Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Jen přišli do praxe, už potkali smrt. Nespíme, část chce skončit, líčí medici

Ani nedostudovali a už pomáhají bojovat s pandemií. Studenti lékařských fakult se hned po začátku zdravotnické krize vydali pomáhat do nemocnic a řada z nich tam s výjimkou několika letních měsíců pomáhá doteď. I na ně ale začíná dopadat vyhoření. V noci nemůžu spát, doléhá na mě velká zodpovědnost, popisují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Studentka posledního ročníku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Kateřina Koudelková pomáhá už od jara. Tehdy začala koordinovat dobrovolníky ze své školy a sama nastoupila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Se smrtí jsem se setkala už předtím, takže to pro mě nebylo tak intenzivní jako pro některé. Ale stejně to na člověka hrozně dopadne,“ popisuje.

V době nouzového stavu mají hejtmani možnost uložit medikům pracovní povinnost. Někde tedy do práce musí, jinde, třeba v Praze, to však primátor neudělal. I tam ovšem studenti pomáhají - dobrovolně. S krátkou letní pauzou mnohdy už rok. I oni už čelí vyčerpání. Na rozdíl od ostřílených zdravotníků pro ně navíc mnohdy šlo o první setkání se smrtí, které je teď mnohem více než normálně.

„Často se v noci probudím s tím, že co když jsem zapomněl někomu dát jeho medikaci. Jsem unavenější, nemám tolik času na přítelkyni a kamarády. Doléhá na mě zodpovědnost, kterou mám. Závisí na mě život pacientů, když se o někoho starám dvanáct hodin, podávám mu silné léky... Navíc nemám moc zkušeností, takže z toho mám strach,“ popsal třeba student Fakulty zdravotnických studií Univerzity Palackého v Olomouci Ondřej Dobiáš.

Umírá mnohem víc lidí. Na to se nedá zvyknout, říká vrchní sestra z ARO

Není jediný. Medici zmiňují vyčerpání, úzkostné stavy i pocit bezmoci. „Třeba se mi stalo, že nám zemřelo více pacientů během směny... Vůbec to, že je člověk vidí umírat a kolem spousta lidí ve vážném stavu a vy v podstatě víte, že pro ně není žádná léčba, co by je mohla zachránit,“ popsala Koudelková. Veškerá medikace je totiž jen podpůrná, efektivně jim pomoci nelze. „Ten člověk vám odchází před očima a není tam nic, co by s tím šlo udělat. To je hrozně těžké,“ dodala.

„Za školou“ kvůli službě v nemocnici

Bezmoc zmiňují i další medici. „Ve škole nás učí, že lidem budeme pomáhat. Nikdo nás nenaučil, že nebudeme schopni pomoct,“ říká studentka Tereza Janoušková.

Pro mediky navíc nejsou služby v nemocnici jedinou povinností. Škola je sice omezená, část praktické výuky ovšem stále probíhá, k tomu mají i online hodiny. Jak říkají sami studenti, fakulty se jim snaží vyjít vstříc. V nemocnicích pomáhají především studenti posledních ročníků, a ty čekají státnice.

„Abychom byli nemocnici vůbec nějak platní, je třeba si vzít alespoň dvě nebo ideálně i víc služeb za týden. V těch dnech se člověk učit nemůže nebo dokonce výuku zamešká,“ dodala Koudelková.

Covid nás neopustí ani doma, jsme psychicky vyčerpaní, říká primářka

Ačkoliv se studenti shodují, že jde pro ně o cennou zkušenost, zároveň se kvůli pandemii nepodívají na tolik pracovišť jako při běžných praxích. „Během studia máte možnost potkat širokou škálu lékařů a můžete je vidět při komunikaci s pacientem nebo s kolegy. Postupně si skládáte takovou mozaiku - jak bych chtěl jako lékař vystupovat, čeho se chci vyvarovat, na čem potřebuju zapracovat, co jsou moje kvality... Je to věc, která se dá těžko naučit a vychází právě z těch tisíců různých drobných setkání, která teď nejsou možná,“ myslí si Martin Mílek, medik, který pomáhá ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Dodává, že to podle něj může mít vliv i na kvalitu absolventů.

Medikům se proto nevyhne ani pocit vyhoření či myšlenky o změně oboru. „Já osobně to za sebe nevidím tak špatně, pořád mě to baví a vidím v tom smysl. Ale u řady spolužáků se s tím setkávám, že už teď jedou na rezervy a nevím, jak dlouho to ještě vydrží a co bude potom,“ připustila Koudelková.

V covidáriu motolské nemocnice: 

31. března 2021

Pomoct se snaží fakulty i nemocnice

Fakulty, nemocnice, ale i neziskové organizace se proto snaží pomáhat a zatížené psychice ulevovat. Nově třeba zmíněná 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy uzavřela smlouvy s psychology a psychoterapeuty, kteří jsou pro mediky k dispozici. „Potom je tady iniciativa Karlovy univerzity, která zaktivovala psychoterapeuty, co se zabývají krizovou intervencí. K dispozici pro studenty je tým, který pomáhal zdravotníkům třeba po střeleckém útoku v Ostravě,“ popsala Koudelková.

Podat pomocnou ruku se snaží i další. Třeba nezisková organizace Nevypusť duši jedná se středními zdravotnickými školami, jejichž studenti a studentky také vyrazili na pomoc, o možnosti pomoci.

Pandemie přinesla či posunula i další programy. Jedním z nich je třeba iniciativa #delamcomuzu, která nabízí pracovníkům v první linii zdarma online psychoterapie. Vyčerpání se totiž netýká jen mediků, ale především již dostudovaných zdravotníků. „Daleko častěji se teď v terapiích objevuje téma smrti, s tím jsme se v podzimní vlně tolik nesetkávali. Zároveň je o psychoterapeutické konzultace v posledních týdnech od zdravotníků zvýšený zájem,“ popsal zakladatel projektu a psychoterapeut Pavel Pařízek.

