Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praha zkresluje rizikové skóre, zbytek země je na horším stupni 4

  11:33aktualizováno  13:45
Pravděpodobnost dalšího uvolnění opatření proti koronaviru v Česku klesá. Některé kraje jsou podle systému PES v nejhorším stupni, Praha se naopak přiblížila k druhému nejmírnějšímu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek řekl, že celorepublikový průměr odpovídá 3. stupni. Zda tomu bude odpovídat i rozvolnění, se ale ještě uvidí. Ve čtvrtek odhadoval šance na rozvolnění na 50 procent.

Epidemii covidu-19 se nedaří zpomalit tak, jak vláda plánovala, i když je rizikové skóre PES v celorepublikovém průměru už pátý den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Zkresluje to vymykající se dobrá sitace Prahy. Bez ní by Česko bylo na 62 bodech a tedy dál ve 4. stupni.

Přesun od pondělí do mírnějšího třetího stupně, se kterým se v posledních dnech počítalo, se tak možná odloží. Rozvolnění by znamenalo otevření obchodů, restaurací a služeb, byť s řadou omezení. Definitivně rozhodne vláda na svém mimořádném zasedání v neděli.

„Případnou změnu pohotovostního stupně PES tedy budeme muset teprve zvážit, a to na základě dat a s přihlédnutím k tomu, aby byla zajištěna ochrana seniorů a dalších zranitelných skupin obyvatel. Základním kritériem při rozhodování o případném přesunu do nižšího stupně pohotovosti pro nás ale vždy bude to, co nám řeknou veškerá dostupná data.“

Jan Blatný

„Kdybyste se mě ptali v pondělí, řekl bych, že je pravděpodobnost velká. Dnes už je menší,“ uvedl ve čtvrtek v Radiožurnálu Blatný. Považuje za bezpečnější a správnější s rozvolněním počkat, než rozvolnit a za týden zase zpřísňovat.

Rozptyl mezi regiony je obrovský. Nejméně krajů, zejména kolem Českomoravské vrchoviny, je stále na úrovni nejhoršího, pátého stupně. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška „velké rozdíly mezi kraji činí situaci nestabilní a rizikovou“.

Byli byste pro regionální nebo celostátní regulaci podle systému PES?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 4. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

V pátek hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová řekla, že „pozitivní zprávou, která napomáhá příznivějšímu vývoji epidemické situace, je úspěšnost trasování“. „Z údajů posledních týdnů je patrné, že zhruba 85 procent případů vyřešíme do 24 hodin. Celkové procento vyřešených případů je na úrovni okolo 99 procent. Velmi nám v tomto směru pomáhá také sebereportovací formulář,“ dodala.

Dušek doplnil, že „stále zůstává poměrně vysoké procento nákaz, ke kterým dochází v kohortách zranitelných skupin obyvatel a mezi seniory“. „To se následně promítá do počtu hospitalizovaných pacientů. Ačkoli tyto počty klesly z více než osm tisíc na současných 5 100, stále jde o vysokou zátěž blokující kapacity nemocnic. Aktuální hodnota reprodukčního čísla je 0,9, avšak stále relativně vysoký podíl pozitivních testů,“ dodal.

Praha zamířila k 2. stupni

Podle Blatného celostátní statistiku zlepšuje zejména Praha. Při jejím teoretickém odečtení by české průměrné rizikové skóre bylo 62, tedy ve 4. stupni.  V samotné Praze k pátku dál index klesl na 42 bodů. Při 40 by tak už byla metropole v 2. stupni.

Vývoj indexu rizika pro kraje a ČR

Udržet přísnější opatření regionálně není podle ministra Blatného možné, systém ho dovolí až při nižších stupních rizika. „V současné době není vhodné cokoliv dělat regionálně, natož rozvolňování. Naopak kdyby se stalo, že ty okresy, ve kterých je situace nepříznivá, se budou dále zhoršovat, tak budeme spíše uvažovat o návratu do vyšších stupňů,“ varoval navíc ministr.

Přechod na třetí stupeň PES kazí kraje. Je to padesát na padesát, řekl Blatný

Blatný připomněl, že rozdíl mezi současným čtvrtým stupněm a třetím, kam by se ČR mohla od příštího týdne posunout, je otevření restaurací nebo obchodů. „Určitě si umíme představit, co by se stalo, kdyby v nějakém kraji byly obchody otevřené a v jiném ne. Nejenom, že by to bylo nespravedlivé, ale došlo by k velkému promíchání lidí,“ dodal.

