Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Trasovat hygienici před rozvolněním stíhají. Kontakty ale lidé stále nehlásí

  12:07
V pondělí dojde k prvnímu rozvolnění od březnového zavedení lockdownu. Část dětí se vrátí do škol, povolí se setkávání většího množství lidí. Znovu tak padne důraz na činnost hygien, aby včas oslovily rizikové kontakty a zabránily dalšímu šíření nákazy. Má to ale háček: hygienické stanice sice práci zvládají, lidé jim ale kontakty stále nehlásí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Pokud by bylo trasování jen na nich, neměli by šanci to stihnout. Na tom se zástupci krajských hygienických stanic (KHS), které redakce iDNES.cz oslovila, shodují. Jelikož jim ale v současnosti pomáhají externí call centra, pracovníci jiných úřadů či dobrovolníci a studenti, většinu případů se daří vyřešit do čtyřiadvaceti hodin.

Na lidi porušující karanténu udeří policie, data jí dodá hygiena

Podle údajů ze systému Daktela, který hygienici využívají, platných ke čtvrtečnímu dni, se za poslední týden podařilo vyřešit do čtyřiadvaceti hodin v průměru devadesát procent pozitivních a čtyřiadevadesát procent rizikových kontaktů. 

„Zbylé případy nejsou vytrasovány v tomto termínu z důvodů jiných než kapacitních či na straně krajské hygienické stanice,“ uvedla Zuzana Balašová, mluvčí liberecké KHS.

V takovém případě je skutečný důvod mnohdy poměrně prostý: lidé neberou hovory z cizích telefonních čísel. „Vesměs s námi lidé komunikují vcelku ochotně, samozřejmě najdou se případy, které musíme řešit ve spolupráci s Policií ČR,“ připouští ředitelka olomoucké KHS Lenka Pešáková.

0,82 kontaktu na člověka

Efektivnost trasování ale brzdí především jiný problém. Lidé nehlásí své rizikové kontakty. Podle údajů z Daktely připadá za poslední týden na jednoho nakaženého v průměru 0,82 rizikového kontaktu. Jinak ale mluví data výzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research. Podle toho totiž hlásili respondenti koncem března v průměru 11,5 lidí, se kterými byli za týden v podstatném kontaktu.

„Za menším počtem nahlašovaných kontaktů může stát více důvodů. Uvědomme si, že pokud lidé dodržují nastavená pravidla, pak téměř nevytvářejí rizikové kontakty,“ uvedla Veronika Krejčí, tisková mluvčí královéhradecké KHS. Rizikové totiž nejsou ty kontakty, při setkání s kterými má nakažený po celou dobu nasazený respirátor. A průměrné číslo může snižovat i fakt, že pokud se nakazí člověk, který byl dříve vytrasován, jeho kontakty už mnohdy zmínil právě jeho rizikový kontakt. 

První Arenbergerova výzva. Smejkalův tým chce zabránit shlukování lidí

„Nemůžeme ani vyloučit tu možnost, že lidé cíleně osoby v rizikovém kontaktu neuvádějí,“ připustila ale Krejčí.

Právě nízké počty kontaktů hygienám částečně ulevují. Především ale po dobu omezení pohybu, které začalo na začátku března, kleslo množství nakažených.

„Po několika vypjatých měsících si můžeme občas dovolit pracovat i méně než deset, dvanáct či čtrnáct hodin denně a mít třeba i volný víkend,“ uvedla Krejčí.

Jak ale upozorňuje Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví KHS kraje Vysočina, již nyní začínají hygienici pociťovat vliv Velikonoc, po které se lidé více setkávali.

eRouška ani samotrasování nepomáhá

Dva prostředky, které měly s vyhledáváním rizikových kontaktů pomoci, tedy aplikace eRouška a samotrasování, přitom hygienikům práci nijak neusnadňují. Druhé zmíněné se totiž mezi lidmi neuchytilo. Každý den vyplní formulář pro sebereportování jen jednotky lidí. Třeba ve čtvrtek této možnosti využili jen dva nakažení.

„Bohužel si na to lidé, alespoň na Vysočině, nezvykli. Počty formulářů jsou opravdu nízké,“ potvrdil Kos. Když přitom nakažený formulář vyplní, je to pro hygieniky velká pomoc. Data z něj pak jen s dotyčným zkontrolují v rámci hovoru. A takové osoby proto hygienici trasují přednostně.

„Vyplnění samotrasovacího formuláře je velká pomoc, nicméně i přesto provádíme s pozitivně testovanými osobami epidemiologická šetření,“ uvedla Michaela Zajíčková, mluvčí KHS Karlovarského kraje.

eRouška nefunguje. Asi jí škodí sám zřizovatel, tedy ministerstvo, míní vědec

Druhý nástroj – mobilní aplikace eRouška – hygienici nepoužívají. To byla prvotní představa, nyní se už ale od ní odstoupilo. „eRouška neslouží KHS jako pomocný nástroj. Je to jen orientační sdělení pro lidi, že se mohli setkat s někým nakaženým,“ uvedla Dana Šalamounová, mluvčí středočeské hygieny.

Je ale otázka nakolik efektivní je aplikace i jako orientační sdělení. Podle statistik, které vývojáři každý den zveřejňují, si upozornění o rizikovém kontaktu ve čtvrtek zobrazilo jen 1 515 lidí.

Covid není všechno

Trasování kontaktů přitom není to jediné, co musí hygieny zvládat. I jen s covidem jsou spojené další agendy. Aktuálně se hygienici připravují třeba na návrat dětí do škol a povinné testování žáků a pedagogů. 

„S tím souvisí také skutečnost, že v současné době vydáváme ve velkém množství potvrzení pro děti, které mají nastoupit nyní do škol a jsou stále ještě v 90denní ochranné lhůtě po prodělaném onemocnění, kdy není třeba je testovat,“ popsala Krejčí.

V Česku je nedostatek hygieniků. Potřebujeme mladé, shodují se odborníci

Kromě toho musí hygieny stále sledovat aktuální dění v kraji, monitorovat pozitivní případy a sledovat případná menší ohniska.

A pak přichází veškerá „necovidová“ práce: posuzování různých typů staveb v rámci takzvaného preventivního hygienického dozoru, posuzování a vydávání rozhodnutí k provozním řádům zdravotnických zařízení včetně očkovacích center či mobilních testovacích míst a mnohé další.

Podle dřívějších vyjádření odborníků je hygieniků dlouhodobě málo. Částečná snaha problém vyřešit přišla v létě: ještě za ministra Adama Vojtěcha se vytvořila nová pracovní místa. Přesto nemohou kapacity během pandemie bez externí pomoci stačit.

Autor:

Mimozemský život najdeme nejspíše jinde než na Marsu, myslí si odborník

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Skate na památníku. Pirátský humor sjednotil v odporu Kalouska a Ovčáčka

Kolem památníků na pražském Klárově se rozhořel nečekaný politický boj. Spustila ho poznámka pirátské senátorky Adély...

NCOZ zahájila trestní řízení ohledně neuskutečněné cesty Hamáčka do Moskvy

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty...

STALO SE DNES: Konec Hniličky, Hamáčkova cesta či další rozvolnění

Vláda rozhodla o obnovení prezenční výuky na středních školách od 24. května. Milan Hnilička rezignoval na funkci...

Je den boje proti předsudkům proti homosexualitě. Už 30 let to není nemoc

Na 17. května připadá Mezinárodní den proti homofobii. Letošní rok také uplynulo přesně třicet let od doby, kdy Světová...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...