Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Jen přišli do praxe, už potkali smrt. Nespíme, část chce skončit, líčí medici

Ani nedostudovali a už pomáhají bojovat s pandemií. Studenti lékařských fakult se hned po začátku zdravotnické krize vydali pomáhat do nemocnic a řada z nich tam s výjimkou několika letních měsíců pomáhá doteď. I na ně ale začíná dopadat vyhoření. V noci nemůžu spát, doléhá na mě velká zodpovědnost, popisují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Studentka posledního ročníku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Kateřina Koudelková pomáhá už od jara. Tehdy začala koordinovat dobrovolníky ze své školy a sama nastoupila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Se smrtí jsem se setkala už předtím, takže to pro mě nebylo tak intenzivní jako pro některé. Ale stejně to na člověka hrozně dopadne,“ popisuje.

V době nouzového stavu mají hejtmani možnost uložit medikům pracovní povinnost. Někde tedy do práce musí, jinde, třeba v Praze, to však primátor neudělal. I tam ovšem studenti pomáhají - dobrovolně. S krátkou letní pauzou mnohdy už rok. I oni už čelí vyčerpání. Na rozdíl od ostřílených zdravotníků pro ně navíc mnohdy šlo o první setkání se smrtí, které je teď mnohem více než normálně.

„Často se v noci probudím s tím, že co když jsem zapomněl někomu dát jeho medikaci. Jsem unavenější, nemám tolik času na přítelkyni a kamarády. Doléhá na mě zodpovědnost, kterou mám. Závisí na mě život pacientů, když se o někoho starám dvanáct hodin, podávám mu silné léky... Navíc nemám moc zkušeností, takže z toho mám strach,“ popsal třeba student Fakulty zdravotnických studií Univerzity Palackého v Olomouci Ondřej Dobiáš.

Umírá mnohem víc lidí. Na to se nedá zvyknout, říká vrchní sestra z ARO

Není jediný. Medici zmiňují vyčerpání, úzkostné stavy i pocit bezmoci. „Třeba se mi stalo, že nám zemřelo více pacientů během směny... Vůbec to, že je člověk vidí umírat a kolem spousta lidí ve vážném stavu a vy v podstatě víte, že pro ně není žádná léčba, co by je mohla zachránit,“ popsala Koudelková. Veškerá medikace je totiž jen podpůrná, efektivně jim pomoci nelze. „Ten člověk vám odchází před očima a není tam nic, co by s tím šlo udělat. To je hrozně těžké,“ dodala.

„Za školou“ kvůli službě v nemocnici

Bezmoc zmiňují i další medici. „Ve škole nás učí, že lidem budeme pomáhat. Nikdo nás nenaučil, že nebudeme schopni pomoct,“ říká studentka Tereza Janoušková.

Pro mediky navíc nejsou služby v nemocnici jedinou povinností. Škola je sice omezená, část praktické výuky ovšem stále probíhá, k tomu mají i online hodiny. Jak říkají sami studenti, fakulty se jim snaží vyjít vstříc. V nemocnicích pomáhají především studenti posledních ročníků, a ty čekají státnice.

„Abychom byli nemocnici vůbec nějak platní, je třeba si vzít alespoň dvě nebo ideálně i víc služeb za týden. V těch dnech se člověk učit nemůže nebo dokonce výuku zamešká,“ dodala Koudelková.

Covid nás neopustí ani doma, jsme psychicky vyčerpaní, říká primářka

Ačkoliv se studenti shodují, že jde pro ně o cennou zkušenost, zároveň se kvůli pandemii nepodívají na tolik pracovišť jako při běžných praxích. „Během studia máte možnost potkat širokou škálu lékařů a můžete je vidět při komunikaci s pacientem nebo s kolegy. Postupně si skládáte takovou mozaiku - jak bych chtěl jako lékař vystupovat, čeho se chci vyvarovat, na čem potřebuju zapracovat, co jsou moje kvality... Je to věc, která se dá těžko naučit a vychází právě z těch tisíců různých drobných setkání, která teď nejsou možná,“ myslí si Martin Mílek, medik, který pomáhá ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Dodává, že to podle něj může mít vliv i na kvalitu absolventů.

Medikům se proto nevyhne ani pocit vyhoření či myšlenky o změně oboru. „Já osobně to za sebe nevidím tak špatně, pořád mě to baví a vidím v tom smysl. Ale u řady spolužáků se s tím setkávám, že už teď jedou na rezervy a nevím, jak dlouho to ještě vydrží a co bude potom,“ připustila Koudelková.

V covidáriu motolské nemocnice: 

31. března 2021

Pomoct se snaží fakulty i nemocnice

Fakulty, nemocnice, ale i neziskové organizace se proto snaží pomáhat a zatížené psychice ulevovat. Nově třeba zmíněná 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy uzavřela smlouvy s psychology a psychoterapeuty, kteří jsou pro mediky k dispozici. „Potom je tady iniciativa Karlovy univerzity, která zaktivovala psychoterapeuty, co se zabývají krizovou intervencí. K dispozici pro studenty je tým, který pomáhal zdravotníkům třeba po střeleckém útoku v Ostravě,“ popsala Koudelková.

Podat pomocnou ruku se snaží i další. Třeba nezisková organizace Nevypusť duši jedná se středními zdravotnickými školami, jejichž studenti a studentky také vyrazili na pomoc, o možnosti pomoci.

Pandemie přinesla či posunula i další programy. Jedním z nich je třeba iniciativa #delamcomuzu, která nabízí pracovníkům v první linii zdarma online psychoterapie. Vyčerpání se totiž netýká jen mediků, ale především již dostudovaných zdravotníků. „Daleko častěji se teď v terapiích objevuje téma smrti, s tím jsme se v podzimní vlně tolik nesetkávali. Zároveň je o psychoterapeutické konzultace v posledních týdnech od zdravotníků zvýšený zájem,“ popsal zakladatel projektu a psychoterapeut Pavel Pařízek.

