Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Vojtěch a experti: Za měsíc bude 14 tisíc nakažených, italský scénář nehrozí

  8:00aktualizováno  9:29
Česko zvládá vývoj epidemie dobře, oznámil ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Počet nových pacientů roste relativně pomalu, i v kontextu s počtem provedených testů,“ vysvětlil. Podle nynějších propočtů by do konce dubna mělo být v zemi přes 14 tisíc nakažených. Infikovaní podle odhadů nakazí nyní zhruba jednoho člověka, ještě před dvěma týdny to byli dva a půl.

Počet pozitivních záchytů z počtu provedených testů je podle ministra stabilní či trochu klesá. „Nikdy nemůžeme vyloučit, že dojde masivnějšímu nárůstu, ale dovoluji si tvrdit, že rozhodně nemíříme italským nebo španělským scénářem, ale že se nám daří křivku držet na lineární fázi,“ doplnil Vojtěch.

Fotogalerie

„Nestojíme si vůbec špatně,“ domnívá se Vojtěch. „Co je velmi pozitivní je, že se nám daří zvyšovat počet testovaných,“ dodal Vojtěch. Během pondělí bylo podle něj otestováno přes šest tisíc lidí. 

„Česká republika dosahuje nadprůměrných hodnot, pokud jde o počet prováděných testů,“ pokračoval. Testování je podle něj jednou ze současných priorit. Počet testů se nyní zvyšuje o tisíc denně.

Plošné testování ministerstvo v tuto chvíli neplánuje. „Musíme se zaměřit na to, abychom testovali rizikové skupiny a pacienty, kteří mají příznaky onemocnění,“ upozornil Vojtěch.

Ministr dodal, že plošné testování nepovažuje za efektivní a kapacity jsou omezené. Na Litovelsku, které bylo v karanténě, i pro pracovníky v sociálních službách budou podle něj však využity rychlotesty.

Koronavirus v Česku

Nakažených seniorů je málo

Podle Vojtěcha je také pozitivní, že v celkovém srovnání nakažených se v Česku nezvyšuje procento nakažených seniorů.  Podíl nakažených seniorů může však stoupnout zhruba na 40 procent, upozornil na společné tiskové konferenci  ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

"Je otázka, kam se bude další vývoj vyvíjet. Protože počet diagnostikovaných doteď přímo odráží počet provedených testů,“ řekl také. Česko je podle něj z hlediska počtu testů v nadprůměrné pozici.

Dušek zdůraznil, že důležitá je však také skladba diagnostikovaných. Ti podle něj v tuto chvíli přestavují 22 procent z celkového počtu diagnostikovaných, což je méně než v některých evropských zemích.

V Česku má koronavirus 3330 lidí, výrazně vzrostl počet testů. Mrtvých je 32

Představil také nejnovější statistiky – s nějakým problémem skončí v nemocnici 13 procent nově diagnostikovaných, 24 procent z nich pak je ve stavu, kdy vyžaduje podporu dýchání.

Zatímco před 12. březnem podle propočtů mohl jeden infikovaný nakazit 2,64 dalších lidí, v současnosti by to na základě dosavadního vývoje mohlo být 1,1, což je podle Duška velmi optimistické.

Pokud by se tento model naplnil, znamenalo by to podle Duška, že do poloviny dubna by lékaři odhalili přibližně 8 000 nakažených koronavirem, do konce dubna pak 14 200.

Podle Duška se pracuje i s výkyvy oběma směry. V optimistickém scénáři bude v polovině dubna 5 600 případů nákazy novým koronavirem a na konci měsíce 7 200. V případě horšího vývoje půjde o 12 300 případů v polovině měsíce a zhruba 30 000 na konci. „I toto číslo by český zdravotní systém měl zvládnout,“ řekl Dušek.

„Mortalita je v Česku nízká“

Současná úmrtnost na 100 000 obyvatel je podle Duška 0,25. "Chtěl bych moc poprosit, aby česká populace nebyla strašena tou mortalitou. Ta je zatím velmi nízká,“ dodal Dušek.

Vláda chce prodloužit nouzový stav, projedná i odklad splácení hypoték

Předseda České společnosti anesteziologie resuscitace Vladimír Černý řekl, že „stávající vývoj počtu pacientů a využívání kapacit systému zatím odpovídá propočtům“. Kapacita je podle něj zatím dostatečná, kvalita péče je podle Černého stejná jako normálně.

Většina pacientů (59 procent) je podle Černého v lehkém stavu. Nejvíce ohroženi jsou podle něj pacienti s vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

O kapacitách intenzivní péče v Česku podle Černého nemohou být pochybnosti. O hranici vyčerpání systému by se podle něj mohlo začít hovořit při 45 tisících pacientů.

Před týdnem se hovořilo o tom, že nemocnice zvládnou 33 000 nakažených v případě, že do nemocnic bude muset asi desetina z nich.

Jak je to s rychlostesty

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula řekl, že jeho resort nechce rychlotesty distribuovat do lékáren z toho důvodu, že vyžadují poměrně citlivou interpretaci. „Pokud by lidé nabyli falešného dojmu, že jsou negativní a přitom byli pozitivní, byla by to špatná zpráva,“ uvedl Prymula. Testy podle něj mají výpovědní hodnotu až po 10. dnu.

Počet osob s covid-19 dle krajů

155078
190717
76230
83105
41930
94580
66208
95341
76758
63057
124689
74830
74253
146599

V Česku platí omezení volného pohybu osob, vláda ho prodloužila do 11. dubna do šesté hodiny ráno a příští týden bude totéž chtít i po Parlamentu. „My máme stav nouze do 12. dubna a 7. dubna požádáme Sněmovnu, aby nám ho prodloužila,“ řekl premiér Andrej Babiš po pondělním jednání vlády.

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, se nově netýká dětí do dvou let věku a řidičů, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Lidé se mají na veřejně dostupných místech pohybovat maximálně ve dvou, pokud nejde o více osob žijících ve společné domácnosti, tedy například rodiče s dětmi. Zpřísnila se také opatření týkající se domovů pro seniory, zavřeny zůstávají restaurace a další služby.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Zeď ruského konzulátu v Brně někdo v noci postříkal kečupem

V noci na dnešek někdo postříkal zeď Generálního konzulátu Ruska v Brně kečupem. Policie případ vyšetřuje jako...

Poslanci rozhodli, že budou jednat o okamžitém otevření obchodů a služeb

Aktualizujeme Poslanci rozhodli, že budou v poledne jednat o tom, aby se okamžitě otevřely obchody a služby. Chtějí to projednávat v...

PŘEHLEDNĚ: Jak se bude rozvolňovat? První otevřou obchody, bary až poslední

Vicepremiér Karel Havlíček ve čtvrtek představil balíčky, podle kterých se bude v Česku řídit rozvolňování. Plán vlády...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...