Přístup krajů k očkování se liší, některé o praktiky nestojí, říkají lékaři

  • 18
Praktičtí lékaři mají velký zájem očkovat svoje pacienty, řekli zástupci jejich sdružení. Denně vyřizují na 100 tisíc konzultací spojených s nemocí covid-19, o vakcínu mají zájem i samotní pacienti. Nejčastější otázkou je: „Pane doktore chci se nechat očkovat, ale u vás, a nechci nikam jezdit, co pro to mám udělat?“ Přístup krajů k očkování praktiky se ale výrazně liší.

Koronavirová agenda u praktických lékařů dominuje. Podle Bohumila Seiferta, který je místopředsedou pro zahraniční aktivity Společnosti všeobecného lékařství, vyřídí denně na 100 tisíc distančních konzultací, které se týkají nemoci covid-19.

„Jsou to konzultace k zdravotnímu stavu, vyřizují žádanky na testy, karantény, pracovní neschopnosti a v neposlední řadě také rozhodují a klinických postupech,“ vyjmenoval Seifer s tím, že praktici mají zájem svoje pacienty očkovat a i pacienti o to podle předsedy Sdružení praktických lékařů také stojí.

„Zájem o to jezdit do měst a nechat se očkovat v centrech klesá u lidí z venkova a raději by se nechali očkovat u svého praktika v ordinaci,“ řekl Petr Šonka s tím, že samotní praktici se do toho také chtějí zapojit.

„Nejlépe proběhl pilotní program očkování seniorů praktiky na Praze 7, kde se ve skupině 85+ očkovalo 1 100 seniorů. Ukazuje se, že je-li politická vůle dostat vakcíny k praktikům, jsme schopni naočkovat poměrně rychle velké množství lidí,“ doplnil Šonka. 

Kde byste se chtěli nechat očkovat?

celkem hlasů: 357
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

Přístupy krajů k očkování praktiky se ale podle něj různí. Opačná situace nastala minulý týden v Moravskoslezském kraji. Praktici měli dostat vakcíny, během víkendu se do toho zapojilo přes 200 lékařů a poptávka byla na skoro 6 tisíc dávek. V neděli večer ale podle Šonky přišla z kraje SMS zpráva, že se celá akce ruší.

„Komunikovali jsme s hejtmanem a výsledkem bylo, že o to nemá kraj zájem, komplikuje jim to distribuci a očekává, že se praktičtí lékaři zapojí do očkování v očkovacích centrech. Situace se opakuje i v jiných krajích, kde se mělo začít očkovat příští týden,“ dodal.

Rozsáhlá administrativa, která se kupí

Celý proces očkování pro seniory se podle praktického lékaře Cyrila Muchy pro seniory komplikuje místo toho, aby se pro starší obyvatele zjednodušoval. Navíc podotkl, že nezmizely jiné nemoci. Například žlučníkové záchvaty či infarkty.

Pfizerem jsme schopní očkovat, ale vakcíny je málo, říká praktik Šonka

„Máme si k tomu ještě přidávat očkování? Zprvu jsme kvůli složité logistice nechtěli, ale po vypuknutí chaosu se spuštěním očkování a záplavě dotazů od našich nejistých pacientů, na které jsme nebyli schopní odpovědět, jsme se rozhodli do toho jít,“ vyjmenoval Mucha. Paradoxem je také délka celého očkovacího procesu.

„Je třeba, aby administrativa nepřibývala. Samotné očkování trvá pár minut, ale administrativa k tomu je třikrát tak delší. Navíc se senioři často neumí sami registrovat a potřebují pomoc rodiny či okolí,“ upozornil Mucha s tím, že takové problémy by u očkování v ordinacích odpadly. 

Lékaři Šonka s Muchou se jednohlasně shodli také na tom, že nejčastější otázka, na kterou odpovídají, je: „Pane doktore chci se nechat očkovat, ale u vás a nechci nikam jezdit, co pro to mám udělat?“

Zájem od praktiků očkovat je veliký

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky by mohli očkovat už teď, kdyby byl vakcíny od firem Pfizer/BioNTech dostatek. Řekl to v rozhovoru pro iDNES.cz, kde mluvil i o očkování seniorů.

Senioři v kategorii 80+ jsou prioritní skupinou pro očkování. Rezervační systém pro získání termínu se pro ně spustil 15. ledna v osm ráno a provázely ho problémy. Zhruba po hodině od spuštění systém hlásil, že kapacita je vyčerpaná. Problematické bylo také rozesílání SMS zpráv s potvrzovacím PIN kódem, které chodily pozdě.

Podle Twitteru Chytré karantény je téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů, v rezervačním systému zaregistrovaná.

Rezervační systém se tak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného dočká už tento pátek změny. Druhá SMS s pinem nyní přijde až v okamžiku, kdy se pro dotyčné uvolní termín. „Nikdo se nebude muset pětkrát denně pokoušet o přístup do systému,“ odůvodnil změny. Druhou dávku dostanou lidé po čtyřech týdnech, namísto tří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video