Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Jiné příznaky viru. Seniory trápí i dezorientovanost a zažívací problémy

  20:00
Nejen horečka a dušnost mohou ukazovat na onemocnění covid-19. Lékaři u starších lidí pozorují i jiné potíže jako zažívací problémy, dezorientovanost či extrémní únavu. Praktičtí lékaři tak u seniorů musí kvůli koronaviru kontrolovat větší škálu symptomů než u mladší části populace.

Věk lidí nakupujících ve vyhrazených hodinách většinou kontroluje ochranka. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zhoršené zažívací potíže, rostoucí tlak, mírná dezorientovanost a jen lehký kašel. Takový zdravotní stav se začátkem dubna objevil u devětasedmdesátileté Marie S. z Karlovarska. Dcera, která se o ni stará, situaci konzultovala s praktickým lékařem po telefonu. I kvůli strachu z možné nákazy koronavirem se rozhodla s matkou nejít přímo do ordinace. „Jenže její stav se začal zhoršovat, nakonec skončila v nemocnici,“ popisuje dcera.

Najednou se přidaly i dýchací obtíže a seniorka měla horečky. Po sérii vyšetření přišel výsledek: paní Marie trpí onemocněním covid-19. A to přesto, že její počáteční příznaky ničemu takovému nenasvědčovaly.

Nyní se ukazuje, že nákaza novým koronavirem se zejména u starších lidí nemusí projevovat obecně známými příznaky. Tedy horečkou, kašlem a dušností. Lékaři upozorňují, že u seniorů může být teplota jen velmi mírná či žádná a dušnost si staří lidé nemusejí uvědomovat. Spíše ji mají za únavu či mírné zadýchání při běžné činnosti.

Dezorientace a zmatenost

Odlišné příznaky viru

Mezi nejčastější příznaky onemocnění covidem-19 patři:

● kašel 

● dýchací potíže

● zvýšená teplota až horečka

● bolest hlavy

U infekčních onemocnění, tedy i u koronaviru, mají senioři často jiné příznaky, než je pro nemoc jindy obvyklé. 

U seniorů s covidem-19 lékaři zaznamenali například i:

● ztrátu čichu a chuti

● zažívací potíže

● dezorientovanost

● apatičnost

● zmatenost

● extrémní únavu

Důležité je však myslet i na to, že ne každý s těmito příznaky je nutně nakažen koronavirem.

„Mnohem častěji se naopak objevují zažívací potíže, změny psychického stavu nebo ztráta chuti a čichu,“ popisuje přednostka Geriatrické kliniky VFN a vědecká sekretářka odborné geriatrické společnosti Eva Topinková. „U starých lidí typické choroby probíhají atypicky a nemusí být přítomny všechny příznaky. Mohou být překryty symptomatologií z důvodu onemocnění jiných orgánů. K tomu můžou být i další, třeba zmatenost, větší slabost, únava a změny psychiky. Takové až nespecifické zhoršení stavu, které se nedá vysvětlit nějakým onemocněním,“ dodává lékařka.

Dezorientace a zmatenost hrozí třeba u seniorů nad 80 let s mírnou formou demence či jinou poruchou poznávacích funkcí.

„U těchto pacientů každá infekce, virová nebo spojená s nedostatkem kyslíku v krvi, s horečkou, dehydratací, k čemuž v důsledku covidu-19 dochází velmi snadno, může vyvolat delirium,“ doplňuje Topinková. Kvůli snížené schopnosti si poruchu uvědomovat pak staří pacienti nemusí být schopni zavolat si pomoc nebo brát léky.

Situace, kdy senioři nemají běžné příznaky, může ztížit práci praktickým lékařům. „Kvůli možnému atypickému průběhu musíme věnovat zvláštní pozornost jakékoli zdánlivě nevysvětlitelné změně zdravotního stavu. Je také důležité, aby lidé pečující o méně zdatné seniory u nich doma bedlivě sledovali zdravotní stav a každou změnu konzultovali s praktickým lékařem,“ říká praktický lékař a vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Bohumil Seifert.

Tlak na lékaře a hygienu

Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové už si hygienici a často i pracovníci domovů pro seniory netypických příznaků nemoci všímají. „Informace o tom, že průběh onemocnění covidem-19 může být i jiný, než jsme si mysleli v únoru, jsou prokazatelné. Ministerstvo zdravotnictví podle toho pravidelně aktualizuje algoritmus, kdo se má vyšetřovat,“ vysvětluje.

Koronavirus v Česku

Jihočeská filharmonie v pondělí natáčela Baladu pro banditu na zřícenině hradu...
Promítání filmu v rámci festivalu Art Parking bv prostorech Nákladového nádraží...
Otevření fitness centra v Brně a první vedená hodina v rouškách. (27. dubna...

