Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: „Přes držky“ si dejme později, až koronavirová krize odpadne

  13:51
Říká se, že co Čech, to fotbalový a hokejový trenér. A teď také odborník na koronavirus a řešení pandemických situací. Člověk při četbě internetových příspěvků nestačí žasnout, píše ve svém komentáři redaktor MF DNES Petr Kolář.

Lidé na tramvajové zastávce nosí ochranné roušky. Od včerejška platí v Praze a několika dalších městech zákaz vstupu do MHD bez roušky či jinak zakrytých úst a nosu. (17. března 2020) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Někdy lze na internetu nabýt dojmu, že řada lidí skutečně komentuje jakýsi fotbalový či hokejový zápas. Na jehož výsledku tolik nezáleží. Že je mnohem důležitější „odborně“ analyzovat, zda chybu v úvodních deseti minutách utkání udělal trenér, brankář, či obránce. A jak jim při tom slušel dres.

Epidemie koronaviru

V době psaní tohoto textu Česko evidovalo téměř čtyři stovky nakažených, tři lidé byli v kritickém stavu. Ne, tohle opravdu není sportovní utkání, to je boj o zdraví. Boj o životy! A to poslední, na co by měl být člověk zvědavý, jsou hádky mezi politiky či sympatizanty té či oné strany.

Nebo vám teď opravdu přijde důležitější řešit, zda měl jeden z politiků na tiskovce červený svetr místo saka, nebo jestli druhý hovoří českoslovenštinou, což je o něm léta známo? Fakt?

Však přijde čas

Na to přece bude dost času, pokud země situaci co nejlépe zvládne a nebezpečí pomine! Je pozoruhodné sledovat, jak většina politiků, osobností i diskutujících na internetu všechno věděla už nejméně v polovině ledna.

Tedy – jak z řady příspěvků plyne – až na „chaotickou“ vládu. Pojďme si připomenout pár faktů. Samozřejmě, že se v polovině ledna vědělo, že v čínské provincii Chu-pej řádí koronavirus. Nicméně nikdo asi tehdy neměl představu, že se tak rychle a v takovém rozsahu dostane do Evropy. A že to není „taková chřipčička“, jak tehdy hlásala řada dnešních kritiků podcenění situace.

Kdo dnes tvrdí opak, ve většině případů lže. Anebo je chytřejší než naprostá většina epidemiologů v drtivé většině států Evropy, z nichž většina je na tom dnes mnohem hůř než my.

Zákaz vycházení bez ochrany obličeje. Dvě hodiny denně nakoupí jen senioři

Abychom zůstali u fotbalu: připomeňme si, že přesně před týdnem se ještě před 54 tisíci diváků na stadionu hrála v anglickém Liverpoolu fotbalová Liga mistrů, kam jen tak mírnix týrnix dorazilo několik tisíc španělských fanoušků Atlética Madrid. A tři dny předtím hostil vyprodaný pražský Eden derby Slavie a Sparty. Z dnešního pohledu naprostý úlet, ne?

Vrátíme PPF roušky z Číny? S tím souvisí i dnešní nejčastější výtka vůči vládě. Tedy, že včas nedokázala zajistit dostatečný počet roušek a respirátorů. Shrňme si fakta. Dne 2. února to premiér Andrej Babiš schytal, když odmítl požadavek Číňanů na pomoc v podobě zaslání roušek a respirátorů s tím, že jich máme málo pro naše lidi.

Po tlaku opozice a části rozčilené veřejnosti Česko poslalo peníze. Dne 26. února hlásila veřejnoprávní média, že jsou respirátory vyprodané, a citovala zdravotníky, že dodavatelé mají výpadky ve výrobě.

Z Číny má být 30 milionů roušek. Babiš se omluvil, že chybí. Jsme ve válce, řekl

Dne 1. března i výrobci připouštěli, že „opravdový dostatek bude zase až ve chvíli, kdy nebezpečí pomine“. O dva dny později vláda oznámila trestání překupníků za předražené ceny a Babiš po jednání s řediteli 98 nemocnic oznámil, že vláda bude roušky a respirátory shánět centrálně.

V tu dobu už bylo zřejmé, že jediný, kdo může dostatek zdravotnického materiálu doručit, je Čína a pár dalších asijských zemí. Dnešní skuhrání krajů a lokálních politiků, že vláda nic nezajistila, je mimo mísu. Nejpozději do 3. března je měli možnost pro svá zařízení zajistit sami. Není fér jim vyčítat, že to neudělali, když potřebný zdravotnický materiál zkrátka nebyl k dispozici. Ale stejně tak nefér je z toho vinit vládu. V Evropě chybí všude.

Zkuste si navíc představit všemožná podezření, kdyby stát třeba ještě loni nakoupil 15 milionů roušek a respirátorů naráz. A hlavně, koho by tehdy napadlo, že jich bude potřeba tolik? Opakuji, že ještě předminulou sobotu se v Praze hrál normálně fotbal…

Babišovi lze vyčítat fanfarónské tvrzení, že vše zajistí a osobně doveze. Jenže – zůstaňme u fotbalové terminologie – co by asi řekli hráči kapitánovi, jenž by před zápasem oznámil, že na soupeře nemáme, jsme v pytli a dostaneme búra? Paradoxně tak Česku díky svým kontaktům v Číně stomilionovým darem významně pomohla PPF Petra Kellnera, ještě nedávno mediálně lynčovaná za půldruhého milionu vysoký sponzorský dar Karlově univerzitě.

Paradox českého pokrytectví

Podobných paradoxů jsou ve veřejné debatě spousty. I ti, kteří ještě před pár týdny posílali fotky z lyžovačky v Itálii, že je vše v pohodě, dnes křičí, že stát dostatečně nezajišťuje testování na COVID-19. Naproti tomu si lékaři stěžují, že se k nim dnes hrne každý, kdo má 37 stupňů teplotu a dvakrát zakašle.

Lidé, kteří ještě po zákazu návštěv divadel pro 100 diváků rozverně přispívali na internet výzvami, že může přijít 99 lidí, se dnes fotí s rouškami. A rozčilují se, že kdo ji nenosí, je buran. Další si stěžují na zavedení „stanného práva“, byť ještě nedávno nadávali, že vláda nezavře třeba MHD v Praze (což je v pravomoci magistrátu). Jiní žehrají, že policisté teď nebudou mít nic jiného na práci než kontrolovat, zda jde kolemjdoucí skutečně do práce.

Rádio Frekvence 1 by mělo odvysílat ve středu večer vystoupení prezidenta Miloše Zemana.

Odpůrci prezidenta Miloše Zemana si stěžují, že ke koronaviru nevystoupil (byť věc přinejmenším dvakrát veřejně komentoval). Kdyby Zeman přišel s projevem, kritizovali by ho, co má co mluvit a ať raději šije roušky. Vsaďte se. Nic proti tomu. Každý má právo na názor, ať je jakýkoli. Toto právo musí být chráněno i v takto extrémních situacích.

Nicméně nyní by možná měl každý začít sám u sebe. Poslouchat doporučení, nosit roušky, ušité třeba i z trenek, a nevycházet zbytečně ven. A počkat, až vnější zlo společně porazíme nebo odeženeme. A až pak si zase dát „přes držky“.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...