Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Co se mění: Spolu až 10 lidí, rychlejší otevírání obchodů, smíme do ciziny

  22:29aktualizováno  24. dubna 10:26
Lidé mohou být nově na veřejnosti až v desetičlenné skupině, od pondělí se pro konzultace a praktickou výuku otevřou vysoké školy. Zároveň lze cestovat i do zahraničí, po návratu je ale nutná karanténa nebo negativní test na covid-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek večer po jednání vlády řekl, jaká opatření, která byla přijata kvůli šíření koronaviru, se nově uvolní.

1Volný pohyb

Vláda od pátku ruší zákaz volného pohybu osob. Lidé se zároveň budou moci ve volném prostoru pohybovat ve skupinách deseti osob, a ne maximálně dvou, jak platilo dosud. Podle Vojtěcha umožňuje uvolnění restrikcí dobrá epidemiologická situace ohledně rozšíření koronaviru.

Vláda zakázala volný pohyb lidí od 16. března. Výjimkou byly cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

2Školy

Od pondělí také platí, že na konzultace, klinickou a praktickou výuku a praxi na vysoké škole či do vysokoškolské knihovny mohou začít individuálně chodit i studenti nižších ročníků. Do tohoto pondělí byly vysoké školy otevřené v omezené míře pro aktivity studentů jen v posledním ročníku studia. Mělo to znamenat možnost konat individuální konzultace či zkoušky, včetně státnic a rigorózních zkoušek.

Koronavirus v Česku

Lidé čekají ve frontě v Zítkových sadech v Praze před odběrovým stanem pro...
Jedna ze zdravotnic odběrového stanu pro testování kolektivní imunity vůči...
Odběrový stan pro testování kolektivní imunity vůči koronaviru v Kateřinské...

Základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy jsou kvůli nemoci covid-19 od 11. března zavřené do odvolání. Od 13. března je zakázaná také osobní přítomnost žáků v základních uměleckých školách, jazykových školách či zájmových kroužcích. Školy by se podle plánu vlády už do konce školního roku naplno otevřít neměly. Stát je plánuje otevírat postupně.

Pokud to vývoj epidemie dovolí, maturantům by se dveře škol mohly otevřít 11. května a skupinám školáků na prvním stupni základních škol 25. května. V nynějším školním roce nejméně počítá vláda s návratem žáků druhých stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

3Cestování do zahraničí

Bude možné cestování do zahraničí, což se týká i dovolených. Při návratu do vlasti se lidé ale musí prokázat negativním testem na koronavirus, nebo jim bude nařízena dvoutýdenní karanténa. Jak v pátek upřesnil ministr vnitra Hamáček, test nesmí být starší než čtyři dny. Lidé si je musí zajistit sami.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Po zrušení zákazu volného pohybu lidí bude možné opět cestovat do zahraničí, dosud to bylo až na výjimky zakázáno. Podle Vojtěcha přitom budou platit stejná pravidla jako pro pohyb po Česku. „Pokud se člověk vrací, tak buď musí být covid negativní prokázaným testem, nebo musí absolvovat čtrnáctidenní karanténu,“ uvedl Vojtěch.

Informace o lidech, kteří negativní test mít nebudou, získají hygienici, kteří následně budou moci kontrolovat dodržování karantény. Ministerstvo zahraničních věcí v pátek navíc oznámilo, že nadále doporučuje do zahraničí necestovat. Upozorňuje na omezení v jiných státech a na komplikace v dopravě.

4Pendleři

Pendleři, na které se nevztahují současné výjimky, budou moci od půlnoci 27. dubna přes hranice za prací denně, když si každých 14 dní zajistí test na koronavirus, nejlépe přes zaměstnavatele. Po uvolnění zákazu pohybu bude moct vycestovat každý, po návratu bude ale nutné prokázat se dokladem o bezinfekčnosti, nebo jít na dva týdny do karantény. Pro pendlery, kteří musejí překračovat hranice každý den, bude povinné předkládat negativní test každých 14 dnů.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Uvolnění z podmínky se týká přeshraničních pracovníků, kteří dosud museli zůstávat za hranicemi déle a pak je čekala karanténa. Výjimky pro pracovníky ve zdravotních a sociálních službách a také pracovníky integrovaného systému zůstanou zachovány.

