Jde o první plán, který ministerstvo školství má. Resort chtěl uvolnit nejistotu mezi studenty i veřejností. Podle ministra by se školy mohly znovu otevřít v polovině května. V takovém případě se za dva týdny rozjedou jednotné přijímací zkoušky, za tři maturity. Probíhaly by ve zjednodušené podobě.
„Jestliže se do 1. června školy neotevřou, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení,“ vysvětlil ministr Plaga s tím, že propadlíci budou mít nárok na reparát.
Plaga: Návrat do škol nejdřív v půlce května. Prázdniny a zkoušky budou![]() |
Řešení zprůměrování vysvědčení se ale nelíbí Asociaci ředitelů gymnázií, kteří jinak s návrhem ministerstva vesměs souhlasí. Asociace například chtěla termíny po nastoupení do škol pro přijímací a závěrečné zkoušky ještě o týden zkrátit. Podle předsedkyně Renaty Schejbalové se ale v případě maturit a průměrování vysvědčení nejedná o šťastné řešení a asociace s ním zásadně nesouhlasí.
„Maturitní zkoušky jde odložit i na podzim, vysoké školy by také jistě posunuly termín zápisů. Přijde mi to nespravedlivé k minulým i budoucím maturantům a hlavně k současným. Myslím, že jejich maturitní vysvědčení bude podle průměru známek z 3. ročníku a pololetí 4. ročníku výrazně horší, než kdyby maturovali,“ vysvětlila a dodala, že je celá situace pro všechny náročná.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvStátnice a přijímací zkoušky na VŠ? Počkáme
Vysoké školy budou muset reagovat s přijímacími zkouškami až později. Vzhledem k určeným datům, kdy maturant bude nejpozději zkoušku mít, se pak mohou vysoké školy podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky situaci přizpůsobit.
„Z vyjádření ministra vyplynul maximální termín, kdy maturant bude mít maturitu. Na tento termín s rozumným časovým odstupem pak vysoké školy navážou začátek přijímacích zkoušek při zohlednění režimu, který bude vládou k danému datu určen,“ vysvětlil Sklenička, který je zároveň rektorem České zemědělské univerzity v Praze.
Považujete řešení navrhovaná ministrem Plagou za rozumná?
Univerizta neměnila termíny státních závěrečných zkoušek, protože se ho opatření zatím netýkají. Závěrečné zkoušky na vysokých školách bývají později. Pokud bude jisté, že je univerzita nestihne, vypíše náhradní termíny, dodal Sklenička. Vysoké školy tak situaci sledují a s termínem vyčkávají na rozhodnutí vlády, které konání takzvaných státnic umožní.
Doma je v rámci samostudia dnes na 1,7 milionu žáků a studentů – od mateřských škol, až po ty vysoké. Opatření trvá od středy 11. března. Se současným návrhem řešení ale souhlasí například i část opozice.
Přijímací zkoušky si mohly školy udělat samy
Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého jde o mimořádnou situaci, kde ideální řešení zřejmě neexistuje. Jestliže se školy skutečně do prvního června otevřou, je to podle něj nejlepší možná cesta.
„Nejistota je u spousty žáků a studentů. Nikdo neví na sto procent, jak se budou věci vyvíjet. Je tu ale vysoká míra pravděpodobnosti, že se do 1. června školy otevřou. Přijímací zkoušky si ale mohly školy udělat samy. Není to tak dávno, co si každá střední škola připravovala přijímačky vlastní. Mohlo by to tak být i nyní. Otázkou ale je, jestli by to školy v současném návalu práce na poslední chvíli zvládly,“ vyjmenovává Černý.
Podle něj je tak navrhované řešení tím nejlepším, to je - státní zkoušky, jen místo dvou pokusů by dítě mělo jeden.
Zkoušky přehledněPřijímací zkoušky na střední školy:
Přijímací zkoušky na vysoké školy:
Maturitní zkouška:
Učební obory:
|