Až bude po covidu, vrátím se do Keni, plánuje zdravotní sestra z Pardubic

Věc se přitom může podle odborníků ještě zhoršit, až epidemie skončí. „Největší nápor očekáváme až v době, kdy se situace ve zdravotnictví zklidní a na zdravotníky vše teprve se zpožděním psychicky dolehne v plné síle,“ uvedl Pařízek.

S tím souhlasí i Kateřina Rusinová, přednostka Kliniky paliativní medicíny VFN a 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity. Ta totiž zdravotníkům také pomáhá se přese všechno přenést. „Nejde jet dlouhodobě nadoraz. Hezké přirovnání měla naše jedna naše psycholožka: je to stejné, jako když zacházíme s baterií v mobilu. Když máme padesát procent a více, využíváme všechny funkce bez omezení, pod dvacet procent už začne svítit ukazatel baterie červeně a my si rozmyslíme, zda budeme prohlížet videa nebo zda budeme daty šetřit. Když jsme na pěti procentech, necháme telefon už jen na opravdu nejnutnější hovory. Podobně bychom měli zacházet s naší energií. A nezapomínat na nabíječku..,“ uvedla.

„Frustrace se po tak dlouhé době enormního psychického a fyzického zatížení zdravotníků a nasazení, může projevovat a projevuje. Psychické potíže zdravotníků se mohou projevit i po delší době, a proto je žádoucí nabízet psychologickou pomoc a intervenci průběžně a v dlouhodobém horizontu,“ říká také Pavel Harsa, klinický psycholog z Psychiatrické kliniky stejné nemocnice.

Vědomé si toho je i ministerstvo zdravotnictví. To spustilo kampaň Opatruj se, která cílí i právě na zdravotníky, a zapojilo se do průzkumu o tom, jakým tlakům lékaři i pomocný personál čelí. „Cílem je vytvoření podpůrných strategií a programů, od ryze praktických po možnosti vzdálené podpory či nabídky využitelné pro zaměstnance ve zdravotnictví a v sociálních službách,“ uvedla mluvčí resortu Barbara Peterová.

Co zdravotníky trápí

Iniciativa #delamcomuzu v březnu analyzovala svá data o tom, s čím se na ně zdravotníci nejčastěji obracejí. Z těch vyplynula jako nejzávažnější následující témata:

 • Stres, přetíženost a vyčerpání - situace už trvá moc dlouho, zdravotníci nejsou na takovou zátěž zvyklí, je jich málo, navíc pracují pod obrovským tlakem, a není moc jasné, kdy by to celé mohlo skončit. Pracují do padnutí a dochází síly. Nemají navíc žádný „ventil” - dříve šli po směně ven s přáteli, za zábavou, sportem a podobně, to teď nejde.
 • Frustrace a bezmoc - to souvisí s několika věcmi: velkému procentu lidí nejde pomoci, což je něco, na co nejsou zdravotníci v této intenzitě zvyklí. Na JIPu většina pacientů umírá. U mnoha pacientů dochází k rychlým změnám - jeden den to vypadá, že se zlepšují, druhý den zemřou. Dalším zdrojem frustrace je polarizace společnosti, bezohlednost lidí, „popírači”, systém jako takový, politici.
 • Smrt a jak se s ní vyrovnat - nikdy neviděli tolik lidí umírat. I několikrát denně musí blízkým oznamovat, že jim někdo zemřel, navíc často o samotě, bez možnosti rozloučení. Nová je pro ně i smrt udušením. 
 • Pocit odpovědnosti - sami jsou vyčerpaní, ale nemohou zkrátka odejít a nechat v tom ostatní, kteří jsou taky vyčerpaní. Jsou učení tomu, že musí léčit, pomáhat, stavět potřeby pacientů před svoje vlastní. Neumí často chránit a pečovat sami o sebe a nemají na to teď ani prostor. 
 • Možné selhání - opět souvisí s různými věcmi: neumí si sami říct o pomoc, je to bráno jako slabost, prohra. A také se objevují pochybnosti o sobě samých - tím, že hodně lidem neumí pomoci, protože na příklad jejich běžná kvalifikace na to nedostačuje. 
 • Problémy v osobním životě - ztráta blízkých, komplikující se vztahy kvůli názorovým rozporům ohledně covidu, skloubení práce, povinností doma, u některých i studijních povinností, negativní emoce k vládě, konspirační teorie a tak dále.

Zdroj#delamcomuzu

 • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velezrada, rozsvítil se nápis na Hradě. Zeman je agent, tvrdí organizace

Pražský hrad v pondělí v noci osvítil nápis „Velezrada“. Upozornila na něj organizace Zastavme velezradu, která v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

 • Další z rubriky

Nejmenší děti nemají v kojeneckých ústavech co dělat, míní ombudsman

Kancelář veřejného ochránce práv navrhuje zákaz a zrušení kojeneckých ústavů a stanovení hranice tří let, pod kterou...

KOMENTÁŘ: Zbabělci. Dveře ruskému vlivu vědomě otevřela ČSSD

Ruský státní terorismus namířený proti České republice dostal současnou vládní garnituru do nezáviděníhodné situace....

Švédský výrobce obviňuje českou firmu s antigenními testy z podvodu

Na konci února se rozmohl prodej antigenních testů ze slin, které si mohou lidé provést sami doma. Povolení k prodeji...

Hnutí Chcípl PES vyslalo z Prahy pojízdné kadeřnictví, lidem prodá i pivo

Politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES vyslalo v rámci kampaně po České republice pojízdné kadeřnictví. Lidé se v...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...