Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvHamáček po zasedání štábu řekl, že pravomoci policie by měla projednat vláda a předat parlamentu ke schválení. Policie má mít podle ministra oprávnění řešit množící se přestupky související s omezeními nařízenými v rámci nouzového stavu.
Policie by měla udělovat blokové pokuty do 10 tisíc korun. Nyní řeší přestupky místní správní orgán. Podle Hamáčka je však takový postup zdlouhavý. Porušení vládních nařízení se pohybují ve stovkách. Například jen za minulý týden takových porušení policisté evidovali 250.
Koronavirus v Česku |
„Pokud někdo poruší vládní nařízení, ale jejich vymahatelnost je v čase velmi problematická. Pokud je to zákona o ochraně veřejného zdraví, tak to řeší hygiena, pokud je to podle krizového zákona, tak to řeší správní orgán,“ nastínil ministr.
„V principu to znamená, že pokud bude skupina pěti lidí na zahrádce popíjet pivo, tak jim policista rozdá pokuty po 10 tisíc. Policie ale nebude stát v lese, aby zkontrolovala osamělého cyklistu. Je to posílení policie, ale je to také posílení efektivity vymáhání,“ dodal.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvOhledně dodávek zdravotnického materiálu Hamáček řekl, že vnitro chce udržet pravidelné dodávky materiálu z Číny. Do zajištění ochranných pomůcek chce Hamáček zapojit také domácí výrobce, dosud jich stát většinu zajišťuje dovozem z Číny. Jenže české firmy se podle něj doposud spíš specializují na špičkovější vybavení, jehož výroba je zdlouhavější a jehož množství je daleko nižší.
Rouška z Číny za 10 Kč
Hamáček upřesnil, že ministerstvo vnitra objednává v Číně roušky v přepočtu za zhruba deset korun za kus. Respirátory ochranného typ FFP2 stojí zhruba od 60 do 70 Kč. Ministr hovořil v dolarových relacích, převod na koruny vychází ze středeční ceny dolaru.
Za první úkoly si už Hamáček stanovil pokračování dodávek ochranných pomůcek a řešení situace v domovech seniorů, kteří jsou nejzranitelnější skupinou. Vedení krizového štábu v úterý vytvořilo několik pracovních skupin – vznikly týmy pro distribuci a nákup ochranných prostředků, mediální a zdravotní skupina či skupina, která bude řešit dopady omezení.
Krizový štáb také nově zřídil ekonomickou skupinu, která se má zaměřit na stabilizaci ekonomiky. Povede ji Jan Švejnar. Členy jsou i Ilona Švihlíková nebo Tomáš Sedláček.
Změnu v čele Ústředního krizového štábu schválila vláda v pondělí. Krok kvitovala opozice, podle které měl ministr vnitra z titulu své funkce řídit štáb už od jeho ustavení.