Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Jiné příznaky viru. Seniory trápí i dezorientovanost a zažívací problémy

  20:00aktualizováno  20:00
Nejen horečka a dušnost mohou ukazovat na onemocnění covid-19. Lékaři u starších lidí pozorují i jiné potíže jako zažívací problémy, dezorientovanost či extrémní únavu. Praktičtí lékaři tak u seniorů musí kvůli koronaviru kontrolovat větší škálu symptomů než u mladší části populace.

Věk lidí nakupujících ve vyhrazených hodinách většinou kontroluje ochranka. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zhoršené zažívací potíže, rostoucí tlak, mírná dezorientovanost a jen lehký kašel. Takový zdravotní stav se začátkem dubna objevil u devětasedmdesátileté Marie S. z Karlovarska. Dcera, která se o ni stará, situaci konzultovala s praktickým lékařem po telefonu. I kvůli strachu z možné nákazy koronavirem se rozhodla s matkou nejít přímo do ordinace. „Jenže její stav se začal zhoršovat, nakonec skončila v nemocnici,“ popisuje dcera.

Najednou se přidaly i dýchací obtíže a seniorka měla horečky. Po sérii vyšetření přišel výsledek: paní Marie trpí onemocněním covid-19. A to přesto, že její počáteční příznaky ničemu takovému nenasvědčovaly.

Nyní se ukazuje, že nákaza novým koronavirem se zejména u starších lidí nemusí projevovat obecně známými příznaky. Tedy horečkou, kašlem a dušností. Lékaři upozorňují, že u seniorů může být teplota jen velmi mírná či žádná a dušnost si staří lidé nemusejí uvědomovat. Spíše ji mají za únavu či mírné zadýchání při běžné činnosti.

Dezorientace a zmatenost

Odlišné příznaky viru

Mezi nejčastější příznaky onemocnění covidem-19 patři:

● kašel 

● dýchací potíže

● zvýšená teplota až horečka

● bolest hlavy

U infekčních onemocnění, tedy i u koronaviru, mají senioři často jiné příznaky, než je pro nemoc jindy obvyklé. 

U seniorů s covidem-19 lékaři zaznamenali například i:

● ztrátu čichu a chuti

● zažívací potíže

● dezorientovanost

● apatičnost

● zmatenost

● extrémní únavu

Důležité je však myslet i na to, že ne každý s těmito příznaky je nutně nakažen koronavirem.

„Mnohem častěji se naopak objevují zažívací potíže, změny psychického stavu nebo ztráta chuti a čichu,“ popisuje přednostka Geriatrické kliniky VFN a vědecká sekretářka odborné geriatrické společnosti Eva Topinková. „U starých lidí typické choroby probíhají atypicky a nemusí být přítomny všechny příznaky. Mohou být překryty symptomatologií z důvodu onemocnění jiných orgánů. K tomu můžou být i další, třeba zmatenost, větší slabost, únava a změny psychiky. Takové až nespecifické zhoršení stavu, které se nedá vysvětlit nějakým onemocněním,“ dodává lékařka.

Dezorientace a zmatenost hrozí třeba u seniorů nad 80 let s mírnou formou demence či jinou poruchou poznávacích funkcí.

„U těchto pacientů každá infekce, virová nebo spojená s nedostatkem kyslíku v krvi, s horečkou, dehydratací, k čemuž v důsledku covidu-19 dochází velmi snadno, může vyvolat delirium,“ doplňuje Topinková. Kvůli snížené schopnosti si poruchu uvědomovat pak staří pacienti nemusí být schopni zavolat si pomoc nebo brát léky.

Situace, kdy senioři nemají běžné příznaky, může ztížit práci praktickým lékařům. „Kvůli možnému atypickému průběhu musíme věnovat zvláštní pozornost jakékoli zdánlivě nevysvětlitelné změně zdravotního stavu. Je také důležité, aby lidé pečující o méně zdatné seniory u nich doma bedlivě sledovali zdravotní stav a každou změnu konzultovali s praktickým lékařem,“ říká praktický lékař a vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Bohumil Seifert.

Tlak na lékaře a hygienu

Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové už si hygienici a často i pracovníci domovů pro seniory netypických příznaků nemoci všímají. „Informace o tom, že průběh onemocnění covidem-19 může být i jiný, než jsme si mysleli v únoru, jsou prokazatelné. Ministerstvo zdravotnictví podle toho pravidelně aktualizuje algoritmus, kdo se má vyšetřovat,“ vysvětluje.

Koronavirus v Česku

Jihočeská filharmonie v pondělí natáčela Baladu pro banditu na zřícenině hradu...
Promítání filmu v rámci festivalu Art Parking bv prostorech Nákladového nádraží...
Otevření fitness centra v Brně a první vedená hodina v rouškách. (27. dubna...

