Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Inteligentní karanténa se začne testovat v pondělí na Moravě, řekl Prymula

  17:59
Ústřední krizový štáb ve čtvrtek znovu jednal o situaci kolem epidemie koronaviru v Česku. Stát chystá spolupráci s armádou a příští týden v pondělí chce spustit systém inteligentní karantény. „Cílem je reagovat co nejrychleji, abychom už nemuseli omezovat průmysl v celé zemi,“ řekl po jednání předseda štábu Roman Prymula.

Stát nechce přijímat další plošná opatření, která jsou náročná pro segmenty průmyslu či zemědělství. „V některých oblastech, například v závodním stravování nebo v domovech pro seniory, jsou ale stále rezervy v dodržování přijatých omezení,“ řekl Prymula už ráno na tiskové konferenci po jednání vlády.

Odpoledne se krizový štáb podle Prymuly sešel, aby mimo jiné řešil ochranu lidí, kteří pracují ve specializovaných pracovištích, například v jaderných elektrárnách a v dalších oblastech kritické infrastruktury. „Tito lidé musejí za každou cenu fungovat,” poznamenal Prymula.

Dodal také, že pokud by u pracovníků z těchto oblastí došlo k nákaze koronavirem nebo by se dostali do styku s nakaženým člověkem, karanténa by jim byla zajištěna přímo na pracovišti. „Nemůžeme si dovolit ohrozit chod těchto oblastí,“ řekl.

Nárůst počtu nakažených lidí v posledních dvou dnech lze podle šéfa krizového štábu vysvětlit tím, že se dělá více testů. „Je logické, že jsme díky tomu zachytili více případů,“ řekl Prymula na tiskové konferenci. Sdělil také, že krizový štáb buduje kapacitu nemocnic tak, aby bylo k dispozici 2000 lůžek, která by měla pokrýt nárůst počtu nemocných.

Inteligentní karanténa. Co přinese a jak se nouzový stav zmírní

  • Nový systém identifikace nakažených, takzvaná inteligentní karanténa, umožní pomocí dat z mobilů a platebních karet zmapovat, kde se nakažený člověk pohyboval v posledních pěti dnech. Systém by měl být spuštěn po Velikonocích.

Stát také chystá spolupráci s armádou a příští týden v pondělí chce spustit systém inteligentní karantény. 

„Zvolili jsme region Jižní Moravy, kde budeme tento model testovat. Na základě krajské úrovně ho budeme pak používat celoplošně. Celý systém by měl být funkční natolik, abychom případy zachytili do tří dnů,” řekl Prymula.

Prymula rovněž upřesnil, jak bude takzvaná inteligentní karanténa vypadat. Pomocí “call centra” budou lékaři sledovat každého pacienta, který byl pozitivně testován na COVID-19. 

„Zjistí, kde pobýval. Pak budou vyjíždět odběrové skupiny s podporou armády. Do tří dnů otestujeme každého, koho pozitivně testovaný člověk mohl nakazit. Nakažení lidé budou přesunuti ze žluté karanténní kategorie do kategorie červené. A člověk negativní do kategorie zelené,” popsal detaily šéf krizového štábu.

Podotkl, že jde o to, aby systém reagoval co nejrychleji a hlavně tak, aby stát nemusel omezovat průmysl v celé zemi, jako ho omezuje teď. „Do systému inteligentní karantény chceme obsáhnout deset tisíc otestovaných vzorků denně,“ řekl.

Kvůli četným dotazům veřejnosti Prymula rovněž připomněl, že běžný občan nepotřebuje respirátor. „My chceme, aby se lidé chránili navzájem. Když budou mít respirátor s ventilem, je to stejné, jako kdyby neměli nic. Člověk tak vylučuje virus ven a nechrání před sebou ostatní. Měli bychom hlavně používat roušky,” zdůraznil. Dodal, že ceny roušek, respirátorů i dezinfekčních prostředků naštěstí postupně klesají. 

Zásobování zdravotnickým materiálem podle něj v Čechách funguje dobře. „Řešili jsme další možné modely zásobování. Ale distribuční kanály v současné době fungují. Daří se nám přesouvat poměrně velké množství zdravotnického materiálu tam, kde je potřeba,“ řekl Prymula.

Podle Prymuly se stát chystá na to, že postupně bude uvolňovat přísná opatření za podmínky, že budou skutečně dodržována.

Zopakoval také, že ministerstvo zdravotnictví omezilo pohyb lidí na veřejně dostupných místech na skupinky maximálně po dvou osobách. Chce tak omezit kontakt na minimum. V pondělí tato opatření schválila vláda.

Problémy jsou podle něj nadále například ve stravování. V některých závodech je v jídelnách obrovská koncentrace osob. Prymula tak apeloval na segmentovaný režim, aby stejní lidé chodili na oběd ve stejnou dobou a nepotkávali se s jinými. Také v domovech seniorů je podle něj nutné opatření dodržovat a omezit rizika například shlukování lidí do skupin.

Počet nakažených koronavirem v Česku se ke čtvrtečnímu odpoledni zvýšil na 1925 případů, testováno bylo téměř 27 tisíc vzorků. Z nemoci COVID-19 se vyléčilo deset pacientů, devět nakažených zemřelo. Lidé, kteří mají podezření, že by mohli být nakažení, se musí spojit s hygienickou stanicí nebo svým praktickým lékařem, který je doporučí k testování. Pak dojedou autem nebo dojdou na jedno z odběrových míst, případně na infekční oddělení nemocnice. Další možností jsou odběrové sanitky, které jezdí za některými domů. Vybraná odběrová místa umožňují test i bez doporučení lékaře za 3000 korun. Odborníci však upozorňují, že testovaný musí mít příznaky, jinak se nákaza nemusí prokázat, i když by byl člověk už nemocný. Proto je lepší počkat i několik dní po rizikovém kontaktu, než se příznaky projeví.

Počet osob s covid-19 dle krajů

155078
190717
76230
83105
41930
94580
66208
95341
76758
63057
124689
74830
74253
146599
Autor:
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velezrada, rozsvítil se nápis na Hradě. Zeman je agent, tvrdí organizace

Pražský hrad v pondělí v noci osvítil nápis „Velezrada“. Upozornila na něj organizace Zastavme velezradu, která v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Policejní zátah na proruskou bojůvku v Česku. Měla verbovat vojáky na Ukrajinu

Premium Policie zadržela několik lidí, kteří se hlásili ke spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Zadržení měli v Česku...

Zeman jmenoval Kulhánka, který si předvolal ruského velvyslance

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým ministrem zahraničí Jakuba Kulhánka, kterého vzápětí premiér Andrej Babiš uvedl do...

ODS slaví 30. narozeniny v nejisté době, Fialovi půjde ve volbách o přežití

ODS si připomíná 30 let od svého založení. Na žádné velké oslavy však nemá čas, straně hrozí, že i po osmi letech v...

Vypovězme smlouvu, nechme tu jediného ruského diplomata, žádá Senát

Senát označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...