Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 28. května 2023 Vilém

Maturita se dá odložit, ne zprůměrovat, míní ředitelé. Vysoké školy počkají

  18:17
Přijímací zkoušky za dva týdny, maturita za tři týdny od návratu do škol. To je návrh ministerstva školství. Varianta s průměrováním vysvědčení maturantů se ale nelíbí ředitelům. „Zkouška by se dala odsunout, vysoké školy by počkaly,“ říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Vysoké školy ještě s termíny čekají.

Maturitní písemka | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jde o první plán, který ministerstvo školství má. Resort chtěl uvolnit nejistotu mezi studenty i veřejností. Podle ministra by se školy mohly znovu otevřít v polovině května. V takovém případě se za dva týdny rozjedou jednotné přijímací zkoušky, za tři maturity. Probíhaly by ve zjednodušené podobě. 

„Jestliže se do 1. června školy neotevřou, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení,“ vysvětlil ministr Plaga s tím, že propadlíci budou mít nárok na reparát. 

Plaga: Návrat do škol nejdřív v půlce května. Prázdniny a zkoušky budou

Řešení zprůměrování vysvědčení se ale nelíbí Asociaci ředitelů gymnázií, kteří jinak s návrhem ministerstva vesměs souhlasí. Asociace například chtěla termíny po nastoupení do škol pro přijímací a závěrečné zkoušky ještě o týden zkrátit. Podle předsedkyně Renaty Schejbalové se ale v případě maturit a průměrování vysvědčení nejedná o šťastné řešení a asociace s ním zásadně nesouhlasí. 

„Maturitní zkoušky jde odložit i na podzim, vysoké školy by také jistě posunuly termín zápisů. Přijde mi to nespravedlivé k minulým i budoucím maturantům a hlavně k současným. Myslím, že jejich maturitní vysvědčení bude podle průměru známek z 3. ročníku a pololetí 4. ročníku výrazně horší, než kdyby maturovali,“ vysvětlila a dodala, že je celá situace pro všechny náročná.

Státnice a přijímací zkoušky na VŠ? Počkáme

Vysoké školy budou muset reagovat s přijímacími zkouškami až později. Vzhledem k určeným datům, kdy maturant bude nejpozději zkoušku mít, se pak mohou vysoké školy podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky situaci přizpůsobit.  

„Z vyjádření ministra vyplynul maximální termín, kdy maturant bude mít maturitu. Na tento termín s rozumným časovým odstupem pak vysoké školy navážou začátek přijímacích zkoušek při zohlednění režimu, který bude vládou k danému datu určen,“ vysvětlil Sklenička, který je zároveň rektorem České zemědělské univerzity v Praze. 

Považujete řešení navrhovaná ministrem Plagou za rozumná?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 0:00:00. Anketa je uzavřena.

Univerizta neměnila termíny státních závěrečných zkoušek, protože se ho opatření zatím netýkají. Závěrečné zkoušky na vysokých školách bývají později. Pokud bude jisté, že je univerzita nestihne, vypíše náhradní termíny, dodal Sklenička. Vysoké školy tak situaci sledují a s termínem vyčkávají na rozhodnutí vlády, které konání takzvaných státnic umožní.

Doma je v rámci samostudia dnes na 1,7 milionu žáků a studentů – od mateřských škol, až po ty vysoké. Opatření trvá od středy 11. března. Se současným návrhem řešení ale souhlasí například i část opozice.

Přijímací zkoušky si mohly školy udělat samy

Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého jde o mimořádnou situaci, kde ideální řešení zřejmě neexistuje. Jestliže se školy skutečně do prvního června otevřou, je to podle něj nejlepší možná cesta. 

„Nejistota je u spousty žáků a studentů. Nikdo neví na sto procent, jak se budou věci vyvíjet. Je tu ale vysoká míra pravděpodobnosti, že se do 1. června školy otevřou. Přijímací zkoušky si ale mohly školy udělat samy. Není to tak dávno, co si každá střední škola připravovala přijímačky vlastní. Mohlo by to tak být i nyní. Otázkou ale je, jestli by to školy v současném návalu práce na poslední chvíli zvládly,“ vyjmenovává Černý. 

Podle něj je tak navrhované řešení tím nejlepším, to je - státní zkoušky, jen místo dvou pokusů by dítě mělo jeden.

Zkoušky přehledně

Přijímací zkoušky na střední školy: 

 • Zkouška bude jednokolová a proběhne nejdříve za dva týdny od doby, co se žáci vrátí do lavic. Konkrétní termín bude letos je jeden a stanoví ho MŠMT. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Stále tak platí, že by zkouška proběhla i ve společné části – tedy jednotná zkouška - z písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky. Zkrátí se termíny pro vyhodnocení testů. 
 • Ředitelé, kteří se rozhodli dělat i školní část přijímací zkoušky stanoví jejich nové termíny v souladu s harmonogramem, který určí MŠMT.
 • Jestliže se ale školy do 1. června neotevřou, nepředstavilo zatím ministerstvo náhradní plán.

Přijímací zkoušky na vysoké školy:

 • Zkoušky se budou termínově řídit podle toho, kdy se školy otevřou a studenti budou moci složit maturitní zkoušku. Odvíjí se tedy o toho, jestli se školy otevřou do 1. června, nebo ne. Na tento termín s rozumným časovým odstupem vysoké školy navážou začátek přijímacích zkoušek, řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička. 

Maturitní zkouška:

 • Proběhne nejdříve za tři týdny od doby, co se studenti vrátí do lavic. Zásadní je datum 1. června. 
 • Pokud se do školy do té doby otevřou, budou maturity probíhat ve zjednodušené formě, ale podobně jako každý rok. Ze společné části maturity bude vypuštěna písemná část z českého a cizího jazyka. Je to kvůli časové náročnosti, oprava písemných prací zabere nejvíce času.
 • Testy by vyhodnotila samotná škola, nikoliv CERMAT, které jen dodá školám dokumentaci a podklady pro vyhodnocení. 
 • Jestliže se školy neotevřou před 1. červnem, vystaví škola maturitní vysvědčení na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení. Jestliže v posledním pololetí propadl, může dělat reparát. 

Učební obory: 

 • Závěrečné zkoušky u učebních oborů by pak podle návrhu proběhly podle podobných podmínek, jako zkoušky maturitní, včetně totožného náhradního řešení, pokud by školy nebyly znovuotevřeny do 1. června 2020.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba

Hosté:

 • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel dělá okázalá gesta, s motorkou v Bavorsku frajeřil, je pobouřen Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus zkritizoval současnou hlavu státu za návštěvu Německa. Petr Pavel, který se do sousední...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Rodičovský příspěvek může být čerpán rychleji, shodli se Jurečka s Juchelkou

Rodičovský příspěvek by bylo možné čerpat rychleji, shodli se dnes ministr práce a sociálních věci (MPSV) Marian...

Při požáru přišel o osm koní. Nechci si představovat, co zkusili, říká

Na Císařském ostrově, na konci písčité cesty, kde by normálně trénovaly na koních děti, je jen černé spáleniště....

Bez benefitů lidé cvičení omezí, často chodí díky nim, říkají sportoviště

Avizované zdanění volnočasových firemních benefitů podle odborníků dopadne především na menší sportoviště. Redakce...

Čím se vozí ministři. Jedno až dvě služební auta, Bartoš pro sebe čtyři

Premium Většina ministrů bez ochranky má dvě služební auta. Jedno resortní a jedno zapůjčené. Ti chránění pak mají zajištěnou...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...