Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Postcovidoví pacienti zaplnili ordinace fyzioterapeutů, ti proto nestíhají

Sehnat fyzioterapeuta je problém dlouhodobě. Kdo jeho péči potřebuje, počká si mnohde i několik měsíců. Teď se situace ještě zhoršila. Péči fyzioterapeutů totiž vyhledávají pacienti po prodělaném covidu-19 a snaží se za pomoci rehabilitace vrátit do formy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Jednatřicetiletá projektová manažerka Kristýna Cikhardtová onemocněla covidem-19 loni v září. Průběh měla mírný, připomínal angínu. Následky si ale nesla několik dalších měsíců. Byla unavená, nakonec jí lékaři diagnostikovali chudokrevnost, na kterou nikdy předtím netrpěla. 

„Jsem sportovec, ale najednou mi sport moc nešel. Prostě jsem to neudýchala. Měla jsem potíže s nádechem, jako bych měla zúžené hrdlo. Covid mi zkomplikoval i moji další práci, protože vedu skupinové lekce jako instruktorka,” říká.

Lékaři mají dobrou zprávu. Postcovidový syndrom za pár měsíců mizí

Stejně jako řada dalších pacientů proto začala docházet k fyzioterapeutovi. Ti totiž mají plány péče, za pomoci kterých se snaží dostat pacienty, kteří prodělali covid-19, zpět do kondice.

„Máme vypracovaný komplexní plán péče o postcovidové pacienty. Vhodný je pro kohokoli, kdo i pár týdnů po nemoci pociťuje jakékoliv příznaky – neschopnost se plně nadechnout, omezení při sportu, únava nebo chrapot. Může se jednat i o sníženou fyzickou kondici, kterou lze pomocí rehabilitace získat zpět,“ popsala fyzioterapeutka Iva Bílková z FYZIOkliniky.

Rehabilitace je individuální, základem ale bývá respirační terapie. „Ta se zaměřuje na obnovu zdravého dechového stereotypu, posílení dechové kapacity plic, snížení či odstranění chrapotu, problémy s vykašláváním a znovuobnovení dynamiky hrudního koše a celého těla,“ doplnila Bílková.

„Na základě doporučení lékaře fyzioterapeut zhodnotí dechové stereotypy pacienta, vyšetří si ho a rozhodne, na čem s ním bude pracovat. Kromě 10 lekcí po 25 minutách odborníci doporučují trénovat také doma se speciálními pomůckami, které posilují nádech a výdech,“ říká zase Tereza Valíková z rehabilitačního centra SAREMA.

Pořadníky se prodlužují

Fakt, že služby fyzioterapeutů nyní vyhledávají postcovidoví pacienti, však ještě přispívá k dlouhodobému problému, kterým je nedostatečná nabídka těchto zdravotníků. Pořadníky se na fyzioterapie tvořily i dříve. Nyní se ale zkombinoval fakt, že lidé dohánějí zameškané terapie, se zájmem pacientů po prodělaném covidu-19, a problém se zhoršuje. 

„Rezervační kalendář mají naši fyzioterapeuti plný na měsíc dopředu, akutní případy se však snažíme vzít co nejdříve, i během víkendů nebo o svátcích,“ uvedla Bílková.

To potvrzuje i Vladan Toufar, prezident Unie fyzioterapeutů České republiky. „Čekací lhůty jsou dlouhodobým problémem, částečně je přerušila covidová onemocnění a restrikce, ale pouze uměle a dočasně s odložením. Nyní již opět narůstají a tento problém se bude zvětšovat,“ řekl. 

„Mezi kraji se situace samozřejmě liší, především v okrajových regionech ale může být problém větší,“ doplnil.

