Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Covidoví pacienti zahlcují nemocnice, personál je unavený či nakažený

  16:03
Kolik covidových pacientů přijaly ještě nedávno některé nemocnice za celý týden, mají nyní za jeden či dva dny. Jen pár dní po začátku nového roku se tak standardní lůžka i lůžka na jednotkách intenzivní péče opět plní nakaženými. Nemocnice proto otevírají nová covidová oddělení, problémem je ale znovu nedostatek personálu.

Covidové oddělení Karlovarské krajské nemocnice (25. října 2020) | foto: KKN

Jen asi 200 lůžek určených pro covidové pacienty na odděleních anesteziologie a resuscitace a na jednotkách intenzivní péče napříč republikou je nyní volných. Dalších 659 je možné pro nemocné s koronavirem vyčlenit. I tak ale tvoří výsledných 859 volných lůžek jen něco málo přes pětinu celkové kapacity.

A podobně vypadají i ostatní ukazatele. Standardních lůžek s kyslíkem určených pro covidové pacienty je nyní volných jen 716, dalších 5 607 je ještě možné reprofilizovat. I s nimi je ale volná méně než třetina celkové covidové kapacity.

Zatímco kolem Vánoc bylo v nemocnicích jen kolem 4 300 covidových pacientů, k pondělním 8:00 jich bylo 5 777. Tedy skoro o 34 procent více. Zvedl se i počet pacientů v těžkém stavu, o 37 procent na 877.

A v nemocnicích to je znát. „ Každý den nám přibude nějakých pět až sedm pacientů, před Vánoci byl nárůst hospitalizovaných cca deset pacientů týdně,“ popsal třeba mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. 

„K dnešnímu dni je v provozu jedenáct oddělení s těmito pacienty (pacienty s nemocí covid-19, pozn. red.), na konci minulého roku to bylo devět oddělení,“ uvedl zase mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Třeba v první jmenované nemocnici mají nyní 137 hospitalizovaných, z toho 23 v intenzivní péči. K dispozici je přitom „kritická kapacita celkem 169 lůžek“, uvedl Řičář. Dodává ale, že pravý problém není zmíněný počet lůžek, ale spíše zdravotnický personál. „Je ho málo, je přepracovaný, unavený a nebo covid pozitivní,“ popsal.

Volná lůžka na JIP podle kraje k 4. lednu
KrajLůžka na JIP pro covid pozitivníOstatní lůžka na JIP
Jihočeský
3062
Jihomoravský
52144
Karlovarský
37
Královéhradecký944
Liberecký528
Moravskoslezský
2059
Olomoucký1637
Pardubický223
Plzeňský131
Praha12105
Středočeský1736
Ústecký1723
Vysočina838
Zlínský822

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Kvůli covidu se přesouvá personál

Také Fakultní nemocnice Brno zaznamenala výrazný nárůst pacientů s nemocí covid-19. V sobotu ráno měla jich měla 167, v pondělí ráno již 206. I toto zařízení proto upravuje některá další oddělení na covidové jednotky.

V bohunickém areálu bude dokonce kvůli zhoršení situace pomáhat i personál z Dětské nemocnice, která pod Fakultní nemocnici Brno spadá. Dětská nemocnice proto omezuje chod některých oddělení. „Týká se to oddělení, kde jsou plánované úkony a je možnost jejich odkladu. Chceme posílit personál v Bohunicích,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Zatímco v nejvíce exponované době loni na podzim bylo v nemocnici kolem 250 pacientů, nyní jich je 206. Když by tedy došlo k takovému skokovému nárůstu znovu, dostane se špitál na své dosavadní maximum. Nemocnice proto předělává další oddělení, aby měla v rezervě další lůžka.

„Vždy chceme mít rezervu tak dvacet až třicet lůžek. Naše maximum, které můžeme vyčlenit pro covidové pacienty, je 330 standardních a šedesát JIPových lůžek,“ dodala Plachá.

Také třeba nemocnice Zlínského kraje chtějí otevřít další covidová oddělení, konkrétně v Nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně a v Uherském hradišti. „Stále nám ale v provozu čtyř nemocnic chybí více než 450 zdravotníků, a právě personál je pro otevírání nových covidových oddělení klíčový,“ uvedl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Pomoc napříč nemocnicemi

Právě nemocnice Zlínského kraje, které patřily na podzim k těm, jež čelily největším náporům covid pozitivních pacientů, ilustrují, jak obtížné nyní pro některé špitály je situaci zvládnout. Třeba na vánoční svátky se vedení snažilo co nejvíce uvolnit kapacity. „Překládali jsme pacienty do zařízení s lůžky následné péče nebo pokud to bylo možné, propouštěli jsme je domů,“ vysvětlil Havrlant. Na Štědrý den tak měly nemocnice jen 267 covidových pacientů.

Počty ale začaly hned další den zase růst, jen ve Zlíně přijímali po zbytek vánočních svátků třeba i osmnáct covidových pacientů za den.

Případů covidu je 120 tisíc, nejvíc od konce října. Přibývá hospitalizovaných

Nemocnice si tak musely znovu začít pomáhat a navzájem pacienty přebírat.

„Zhruba dva týdny se s nedostatkem covidových lůžek potýkala Kroměřížská nemocnice, pacienty přebíraly nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti, o tomto víkendu pomáhala zlínská nemocnice kolegům ve Valašském Meziříčí, odkud jsme přebírali dva pacienty v intenzivní péči,“ popsal Havrlant. Nejde přitom o nic nového – na podzim si nemocnice navzájem pomáhaly s pacienty i v rámci různých krajů.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo 22. prosince nařízení, že nemocnice musí omezit zdravotní péči, která není nezbytná. Podobně tomu bylo i v březnu a říjnu. Poskytovatelé akutní lůžkové péče musí omezit příjem nových pacientů na plánované zákroky a průběžně navyšovat kapacity akutních lůžek pro pacienty s covidem. Pokud to zdraví nynějších pacientů umožňuje, má je nemocnice průběžně propouštět do domácího ošetřování, nebo přeložit do následné péče.

Laboratoře v neděli odhalily 6 220 nových případů. Celkový počet nemocných je na nejvyšší hodnotě od konce října. V nemocnicích přibyly dvě stovky nemocných. Rizikový index PES klesl na 85 bodů ze sta, předchozí tři dny byl na hodnotě 90 bodů. Skóre však už šestý den zůstává v nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

Řada nemocnic shání dobrovolníky:

Autoři: ,

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Maturanti a propadlíci mohou skupinově konzultovat, praktická výuka se odkládá

Jak doporučila Mezioborová skupina ministerstva školství, návrat žáků k praktické výuce se posouvá. Původní plán...

Vakcína Johnson & Johnson by měla dorazit 19. dubna, nejprve 14 400 dávek

První dodávka vakcíny Johnson & Johnson by měla podle distributora Avenier do Česka dorazit 19. dubna. Nejprve doveze...

Politika loni nejvíce vynesla hnutí ANO, ve ztrátě se topí ČSSD i komunisté

Hnutí ANO v loňském roce vydělalo více než 63 milionů korun, zdaleka nejvíce ze všech stran. Nejhůř naopak dopadla...

OBRAZEM: Objevy českých egyptologů budou v muzeu, kam přemístili slavné mumie

V novém muzeu v Káhiře, do něhož bylo ve velkolepém slavnostním procesí převezeno 22 staroegyptských královských mumií,...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...