Na fakt, že koronavirus je větším rizikem pro starší část populace, upozorňují lékaři již od počátku jeho šíření. S věkem klesá imunita, což ve výsledku znamená nižší obranyschopnost vůči infekci než u mladších lidí. Navíc u starších hraje roli i takzvaná typická seniorská polymorbidita, tedy že nemocní trpí vícero chronickými chorobami najednou. „Mezi nejohroženější určitě patří pacienti s kardiovaskulárními nemocemi, chronickou obstrukční plicní nemocí, cukrovkou nebo vysokým tlakem. Také onkologičtí pacienti a pacienti s biologickou nebo imunosupresivní léčbou jsou nemocí ohroženi,“ popisuje lékařka Topinková. Že se infekce u seniorů projevují atypicky, potvrzuje infektolog František Stejskal. „Obecně každá infekce se může atypicky projevit,“ vysvětluje.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Neobvyklé příznaky nebo zhoršení původního onemocnění, které na první pohled nenapovídají, že by mohlo jít o nemoc covid-19, zvyšují tlak na práci lékařů i hygieniků. „V podstatě můžete poslat testovat kohokoliv. Když na mě bude někdo naléhat, nejspíš mu k vyšetření pomůžu. Lékař totiž pouze napíše indikaci a vyšetření si pacient zařizuje sám,“ říká praktický lékař Bohumil Seifert. 

Po měsících, kdy měla Evropa jen informace z Číny a za příznaky choroby se považovaly horečka, kašel a dušnost, došlo už k přehodnocení toho, za jakých podmínek lidi na koronavirus testovat. Původně čínská kritéria se při postupu pandemie Evropou změnila a postupně se přidávají symptomy jako zažívací potíže, průjem a nyní i ztráta čichu a chuti. „Jakékoliv zhoršení stavu, i ztráta čichu, bolest v krku, tedy takové, kterým by se běžně nepřikládala velká váha, se dnes evidují a postupuje se dle doporučení. Například klient domova pro seniory se na koronavirus vyšetřuje,“ potvrzuje hygienička Zdeňka Jágrová.

Virus změní psychiku

Právě protestovanost v domovech pro seniory je důležitá – v uzavřeném prostoru, kde jsou spolu lidé v pravidelném kontaktu, se nemoc šíří snadno. To ukázaly třeba případy z domovů v Břevnici na Havlíčkobrodsku nebo v pražské Michli.

Kromě tří „hlavních“ příznaků koronavirus často způsobí i postižení různých orgánů. Ať už jde o srdce, mozkové projevy, průjem, nechutenství a následnou dehydrataci. To všechno může vést i ke zhoršení psychického stavu nemocných. „V mozku dochází k poruše hydratace, ke sníženému průtoku krve nebo k tvorbě zánětlivých markerů,“ vysvětluje Topinková. „Může to být i přímý toxický vliv infekčního agens a zdá se, že koronavirus i možná tento přímý toxický efekt může mít, pokud se vyplavuje do cirkulace,“ pokračuje lékařka a dodává, že někdy se může objevit velký rentgenologický nález i při relativně malém poslechovém nálezu v ordinaci praktického lékaře.

Jinak řečeno to znamená, že zatímco změny v psychice nemocných koronavirem se v mladší populaci běžně nevyskytují, u seniorů, lidí s demencí, po cévních mozkových příhodách či s Parkinsonovou chorobu ano. „Každý orgán má určitou funkční rezervu, a když je menší, i malý inzult na orgán způsobí jeho zhoršenou funkci. Taková přechodná lehká mozková dysfunkce,“ uzavírá Topinková.

Počet osob s covid-19 dle krajů

2055
1053
181
662
453
537
200
196
287
185
531
739
367
1531

  • Nejčtenější

Mrtvý motorkář ležel u silnice několik dní, našel ho náhodný kolemjdoucí

Několik dní trvalo, než si někdo z kolemjdoucích všiml mrtvého motocyklisty ležícího u silnice na Znojemsku....

Hamáčkova mikina? Demonstrace nevkusu. Nechápu ho, říká Špaček

Modrá nebo především červená mikina a svetr ministra vnitra Jana Hamáčka se staly neodmyslitelným symbolem koronavirové...

Kde se stala chyba? Švédský experiment produkuje příliš mnoho mrtvých

Zatímco evropské země pomalu uvolňují karanténní opatření, Švédsko v posledních dnech vykazuje nejvyšší počet úmrtí na...

Do škol se 8. června mohou vrátit i žáci druhého stupně základních škol

Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se v omezené míře mohou do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Traktor se ve 150metrovém srázu zastavil až o strom. Dva mrtví, tři zranění

V noci na sobotu havaroval traktor poblíž Čertových skal na Vsetínsku. V tu chvíli v něm jelo pět mužů, dva z nich...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Příště se na vás vyse...., řekla Schillerová o ČSSD. Opozice to nechce přejít

Aktualizujeme Spor o financování kompenzačního bonusu se ve Sněmovně zvrhl. Když místopředseda ČSSD Ondřej Veselý navrhl jednání, jak...

Zde leží Mašínová, řekl hrobník. Praha povolila výzkum na hřbitově v Ďáblicích

Premium Archeologové prozkoumají na Ďáblickém hřbitově místo, kde měla být pohřbena Zdena Mašínová. Tu kvůli odbojové činnosti...

V úterý s nemocí covid-19 v Česku nikdo nezemřel, přibylo 48 nakažených

Sledujeme online V Česku přibylo v úterý 48 nakažených koronavirem, o den dříve to bylo 47. Celkem je potvrzených případů onemocnění...

Rvačka o peníze a kompenzační bonus. Babiš splnil podmínku komunistů

Před černým dnem pro obce varovala ve Sněmovně opozice. Jde jí o to, aby vyplácení kompenzačního bonusu pro společníky...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...