Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

PŘEHLEDNĚ: Platí pátý stupeň systému PES. Jaká budou omezení

  16:19
Ministerstvo zdravotnictví představilo protiepidemický systém s pěti stupni. Opatření budou platit podle aktuálního z nich, jakmile rozhodne vláda. V Česku se nyní nesmí vycházet po deváté hodině večer, scházet se mohou maximálně dva lidé a zůstávají zavřené bazény, wellness či restaurace, které mohou vydávat přes okénko. Opatření se budou vyhodnocovat po týdnu a to vždy ve středu.

Protiepidemický systém, takzvaný PES, má pět stupňů a rizikové skóre, které má škálu nula až sto. Podle aktuálního stupně rizika se pro celou zemi či region vyhlásí příslušný stupeň, který s sebou přináší určitá opatření. Čím vyšší stupeň, tím přísnější omezení. Pro zmírnění nebo zpřísnění pásma bude muset změna trvat několik dní. „Nebudeme to měnit ze dne na den,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci.

1Otevírání škol

Od středy 18. listopadu se částečně otevírají školy. Povinná prezenční výuka bude pro děti prvních a druhých tříd základních škol, do lavic se také mohou vrátit žáci speciálních škol či malotřídek. 

Povinná prezenční výuka se obnovuje pro:

  • žáky zařazené do přípravné třídy základní školy
  • žáky 1. a 2. ročníků základních škol
  • žáky vyšších ročníků prvního stupně základních škol za předpokladu, že jsou ve školním roce 2020/2021 zařazeni do třídy společně se žáky 1. nebo 2. ročníku (tzv. malotřídní škola)
  • žáky škol zřízených při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy
  • žáky škol zřízených při zdravotnických zařízeních

Podle ministra Blatného se při návratů žáků nepočítá s tím, že by se děti ve školách plošně testovaly. Uvažuje se ale o plošném testování učitelů.

2Zákaz nočního vycházení a omezené shromažďování

V Česku i nadále platí zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 4:59.  U nařízení platí výjimka pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště. V provozu mohou zůstat také rozvážkové služby potravin. 

Omezené je i shromažďování lidí. Hromadné akce jsou omezené na maximálně dva lidi. A to uvnitř i venku, pokud nežijí ve společné domácnosti nebo nejsou venku s malými dětmi. 

3Zdravotnická a sociální zařízení, povinné roušky

V takovýchto zařízeních platí zákaz návštěv, pokud u nich není stanovená výjimka. Lázně, které poskytují zdravotní služby, mohou být v provozu, omezený je ale počet pacientů na pokoji. Omezené jsou také návštěvy ve věznicích. Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška je i nadále rizikové velké množství nakažených seniorů.

Blatný ukázal systém PES. Celé Česko je v nejhorším stupni, uvolňování počká

„Bohužel krajské hygienické stanice stále reportují nová a nová ohniska v sociálních zařízeních,“ řekl Dušek. Za říjen a začátek listopadu se v nich nakazilo skoro 10 tisíc lidí.

Roušky jsou povinné ve všech vnitřních prostorách a ve vybraných veřejných místech venku, jako jsou například zastávky MHD. Pak také v zastavěných oblastech, pokud není možné dodržet rozestupy 2 metry od dalších lidí. 

4Restaurace, obchody a alkohol

I nadále mohou restaurace vydávat jídlo přes výdejní okénka, jinak musí zůstat zavřené. Okénka také nesmí fungovat v době nočního zákazu vycházení od devíti do pěti. Je zakázaná konzumace alkoholu na veřejnosti.

Velká obchodní centra mohou mít otevřené jen obchody, které jsou v kategorii základních potřeb, tedy hlavně potraviny. Podle rozlohy jsou omezené počty lidí v prodejně a zákazníci musí dodržovat dvoumetrové rozestupy. 