Až bude po covidu, vrátím se do Keni, plánuje zdravotní sestra z Pardubic

Věc se přitom může podle odborníků ještě zhoršit, až epidemie skončí. „Největší nápor očekáváme až v době, kdy se situace ve zdravotnictví zklidní a na zdravotníky vše teprve se zpožděním psychicky dolehne v plné síle,“ uvedl Pařízek.

S tím souhlasí i Kateřina Rusinová, přednostka Kliniky paliativní medicíny VFN a 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity. Ta totiž zdravotníkům také pomáhá se přese všechno přenést. „Nejde jet dlouhodobě nadoraz. Hezké přirovnání měla naše jedna naše psycholožka: je to stejné, jako když zacházíme s baterií v mobilu. Když máme padesát procent a více, využíváme všechny funkce bez omezení, pod dvacet procent už začne svítit ukazatel baterie červeně a my si rozmyslíme, zda budeme prohlížet videa nebo zda budeme daty šetřit. Když jsme na pěti procentech, necháme telefon už jen na opravdu nejnutnější hovory. Podobně bychom měli zacházet s naší energií. A nezapomínat na nabíječku..,“ uvedla.

„Frustrace se po tak dlouhé době enormního psychického a fyzického zatížení zdravotníků a nasazení, může projevovat a projevuje. Psychické potíže zdravotníků se mohou projevit i po delší době, a proto je žádoucí nabízet psychologickou pomoc a intervenci průběžně a v dlouhodobém horizontu,“ říká také Pavel Harsa, klinický psycholog z Psychiatrické kliniky stejné nemocnice.

Vědomé si toho je i ministerstvo zdravotnictví. To spustilo kampaň Opatruj se, která cílí i právě na zdravotníky, a zapojilo se do průzkumu o tom, jakým tlakům lékaři i pomocný personál čelí. „Cílem je vytvoření podpůrných strategií a programů, od ryze praktických po možnosti vzdálené podpory či nabídky využitelné pro zaměstnance ve zdravotnictví a v sociálních službách,“ uvedla mluvčí resortu Barbara Peterová.

Co zdravotníky trápí

Iniciativa #delamcomuzu v březnu analyzovala svá data o tom, s čím se na ně zdravotníci nejčastěji obracejí. Z těch vyplynula jako nejzávažnější následující témata:

 • Stres, přetíženost a vyčerpání - situace už trvá moc dlouho, zdravotníci nejsou na takovou zátěž zvyklí, je jich málo, navíc pracují pod obrovským tlakem, a není moc jasné, kdy by to celé mohlo skončit. Pracují do padnutí a dochází síly. Nemají navíc žádný „ventil” - dříve šli po směně ven s přáteli, za zábavou, sportem a podobně, to teď nejde.
 • Frustrace a bezmoc - to souvisí s několika věcmi: velkému procentu lidí nejde pomoci, což je něco, na co nejsou zdravotníci v této intenzitě zvyklí. Na JIPu většina pacientů umírá. U mnoha pacientů dochází k rychlým změnám - jeden den to vypadá, že se zlepšují, druhý den zemřou. Dalším zdrojem frustrace je polarizace společnosti, bezohlednost lidí, „popírači”, systém jako takový, politici.
 • Smrt a jak se s ní vyrovnat - nikdy neviděli tolik lidí umírat. I několikrát denně musí blízkým oznamovat, že jim někdo zemřel, navíc často o samotě, bez možnosti rozloučení. Nová je pro ně i smrt udušením. 
 • Pocit odpovědnosti - sami jsou vyčerpaní, ale nemohou zkrátka odejít a nechat v tom ostatní, kteří jsou taky vyčerpaní. Jsou učení tomu, že musí léčit, pomáhat, stavět potřeby pacientů před svoje vlastní. Neumí často chránit a pečovat sami o sebe a nemají na to teď ani prostor. 
 • Možné selhání - opět souvisí s různými věcmi: neumí si sami říct o pomoc, je to bráno jako slabost, prohra. A také se objevují pochybnosti o sobě samých - tím, že hodně lidem neumí pomoci, protože na příklad jejich běžná kvalifikace na to nedostačuje. 
 • Problémy v osobním životě - ztráta blízkých, komplikující se vztahy kvůli názorovým rozporům ohledně covidu, skloubení práce, povinností doma, u některých i studijních povinností, negativní emoce k vládě, konspirační teorie a tak dále.

Zdroj#delamcomuzu

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

 • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

 • Další z rubriky

Musíme být připraveni na obnovu Ukrajiny. Opravovat můžeme už dnes, řekl Fiala

Není zatím jasné, kdy se na Ukrajině bude moci začít s rekonstrukcí, mezinárodní společenství ale na to musí být podle...

Do Senátu zřejmě zamíří kontrola z NKÚ. Prověří hospodaření horní komory

Do Senátu zřejmě v příštím roce zamíří kontrola z Nejvyššího kontrolního úřadu, aby prověřila, jak horní parlamentní...

Pojišťovnám „přebývají“ miliony, lidé si pro ně nejdou. Kvůli starým kontaktům

Premium Každý, kdo za léky na recept utratí víc, než stanovuje limit, dostane peníze zpět. Ne všichni se ale k přeplatku mnohdy...

Čekání na změnu. České děti jsou rekordmany v tom, jak moc nemají rády školu

Premium David Souček už víc než čtvrtstoletí testuje děti a sleduje jejich známky na českých základních školách. Jak se mění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...