky na vysoké školy:

  • Zkoušky se budou termínově řídit podle toho, kdy se školy otevřou a studenti budou moci složit maturitní zkoušku. Odvíjí se tedy o toho, jestli se školy otevřou do 1. června, nebo ne. Na tento termín s rozumným časovým odstupem vysoké školy navážou začátek přijímacích zkoušek, řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička. 

Maturitní zkouška:

  • Proběhne nejdříve za tři týdny od doby, co se studenti vrátí do lavic. Zásadní je datum 1. června. 
  • Pokud se do školy do té doby otevřou, budou maturity probíhat ve zjednodušené formě, ale podobně jako každý rok. Ze společné části maturity bude vypuštěna písemná část z českého a cizího jazyka. Je to kvůli časové náročnosti, oprava písemných prací zabere nejvíce času.
  • Testy by vyhodnotila samotná škola, nikoliv CERMAT, které jen dodá školám dokumentaci a podklady pro vyhodnocení. 
  • Jestliže se školy neotevřou před 1. červnem, vystaví škola maturitní vysvědčení na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení. Jestliže v posledním pololetí propadl, může dělat reparát. 

Učební obory: 

  • Závěrečné zkoušky u učebních oborů by pak podle návrhu proběhly podle podobných podmínek, jako zkoušky maturitní, včetně totožného náhradního řešení, pokud by školy nebyly znovuotevřeny do 1. června 2020.
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU dopis, ve kterém popisuje pohled šéfa Kremlu na válku na Ukrajině. Putin podle něj byl překvapen,...

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

Silná bouřka dnes večer zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů. Na Facebooku to uvedla policie Trenčínského kraje, kde se festival koná. Na místě jsou podle ní...

12. července 2024  22:17

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

Přímý přenos

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména na jihu Čech a Vysočině. Znatelné byly také na severu a východě. Zaplaveny byly například komunikace...

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

V Nigérii spadla budova školy. Z trosek dostávali desítky mrtvých dětí

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí...

12. července 2024  21:51

Čeká Ukrajinu katastrofa? Rusko varuje, že přehrady u Kyjeva vyletí do povětří

Rusko varovalo, že mohou vyletět do povětří další přehrady na Dněpru. V případě Kyjevské by velkou část ukrajinské metropole čekala pohroma, protože leží těsně za ní. S výhrůžkou přišla dnes mluvčí...

12. července 2024  21:39

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...