Na fakt, že koronavirus je větším rizikem pro starší část populace, upozorňují lékaři již od počátku jeho šíření. S věkem klesá imunita, což ve výsledku znamená nižší obranyschopnost vůči infekci než u mladších lidí. Navíc u starších hraje roli i takzvaná typická seniorská polymorbidita, tedy že nemocní trpí vícero chronickými chorobami najednou. „Mezi nejohroženější určitě patří pacienti s kardiovaskulárními nemocemi, chronickou obstrukční plicní nemocí, cukrovkou nebo vysokým tlakem. Také onkologičtí pacienti a pacienti s biologickou nebo imunosupresivní léčbou jsou nemocí ohroženi,“ popisuje lékařka Topinková. Že se infekce u seniorů projevují atypicky, potvrzuje infektolog František Stejskal. „Obecně každá infekce se může atypicky projevit,“ vysvětluje.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Neobvyklé příznaky nebo zhoršení původního onemocnění, které na první pohled nenapovídají, že by mohlo jít o nemoc covid-19, zvyšují tlak na práci lékařů i hygieniků. „V podstatě můžete poslat testovat kohokoliv. Když na mě bude někdo naléhat, nejspíš mu k vyšetření pomůžu. Lékař totiž pouze napíše indikaci a vyšetření si pacient zařizuje sám,“ říká praktický lékař Bohumil Seifert. 

Po měsících, kdy měla Evropa jen informace z Číny a za příznaky choroby se považovaly horečka, kašel a dušnost, došlo už k přehodnocení toho, za jakých podmínek lidi na koronavirus testovat. Původně čínská kritéria se při postupu pandemie Evropou změnila a postupně se přidávají symptomy jako zažívací potíže, průjem a nyní i ztráta čichu a chuti. „Jakékoliv zhoršení stavu, i ztráta čichu, bolest v krku, tedy takové, kterým by se běžně nepřikládala velká váha, se dnes evidují a postupuje se dle doporučení. Například klient domova pro seniory se na koronavirus vyšetřuje,“ potvrzuje hygienička Zdeňka Jágrová.

Virus změní psychiku

Právě protestovanost v domovech pro seniory je důležitá – v uzavřeném prostoru, kde jsou spolu lidé v pravidelném kontaktu, se nemoc šíří snadno. To ukázaly třeba případy z domovů v Břevnici na Havlíčkobrodsku nebo v pražské Michli.

Kromě tří „hlavních“ příznaků koronavirus často způsobí i postižení různých orgánů. Ať už jde o srdce, mozkové projevy, průjem, nechutenství a následnou dehydrataci. To všechno může vést i ke zhoršení psychického stavu nemocných. „V mozku dochází k poruše hydratace, ke sníženému průtoku krve nebo k tvorbě zánětlivých markerů,“ vysvětluje Topinková. „Může to být i přímý toxický vliv infekčního agens a zdá se, že koronavirus i možná tento přímý toxický efekt může mít, pokud se vyplavuje do cirkulace,“ pokračuje lékařka a dodává, že někdy se může objevit velký rentgenologický nález i při relativně malém poslechovém nálezu v ordinaci praktického lékaře.

Jinak řečeno to znamená, že zatímco změny v psychice nemocných koronavirem se v mladší populaci běžně nevyskytují, u seniorů, lidí s demencí, po cévních mozkových příhodách či s Parkinsonovou chorobu ano. „Každý orgán má určitou funkční rezervu, a když je menší, i malý inzult na orgán způsobí jeho zhoršenou funkci. Taková přechodná lehká mozková dysfunkce,“ uzavírá Topinková.

Počet osob s covid-19 dle krajů

183699
229544
98762
97525
45254
122344
79817
104343
92895
79226
153865
91951
90047
176654

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Záchranáři naříkají na odměny. Krátí je o procenta i nesmysly, čílí se odbory

Po zdlouhavých diskuzích s dvěma ministry zdravotnictví nakonec byla záchranářům přidělena odměna 120 tisíc korun za...

Vytáčí nás ty kauzy a uzurpování moci. Milion chvilek protestoval v Praze

Milion chvilek pro demokracii uspořádal další demonstraci na pražském Václavském náměstí. Na akci s názvem Jdeme do...

Poslanec Foldyna označil homosexuály za devianty. Není to urážka, bránil se

Poslanec za SPD Jaroslav Foldyna označil členy LGBTQ+ komunity za devianty. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie...

Přehled největších letních uzavírek: na českých silnicích bude horko

Premium Nové léto, staré známé zoufalství na silnicích. Také letos čeká na řidiče řada nástrah, které jim zkomplikují cestování...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...