Také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pátek varoval, že regionální rozdělení podle PES by nahnalo lidi z rizikových oblastí na předvánoční nákupy do regionů s mírnějším režimem, například právě do Prahy.

Nikdo tak neřešil možnost izolace kriticky zasažených regionů v podobě karantény, jak to bylo na jaře například v případě litovelské oblasti. Bylo by ovšem otázkou, zda by armáda a policie vůbec měly prostředky na jejich „uzamčení“.

Náměstek ministra zdravotnictví  Vladimír Černý řekl, že  „situace ohledně nově hospitalizovaných pacientů se plošně i nadále mírně zlepšuje“. „Momentálně se nerealizují ani transporty pacientů mezi jednotlivými kraji. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo mimořádné opatření, které ruší příkaz k zastavení elektivní péče a zároveň stanovuje nová pravidla pro přijímání pacientů k elektivním výkonům,“ dodal předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a vedoucí Klinické skupiny COVID.

„Nemocnice ale musí být připravené, aby v případě potřeby byly schopny přizpůsobit svou činnost opět zvýšenému počtu pacientů covid-19, pokud by k němu došlo,“ upozornil rovněž Vladimír Černý.

Jak to bude s lyžováním? Rada pro zdravotní rizika řešila i skiareály

V Česku přibylo ve čtvrtek 4 048 případů, asi o 2 400 méně než před týdnem, proti středě byl nárůst nižší zhruba o 900 případů. Celkové skóre PES zůstává pátý den na hodnotě 57, tedy třetího stupně. V současnosti však v zemi platí stupeň čtvrtý.

Od začátku epidemie se koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo víc než půl milionu lidí. Více než čtyři pětiny z nich už se z nemoci uzdravily, aktuálně nakažených je přes 76 tisíc. V posledních dnech klesá počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnici – podle posledních údajů bylo hospitalizovaných 5 210.

Denní přírůstky pozitivních testů se pohybují kolem pět tisíc, zatímco při vrcholu druhé vlny na přelomu října a listopadu přibývalo denně i 15 tisíc nakažených. S koronavirem dosud zemřelo v ČR 7 751 lidí, což zemi v přepočtu na počet obyvatele řadí mezi nejvíce postižené státy.

Proti­epi­de­mi­cký
systém
STUPEŇ
1
STUPEŇ
2
STUPEŇ
3
STUPEŇ
4
STUPEŇ
5
Rizikový index 0-20 21-40 41-60 61-75 76-100
Ochrana nosu a úst -
Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech -
Svatby, pohřby a bohoslužby -
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb -
Omezení volného pohybu osob -
Omezení provozu orgánů veřejné moci a správních úřadů -
Poskytování ubytovacích služeb -
Školství -
Sportovní soutěže -
Rekreační sporty -
Bazény, wellness centra -
Kultura -
Muzea, galerie -
Hrady a zámky, památky -
Knihovny -
Herny, kasina, sázkové kanceláře -
Provozovny stravovacích služeb -
Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech -
Nákupní centra -
Maloobchod -
Ostatní služby s provozovnou -
Podnikatelské subjekty - výrobní a skladové provozy -
Podnikatelské subjekty - kancelářské a ostatní provozy -
Lázně -
Vězeňství -
Nezbytnost vyhlášení nouzového stavu -
Kontrola dodržování opatření -
Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Trumpa při pokusu o atentát zranili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta -...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

Svět odsuzuje útok na Trumpa. Šílené, míní Babiš. Násilí nemá místo, řekl Fiala

Čeští i světoví politici odsuzují útok na amerického prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Násilí odmítla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo...

14. července 2024  8:17,  aktualizováno  8:54

Trumpa při pokusu o atentát zranili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta -...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

Premium

Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V některých kibucech čekali vyděšení lidé na pomoc dlouhé hodiny. Brigádní generál Dan Goldfus, velitel...

14. července 2024

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

Premium

K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší ničivý účinek, používají je armády po celém světě. Osvědčily se i na Ukrajině. Výhodou je, že mají...

14. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...