„U příhraničních zaměstnanců ve zdravotnictví, integrovaného záchranného systému, sociálních službách a subjektech kritické infrastruktury stále platí právo vycestovat bez karantény při návratu. Nemusejí tedy předkládat ani negativní test. Totéž platí u pracovníků v mezinárodní dopravě, diplomatů nebo osob cestujících za hranice v mimořádných případech na dobu kratší než 24 hodin,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

5Obchody a podnikání

Ve čtvrtek ministr Karel Havlíček oznámil, že vláda zrychlí otevírání obchodů oproti původnímu plánu o dva týdny. Už v pondělí 27. dubna navíc mohou otevřít nejen obchody s velikostí do 2500 metrů čtverečních, ale také autoškoly, posilovny i fitness centra bez sprch a šaten, knihovny, venkovní prostory zoologických zahrad a budou se moci konat bohoslužby pro 15 osob.

Zákazy skončí dřív. Větší obchody otevřou v pondělí, hospody 25. května

11. května se otevřou všechny provozovny v nákupních centrech, obchody nad 2500 metrů, která jsou mimo tato centra, restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních zahrádek.

V tento den bude zároveň možné jít ke kadeřníkovi nebo holiči. Otevřou i pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby. 

Lidé budou moci od 11. května do muzea, galerie a výstavní síně, do venkovních prostor zámků, hradů a skanzenů. Umožněny budou bez omezení  venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců.

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. (23. dubna 2020)

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. (23. dubna 2020)

Poslední fázi uvolňování vláda posunula z 8. června na 25. května. V tento den budou moci plně otevřít restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení.

Jezdit budou moci už bez omezení taxikáři a otevřou i tetovací salóny a vnitřní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrad. Ostatní činnosti vláda povolí během června na základě aktuální epidemiologické situace.

6Roušky

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že opatření proti šíření koronaviru jako je udržování odstupu, dezinfekce a především roušky, budou platit nejméně do konce června.

Prymula: S rouškami nejméně do června, otevírání škol se proto nezrychlí

Je možné, že nošení roušek se může „v letních podmínkách“ dříve rozvolnit ve venkovním prostoru. „Co se týká budov, městské hromadné dopravy a podobně, tak tam si myslím, že s tím ještě budeme muset vydržet,“ řekl už dříve epidemiolog. 

7Lázně

Lázně mohou začít za určitých podmínek přijímat pacienty do léčebně-rehabilitační péče. Jsou uzavřené od poloviny března. Podmínky, za jakých mohou klienty přijímat, zatím Vojtěch neupřesnil. Budou ve vydaném opatření.

Podle představitelů lázní ani po ukončení mimořádných opatření nezačnou lázně fungovat ze dne na den. Na vládu, premiéra i ministerstva se opakovaně obrátila se žádostí o pomoc lázeňská města, provozovatelé lázní i Karlovarský kraj. Právě lázeňská města ale v polovině března podle ministerstva žádala, aby byla péče kvůli ochraně před nákazou novým typem koronaviru omezena. Stávající klienti mohou léčbu dokončit.

8Zdravotnictví

Vzhledem k zlepšení epidemiologické situace budou moci podle Vojtěcha kraje ubrat z lůžek, která musely blokovat pro případ, že by domy seniorů nezvládaly péči o nemocné. Nově musí zajistit pro seniory s nemocí covid-19 pouze deset volných lůžek na 100 000 obyvatel namísto 60. Hejtmanům vadilo to, že opatření je plošné a nerespektuje podle nich reálné potřeby jednotlivých krajů.

„Vzhledem k tomu, že epidemiologická situace se změnila a víme i na základě podnětů krajů, že je pro ně poměrně složité držet vyrezervované tyto kapacity lůžek, tak snižujeme povinnost držet určitý počet lůžek na deset na 100 000 obyvatel,“ řekl ministr.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Vysílací rada pokárala pořad Newsroom ČT24, byl podle ní neobjektivní

Tomio Okamura, Lubomír Volný nebo Janek Ledecký. Tato a další jména zazněla na začátku dubna v pořadu Newsroom ČT24...

Hamáčkova odplata. Den po odhalení schůzky skončil Netolický v radě Pošty

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD v pátek odvolal svého spolustraníka a pardubického hejtmana Martina Netolického z...

Babiš: EK by měla usilovat o víc vakcín na červen, jsem pro uvolnění patentů

V Portu začal v pátek neformální summit Evropské rady. Premiér Andrej Babiš při této příležitosti povečeřel se zástupci...

KOMENTÁŘ: Ideální český národní pták? A co takhle národní obojživelník?

Premium Alexandr Vondra protlačil do volebního programu ODS a koalice Spolu, že bychom měli zvolit „národního ptáka“. Jako má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...