Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Maturita se dá odložit, ne zprůměrovat, míní ředitelé. Vysoké školy počkají

  18:17
Přijímací zkoušky za dva týdny, maturita za tři týdny od návratu do škol. To je návrh ministerstva školství. Varianta s průměrováním vysvědčení maturantů se ale nelíbí ředitelům. „Zkouška by se dala odsunout, vysoké školy by počkaly,“ říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Vysoké školy ještě s termíny čekají.

Maturitní písemka | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jde o první plán, který ministerstvo školství má. Resort chtěl uvolnit nejistotu mezi studenty i veřejností. Podle ministra by se školy mohly znovu otevřít v polovině května. V takovém případě se za dva týdny rozjedou jednotné přijímací zkoušky, za tři maturity. Probíhaly by ve zjednodušené podobě. 

„Jestliže se do 1. června školy neotevřou, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení,“ vysvětlil ministr Plaga s tím, že propadlíci budou mít nárok na reparát. 

Plaga: Návrat do škol nejdřív v půlce května. Prázdniny a zkoušky budou

Řešení zprůměrování vysvědčení se ale nelíbí Asociaci ředitelů gymnázií, kteří jinak s návrhem ministerstva vesměs souhlasí. Asociace například chtěla termíny po nastoupení do škol pro přijímací a závěrečné zkoušky ještě o týden zkrátit. Podle předsedkyně Renaty Schejbalové se ale v případě maturit a průměrování vysvědčení nejedná o šťastné řešení a asociace s ním zásadně nesouhlasí. 

„Maturitní zkoušky jde odložit i na podzim, vysoké školy by také jistě posunuly termín zápisů. Přijde mi to nespravedlivé k minulým i budoucím maturantům a hlavně k současným. Myslím, že jejich maturitní vysvědčení bude podle průměru známek z 3. ročníku a pololetí 4. ročníku výrazně horší, než kdyby maturovali,“ vysvětlila a dodala, že je celá situace pro všechny náročná.

Státnice a přijímací zkoušky na VŠ? Počkáme

Vysoké školy budou muset reagovat s přijímacími zkouškami až později. Vzhledem k určeným datům, kdy maturant bude nejpozději zkoušku mít, se pak mohou vysoké školy podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky situaci přizpůsobit.  

„Z vyjádření ministra vyplynul maximální termín, kdy maturant bude mít maturitu. Na tento termín s rozumným časovým odstupem pak vysoké školy navážou začátek přijímacích zkoušek při zohlednění režimu, který bude vládou k danému datu určen,“ vysvětlil Sklenička, který je zároveň rektorem České zemědělské univerzity v Praze. 

Považujete řešení navrhovaná ministrem Plagou za rozumná?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 30. března 2020. Anketa je uzavřena.

Ano7020
Ne4265

Univerizta neměnila termíny státních závěrečných zkoušek, protože se ho opatření zatím netýkají. Závěrečné zkoušky na vysokých školách bývají později. Pokud bude jisté, že je univerzita nestihne, vypíše náhradní termíny, dodal Sklenička. Vysoké školy tak situaci sledují a s termínem vyčkávají na rozhodnutí vlády, které konání takzvaných státnic umožní.

Doma je v rámci samostudia dnes na 1,7 milionu žáků a studentů – od mateřských škol, až po ty vysoké. Opatření trvá od středy 11. března. Se současným návrhem řešení ale souhlasí například i část opozice.

Přijímací zkoušky si mohly školy udělat samy

Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého jde o mimořádnou situaci, kde ideální řešení zřejmě neexistuje. Jestliže se školy skutečně do prvního června otevřou, je to podle něj nejlepší možná cesta. 

„Nejistota je u spousty žáků a studentů. Nikdo neví na sto procent, jak se budou věci vyvíjet. Je tu ale vysoká míra pravděpodobnosti, že se do 1. června školy otevřou. Přijímací zkoušky si ale mohly školy udělat samy. Není to tak dávno, co si každá střední škola připravovala přijímačky vlastní. Mohlo by to tak být i nyní. Otázkou ale je, jestli by to školy v současném návalu práce na poslední chvíli zvládly,“ vyjmenovává Černý. 

Podle něj je tak navrhované řešení tím nejlepším, to je - státní zkoušky, jen místo dvou pokusů by dítě mělo jeden.

Zkoušky přehledně

Přijímací zkoušky na střední školy: 

 • Zkouška bude jednokolová a proběhne nejdříve za dva týdny od doby, co se žáci vrátí do lavic. Konkrétní termín bude letos je jeden a stanoví ho MŠMT. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Stále tak platí, že by zkouška proběhla i ve společné části – tedy jednotná zkouška - z písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky. Zkrátí se termíny pro vyhodnocení testů. 
 • Ředitelé, kteří se rozhodli dělat i školní část přijímací zkoušky stanoví jejich nové termíny v souladu s harmonogramem, který určí MŠMT.
 • Jestliže se ale školy do 1. června neotevřou, nepředstavilo zatím ministerstvo náhradní plán.

Přijímací zkoušky na vysoké školy:

 • Zkoušky se budou termínově řídit podle toho, kdy se školy otevřou a studenti budou moci složit maturitní zkoušku. Odvíjí se tedy o toho, jestli se školy otevřou do 1. června, nebo ne. Na tento termín s rozumným časovým odstupem vysoké školy navážou začátek přijímacích zkoušek, řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička. 

Maturitní zkouška:

 • Proběhne nejdříve za tři týdny od doby, co se studenti vrátí do lavic. Zásadní je datum 1. června. 
 • Pokud se do školy do té doby otevřou, budou maturity probíhat ve zjednodušené formě, ale podobně jako každý rok. Ze společné části maturity bude vypuštěna písemná část z českého a cizího jazyka. Je to kvůli časové náročnosti, oprava písemných prací zabere nejvíce času.
 • Testy by vyhodnotila samotná škola, nikoliv CERMAT, které jen dodá školám dokumentaci a podklady pro vyhodnocení. 
 • Jestliže se školy neotevřou před 1. červnem, vystaví škola maturitní vysvědčení na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení. Jestliže v posledním pololetí propadl, může dělat reparát. 

Učební obory: 

 • Závěrečné zkoušky u učebních oborů by pak podle návrhu proběhly podle podobných podmínek, jako zkoušky maturitní, včetně totožného náhradního řešení, pokud by školy nebyly znovuotevřeny do 1. června 2020.
 • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

 • Další z rubriky

Po rozchodu s komunisty má armáda své peníze zpět. Zbylých 5 miliard

Ministerstvo financí v pondělí převedlo ministerstvu obrany z vládní rozpočtové rezervy pět miliard korun. Na Twitteru...

Nad Sputnikem se zavřela voda. Hamáček mluví už jen o schválených vakcínách

Jedinou cestou je soustředit se na vakcíny proti covidu-19, které byly schválené Evropskou agenturou pro léčivé...

Možné je i celkové snížení kapacity ruské ambasády, připustil Hamáček

Místopředseda vlády Jan Hamáček naznačil, že na ruské ambasádě v Česku mohou být i další změny. Reakce ruské strany s...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...