Stejná pravidla jako pro velká obchodní centra platí i pro maloobchody. Podle rozlohy je omezený počet zákazníků, zavřeno mají v neděli a o svátcích a otevřít mohou jen ti, kdo prodávají zboží základních potřeb. Otevřeno mohou mít také výdejny zboží nakupované přes internet.

Všechny ostatní služby jsou zavřené. V provozu tak nejsou například kadeřnictví či kosmetika.

5Kultura

I nadále jsou omezené kulturní akce jako divadelní představení, koncerty či kina. Profesionální umělci mohou zkoušet ve zvláštním režimu. Zavřená jsou muzea, hrady či zámky. Knihovny mohou půjčovat a dostávat zpět knihy jen bezkontaktním způsobem.

Zavřená jsou také kasina, herny či sázkové kanceláře.

6Profesionální a rekreační sport

Profesionální sportovci mohou v rámci soutěží hrát i trénovat, ale bez diváků. Amatérská klání jsou zakázaná úplně. Rekreačně mohou lidé sportovat jen venku a to maximálně ve dvojicích. Vnitřní sportoviště jsou uzavřená kompletně, a to včetně bazénů či wellness center, pokud neposkytují zdravotnické služby. I nadále je omezené poskytování ubytovacích služeb.

7Úřady, povinný home office

I nadále jsou omezené úřední hodiny, které jsou jen pro vyřizování nezbytně nutné agendy. Ostatní úředníci mají home office. Ten se doporučuje i pro firmy, které si to v souvislosti s výkonem činnosti mohou dovolit. Nejde tedy například o továrny, ale převážně kancelářskou práci.

Na dodržování všech opatření má podle ministerstva dohlížet policie. Současně je také potřeba, aby u každého stupně byl vyhlášený nouzový stav. Ten momentálně trvá do 20. listopadu, vláda chce ale znovu projednat možnosti jeho prodloužení.

Rozklikněte si v interaktivním přehledu, jaká opatření platí v jednotlivých stupních systému PES:

Proti­epi­de­mi­cký
systém
STUPEŇ
1
STUPEŇ
2
STUPEŇ
3
STUPEŇ
4
STUPEŇ
5
Rizikový index 0-20 21-40 41-60 61-75 76-100
Ochrana nosu a úst -
Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech -
Svatby, pohřby a bohoslužby -
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb -
Omezení volného pohybu osob -
Omezení provozu orgánů veřejné moci a správních úřadů -
Poskytování ubytovacích služeb -
Školství -
Sportovní soutěže -
Rekreační sporty -
Bazény, wellness centra -
Kultura -
Muzea, galerie -
Hrady a zámky, památky -
Knihovny -
Herny, kasina, sázkové kanceláře -
Provozovny stravovacích služeb -
Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech -
Nákupní centra -
Maloobchod -
Ostatní služby s provozovnou -
Podnikatelské subjekty - výrobní a skladové provozy -
Podnikatelské subjekty - kancelářské a ostatní provozy -
Lázně -
Vězeňství -
Nezbytnost vyhlášení nouzového stavu -
Kontrola dodržování opatření -

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Zemanovi skončí covidová izolace. Nebude už muset vítat hosty za sklem

Prezidentovi Miloši Zemanovi končí ve středu povinných čtrnáct dnů izolace kvůli covidu. Právě kvůli pravidlům covidové...

Musíme řešit dopravu i Green Deal, říká nový šéf hospodářského výboru

Skončit po 23 letech v čele trutnovské radnice bylo pro Ivana Adamce z ODS rozhodnutím z nejtěžších. Vést sněmovní...

STALO SE DNES: Zemanovi skončí izolace, do USA jen s čerstvým testem

Miloš Zeman se bude moci koncem týdne již scházet s ministry nové vlády bez skleněné bariéry, po dvou týdnech mu skončí...

Do USA jen s negativním testem ne starším než den. Platí to i pro očkované

Do Spojených států je očkovaným vstup nově povolen jen s negativním testem na covid, který není starší než jeden den. V...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...