Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvSoud v pátek konstatoval, že shledal jako důvodné námitky proti nedostatkům odůvodnění opatření.
„Opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu,“ uvedl soud v tiskové zprávě.
Ministerstvo podle soudu pouze přebralo odůvodnění z dřívějších opatření a nevysvětlilo, proč předchozí opatření zpřísnilo. „Ministerstvo nepoukazuje na žádné podklady, na základě nichž nařídilo používání ochranných prostředků dýchacích cest ve významně větším rozsahu a v parametricky odlišném prostředí,“ píše soud.
V odůvodnění postrádá i jakékoli konkrétní podklady ohledně vývoje epidemické situace, které ministerstvo při změně zohlednilo. „Stejně jako konkrétnější úvahy o přínosu roušek ve všech těchto oblastech,“ konstatoval soud.
Chyběly mu i úvahy, proč ministerstvo zvolilo právě ty výjimky, které opatření obsahuje. „Popsané vady nejsou nedostatky ryze akademickými - brání totiž soudu náležitě posoudit jednotlivé námitky, zpochybňující proporcionalitu zvoleného řešení,“ vysvětlil soud. Současně zdůraznil, že rozhodnutím nezlehčuje hrozby epidemie a nehodnotí potřebnost a přiměřenost opatření.
Ministerstvo zvažuje stížnost
Soud je přesvědčen o tom, že od začátku epidemie už uplynulo dost času, aby ministerstvo opatření odůvodňovalo lépe. „Výjimečnost dané situace nemůže být nadále důvodem přezíravého postupu soudu k nedostatkům a pochybením, na která již soud ministerstvo dříve opakovaně upozornil,“ vysvětlil.
Pro nepřezkoumatelnost však opatření zrušil až k 21. listopadu, aby měl resort dostatečný časový prostor. „Aby, shledá-li pro to dostatek důvodů, obdobné opatření opětovně přijal a zohlednil v něm všechny výtky zdejšího soudu,“ dodává soud.
Soud zrušil omezení pohybu i prodeje. Vládě dal čas, aby je přijala správně |
Ministerstvo zdravotnictví v reakci pro iDNES.cz uvedlo, že učiní potřebné právní kroky k tomu, aby opatření o nošení roušek platilo i nadále.
„Považujeme za podstatné, že soud nijak nezpochybnil pravomoc ministerstva vydat mimořádné opatření o povinnosti nosit ochranný prostředek dýchacích cest. Stejně tak soud netvrdí, že takové opatření není potřebné či přiměřené aktuální situaci,“ uvedl mluvčí resortu Kryštof Berka.
Ministerstvo zdravotnictví také zváží, zda rozhodnutí napadne podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.
Podle příslušného opatření se od 21. října nošení roušek kvůli covidu-19 rozšířilo i na venkovní území obcí v případě, že je člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku dostali například členové jedné domácnosti nebo lidé při sportování. Roušky začaly být povinné také v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své domácnosti.
Soud už opatření ministerstva zdravotnictví zrušil i během jarní vlny epidemie. Resort tehdy podle rozhodnutí nezákonně omezil volný pohyb, maloobchod a služby. I tehdy však dostal čas na opravu. Vláda tehdy zrušená opatření ministerstva schválila jako krizová opatření podle krizového zákona, čímž nadále zůstala v platnosti.
Roušky opět povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil Prymula:
19. října 2020 |
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvRoušky se po letním uvolnění v září vrátily
V počátcích šíření koronaviru většina zemí světa nošení roušek svým občanům nepřikazovala, pouze doporučovala. Česko patřilo k výjimkám, povinné roušky mimo domov nařídila vláda mezi prvními s účinností od 19. března.
Od 25. května, kdy přišlo první uvolnění po více než dvou měsících, bylo možné roušky odložit při alespoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí. Roušky však nadále zůstávaly povinné v uzavřených prostorech, na hromadných akcích či ve veřejné dopravě.
Blatný představí systém PES, který bude řídit rozvolňování v Česku |
Nošení roušek venku bylo zrušeno od 15. června. Povinnost roušek ve vnitřních prostorech nebo ve veřejné dopravě padla 1. července. Netýkalo se to však pražského metra. V polovině srpna vládní rada pro zdravotní rizika přistoupila k dalšímu zpřísnění, a to s platností od 1. září. Tehdy se roušky vrátily na úřady a hromadné dopravy
Od 9. září začaly být roušky povinné v pražských obchodech a nákupních centrech. Následující den začala platit povinnost zakrytí nosu a úst v celém Česku na úřadech, ve společných prostorách škol, v obchodech a firmách. Po dalších nárůstech lidí nakažených covidem-19 ministr Prymula ohlásil povinnost od 21. října nosit roušku i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému.
VIDEO: Takto vyrábějí unikátní respirátor. Zabíjí covid a umí se sám vyčistit:
10. září 2020 |