Lékař: Část obtíží po covidu neumíme vysvětlit ani léčit, je to frustrující

Důvodů je víc. Jedním z nich je třeba fakt, že počet zájemců o fyzioterapie stoupá. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo ještě v době před pandemií přijato v roce 2019 k léčbě v oboru rehabilitační a fyzikální medicíny 2 328 157 pacientů a čísla rok od roku rostou. Oproti tomu fyzioterapeutů ubývá - počty nově nastupujících nestačí vykrýt odchody do důchodu. A s odchody dnešních čtyřicátníků a padesátníků nepoměr ještě vzroste.

„Pořadníky však nejsou způsobeny jen nedostatkem fyzioterapeutů, ale také bezbřehým bezplatným nárokem na péči především u chroniků, bez odpovídající participace na péči o sebe sama, neznalost indikací k fyzioterapii ze strany odesílajících odborníků,“ vyjmenoval Toufar. 

Kromě toho je podle něj problém i v tom, že fyzioterapeuti mají jen minimální práva ukončit terapii, která není efektivní, a odeslat pacienta k jinému odborníkovi. V nemocnicích pak podle něj fyzioterapeuti často suplují běžnou ošetřovatelskou péči a nevěnují se tak vlastnímu oboru.

Problémy i po mírném průběhu

Podle celosvětových statistik trpí po prodělání covidu dalšími zdravotními potížemi až osmdesát procent lidí. Nejčastěji jde o únavu, dušnost, poruchy spánku, bolesti hlavy, deprese, ztrátu čichu a chuti. „Tyto symptomy jsou nejběžnější, existuje ale i řada dalších,“ řekl vedoucí Centra postcovidové péče Fakultní nemocnice v Hradci Králové Michal Kopecký.

„Lidi, kteří jsou unavení a nevýkonní, zaučujeme, jak správně dýchat a jak nejlépe procvičit plíce po covidu. Poradíme jim, jakým způsobem zvyšovat svou kondici, aby se mohli vrátit do plnohodnotného života a opět se zapojit do pracovního procesu. A rovněž indikujeme lázeňskou péči,” doplnil Kopecký.

Lidí s potížemi po vyléčení přibývá. Postcovidová centra je musí odmítat

Právě postcovidová centra jsou totiž dalším místem, na která se mohou pacienti obrátit.

Právě Kopecký a další odborníci vytvořili iniciativu Česko nadechni se, která poskytuje informace o tom, jak postupovat v případě postcovidových problémů, a snaží se o vzdělávání pacientů. Podle Toufara, který iniciativu podpořil, totiž řada pacientů o možnosti léčby stále neví a na lékaře se neobrátila.

„Setkáváme se s dvěma typy postcovidových pacientů. První skupinou jsou pacienti, kteří prodělali těžký průběh, byli dlouhodobě hospitalizovaní, mnohdy na JIP nebo ARO a potýkají se s následky nemoci a léčby. Druhou skupinou jsou pacienti s lehčím nebo vysloveně lehkým průběhem a následně i s odstupem se u nich objevují problémy s únavností, bolestmi, nevýkonností, někdy dušností, pocitem nedostatku dechu. Myslím, že především z druhé skupiny řada pacientů pomoc ještě nevyhledala,“ uvedl.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zeman je schopen úřadu, citoval mi německého klasika, řekl Vondráček

Předseda Sněmovny Radek Vondráček míní, že Miloš Zeman je schopen vykonávat úřad prezidenta. Navštívil ho v nemocnici a...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Dostali vakcínu, přesto se nakazili. Očkování bychom chtěli znovu, říkají

Premium Nechali se naočkovat, přesto se nakazili. I tak by do očkování šli znova, protože je ochránilo buď před těžkým...

Vojtěch navrhne roušky i při výuce a kontroly testů či očkování v restauracích

Ministr zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu nejhorší, nosily děti nad 12 let roušku i při...

Doživotně odsouzený Tempel je na svobodě, okresní soud ho propustil

Okresní soud v Sokolově ve středu ráno rozhodl o propuštění Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou...

Mynářovy kauzy na Hradě: chybějící prověrka, dopis Kuberovi a zabijačka

Ve funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (KPR) působí Vratislav Mynář od roku 2013, často byl terčem kritiky...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...