Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Praha zkresluje rizikové skóre, zbytek země je na horším stupni 4

  11:33aktualizováno  13:45
Pravděpodobnost dalšího uvolnění opatření proti koronaviru v Česku klesá. Některé kraje jsou podle systému PES v nejhorším stupni, Praha se naopak přiblížila k druhému nejmírnějšímu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek řekl, že celorepublikový průměr odpovídá 3. stupni. Zda tomu bude odpovídat i rozvolnění, se ale ještě uvidí. Ve čtvrtek odhadoval šance na rozvolnění na 50 procent.

Epidemii covidu-19 se nedaří zpomalit tak, jak vláda plánovala, i když je rizikové skóre PES v celorepublikovém průměru už pátý den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Zkresluje to vymykající se dobrá sitace Prahy. Bez ní by Česko bylo na 62 bodech a tedy dál ve 4. stupni.

Přesun od pondělí do mírnějšího třetího stupně, se kterým se v posledních dnech počítalo, se tak možná odloží. Rozvolnění by znamenalo otevření obchodů, restaurací a služeb, byť s řadou omezení. Definitivně rozhodne vláda na svém mimořádném zasedání v neděli.

„Případnou změnu pohotovostního stupně PES tedy budeme muset teprve zvážit, a to na základě dat a s přihlédnutím k tomu, aby byla zajištěna ochrana seniorů a dalších zranitelných skupin obyvatel. Základním kritériem při rozhodování o případném přesunu do nižšího stupně pohotovosti pro nás ale vždy bude to, co nám řeknou veškerá dostupná data.“

Jan Blatný

„Kdybyste se mě ptali v pondělí, řekl bych, že je pravděpodobnost velká. Dnes už je menší,“ uvedl ve čtvrtek v Radiožurnálu Blatný. Považuje za bezpečnější a správnější s rozvolněním počkat, než rozvolnit a za týden zase zpřísňovat.

Rozptyl mezi regiony je obrovský. Nejméně krajů, zejména kolem Českomoravské vrchoviny, je stále na úrovni nejhoršího, pátého stupně. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška „velké rozdíly mezi kraji činí situaci nestabilní a rizikovou“.

Byli byste pro regionální nebo celostátní regulaci podle systému PES?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 4. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

Regionální8254
Celostátní2978

V pátek hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová řekla, že „pozitivní zprávou, která napomáhá příznivějšímu vývoji epidemické situace, je úspěšnost trasování“. „Z údajů posledních týdnů je patrné, že zhruba 85 procent případů vyřešíme do 24 hodin. Celkové procento vyřešených případů je na úrovni okolo 99 procent. Velmi nám v tomto směru pomáhá také sebereportovací formulář,“ dodala.

Dušek doplnil, že „stále zůstává poměrně vysoké procento nákaz, ke kterým dochází v kohortách zranitelných skupin obyvatel a mezi seniory“. „To se následně promítá do počtu hospitalizovaných pacientů. Ačkoli tyto počty klesly z více než osm tisíc na současných 5 100, stále jde o vysokou zátěž blokující kapacity nemocnic. Aktuální hodnota reprodukčního čísla je 0,9, avšak stále relativně vysoký podíl pozitivních testů,“ dodal.

Praha zamířila k 2. stupni

Podle Blatného celostátní statistiku zlepšuje zejména Praha. Při jejím teoretickém odečtení by české průměrné rizikové skóre bylo 62, tedy ve 4. stupni.  V samotné Praze k pátku dál index klesl na 42 bodů. Při 40 by tak už byla metropole v 2. stupni.

Vývoj indexu rizika pro kraje a ČR

Udržet přísnější opatření regionálně není podle ministra Blatného možné, systém ho dovolí až při nižších stupních rizika. „V současné době není vhodné cokoliv dělat regionálně, natož rozvolňování. Naopak kdyby se stalo, že ty okresy, ve kterých je situace nepříznivá, se budou dále zhoršovat, tak budeme spíše uvažovat o návratu do vyšších stupňů,“ varoval navíc ministr.

Přechod na třetí stupeň PES kazí kraje. Je to padesát na padesát, řekl Blatný

Blatný připomněl, že rozdíl mezi současným čtvrtým stupněm a třetím, kam by se ČR mohla od příštího týdne posunout, je otevření restaurací nebo obchodů. „Určitě si umíme představit, co by se stalo, kdyby v nějakém kraji byly obchody otevřené a v jiném ne. Nejenom, že by to bylo nespravedlivé, ale došlo by k velkému promíchání lidí,“ dodal.

Také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pátek varoval, že regionální rozdělení podle PES by nahnalo lidi z rizikových oblastí na předvánoční nákupy do regionů s mírnějším režimem, například právě do Prahy.

Nikdo tak neřešil možnost izolace kriticky zasažených regionů v podobě karantény, jak to bylo na jaře například v případě litovelské oblasti. Bylo by ovšem otázkou, zda by armáda a policie vůbec měly prostředky na jejich „uzamčení“.

Náměstek ministra zdravotnictví  Vladimír Černý řekl, že  „situace ohledně nově hospitalizovaných pacientů se plošně i nadále mírně zlepšuje“. „Momentálně se nerealizují ani transporty pacientů mezi jednotlivými kraji. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo mimořádné opatření, které ruší příkaz k zastavení elektivní péče a zároveň stanovuje nová pravidla pro přijímání pacientů k elektivním výkonům,“ dodal předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a vedoucí Klinické skupiny COVID.

„Nemocnice ale musí být připravené, aby v případě potřeby byly schopny přizpůsobit svou činnost opět zvýšenému počtu pacientů covid-19, pokud by k němu došlo,“ upozornil rovněž Vladimír Černý.

Jak to bude s lyžováním? Rada pro zdravotní rizika řešila i skiareály

V Česku přibylo ve čtvrtek 4 048 případů, asi o 2 400 méně než před týdnem, proti středě byl nárůst nižší zhruba o 900 případů. Celkové skóre PES zůstává pátý den na hodnotě 57, tedy třetího stupně. V současnosti však v zemi platí stupeň čtvrtý.

Od začátku epidemie se koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo víc než půl milionu lidí. Více než čtyři pětiny z nich už se z nemoci uzdravily, aktuálně nakažených je přes 76 tisíc. V posledních dnech klesá počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnici – podle posledních údajů bylo hospitalizovaných 5 210.

Denní přírůstky pozitivních testů se pohybují kolem pět tisíc, zatímco při vrcholu druhé vlny na přelomu října a listopadu přibývalo denně i 15 tisíc nakažených. S koronavirem dosud zemřelo v ČR 7 751 lidí, což zemi v přepočtu na počet obyvatele řadí mezi nejvíce postižené státy.

Proti­epi­de­mi­cký
systém
STUPEŇ
1
STUPEŇ
2
STUPEŇ
3
STUPEŇ
4
STUPEŇ
5
Rizikový index 0-20 21-40 41-60 61-75 76-100
Ochrana nosu a úst -
Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech -
Svatby, pohřby a bohoslužby -
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb -
Omezení volného pohybu osob -
Omezení provozu orgánů veřejné moci a správních úřadů -
Poskytování ubytovacích služeb -
Školství -
Sportovní soutěže -
Rekreační sporty -
Bazény, wellness centra -
Kultura -
Muzea, galerie -
Hrady a zámky, památky -
Knihovny -
Herny, kasina, sázkové kanceláře -
Provozovny stravovacích služeb -
Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech -
Nákupní centra -
Maloobchod -
Ostatní služby s provozovnou -
Podnikatelské subjekty - výrobní a skladové provozy -
Podnikatelské subjekty - kancelářské a ostatní provozy -
Lázně -
Vězeňství -
Nezbytnost vyhlášení nouzového stavu -
Kontrola dodržování opatření -
Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Měsíc čekání na vakcínu. Česko očkuje rychlostí pod průměrem EU

Premium Před měsícem dostali první Češi vakcínu proti nemoci covid-19, ve stejný den jako další obyvatelé ve státech Evropské...

Na párty v Teplicích byl i policejní šéf Husák. Hamáček ho vyzval k odchodu

Narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu se v sobotu zúčastnil také liberecký krajský...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Samoživitelé se ostýchají říct o pomoc. Ani neví, že jim lidé fandí

Ačkoli se samoživitelky a samoživitelé často setkávají s negativními komentáři ke své situaci, postoj ostatních lidí...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...