Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rouška, symbol pandemie. Češi se jimi proslavili, než je začali nenávidět

Češi loni na jaře začali nosit roušky jako jedni z prvních v Evropě. Kvůli jejich nedostatku se jejich šití stalo národním posláním. Souhlasilo s nimi 92 procent lidí a více než polovina je chtěla nosit i po skončení vládního nařízení v květnu. V září však došlo k obratu. Roušky se některým zajedly a jiní je začali bojkotovat.
Lidé opět museli začít nosit roušky. (17.7.2020)

Lidé opět museli začít nosit roušky. (17.7.2020) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vztah Čechů k rouškám, symbolu pandemie koronaviru, tak zůstává ambivalentní.

Česká republika na počátku koronavirové krize trpěla nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek. Češi tak vzali situaci do vlastních rukou a začali roušky šít. Na internetu vzniklo nepřeberné množství návodů a galanterie a obchody s textilem nestíhaly prodávat zboží. Šilo se z triček, povlečení i utěrek. Lidé si na internetu předávali tipy a triky, jak ušít co nejlepší. Vznikly dokonce občanské iniciativy, které k nošení roušek na veřejnosti vybízely.

„Celý svět chce roušky, my se omlouváme,“ řekl tehdy premiér Andrej Babiš a prohlásil, že jsme ve válce. K šití vyzýval také například předseda lidovců Marian Jurečka. „Z jednání s premiérem a členy vlády jsem zklamán, zásadní, co si odnáším, je, že šít roušky je safra důležité! Lidi, šijte roušky pro sebe i ostatní!“ napsal tehdy.

Respirátory FFP3 neměl tehdy téměř nikdo, pouhá dvě procenta zdravotnických zařízení hlásila zásoby okolo 25 kusů této pomůcky. Ministerstvo zdravotnictví je nevybavilo ani po dodávkách z Číny. 

Klip Petra Ludwiga Babiš poslal americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se vzkazem, že roušky jsou v Česku povinné (29. března 2020):

Tuto skutečnost potvrzovala i čísla z dotazníků. Celkem 98 procent zařízení hlásilo, že ani materiál z Číny, jemuž se v té době dostávalo značného vládního PR, nepokryl jejich požadavky. Zdravotnická zařízení se na stát přestala spoléhat a snažila se materiál obstarat sama, třeba z darů.

Češi na jaře s nošením roušek předběhli i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Ta se k užívání těchto ochranných pomůcek veřejností stavěla nejprve zdráhavě. Později názor na zahalování nosu a úst začala měnit, vždy ale roušky označovala za dobrovolný doplněk karanténních opatření.

92 procent občanů loni na jaře roušky schvalovalo

A právě s šitím pomáhali dobrovolníci. Kromě běžných lidí se do výroby zapojovaly nejrůznější celebrity a známé osobnosti, mocně pomáhala vietnamská komunita, ale třeba také vězni

Lidé tehdy měli pocit, že svou prací mohou přispět ke zvládání pandemie. „Šití roušek a dobrovolnictví nám všem pomohlo, co se týče psychického zvládání jarní vlny,“ míní psycholog Dalibor Špok. Podle výzkumu agentury Behavio povinnost mít zakrytá ústa a nos schvalovalo tehdy 92 procent všech občanů. 

Ještě v květnu, kdy měla přestat platit opatření o povinném nošení, roušku více než polovina Čechů nosit plánovala. Podle průzkumu společnosti Median to bylo 52 procent Čechů a Češek. Mezi nimi hlavně ženy a senioři. Více než tři čtvrtiny účastníků průzkumu by roušky nasadily především při návštěvě v domově pro seniory.

V červnu WHO názor na látkové roušky zásadně přehodnotila. „Vzhledem k měnícím se zjištěním WHO doporučuje vládám, aby podporovaly širokou veřejnost v nošení roušek v místech, kde se nákaza plošně šíří a kde je obtížné udržet fyzický odstup, jako jsou prostředky hromadné dopravy, obchody a další stísněné a přeplněné prostory,“ řekl tehdy její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jak ušít roušku. Videonávod krok za krokem:

Rouška přes léto zapomenuta

Na roušku museli v letních měsících myslet hlavně Pražané. Nosit ji museli v metru a také při návštěvách nemocnic a zdravotnických zařízení. Později kromě Karvinska a Frýdeckomístecka nastala povinnost nošení ochrany horních cest dýchacích v MHD a vnitřních prostorách v celém Moravskoslezském kraji, který se na covidovém semaforu rozsvítil červeně kvůli lokálním ohniskům.

Obecně však v celé republice panovala uvolněná atmosféra a lidé na existenci pandemie téměř zapomněli.

I přes opatření proti šíření koronavirové nákazy uspořádali v Míkovicích, což je místní část Uherského Hradiště, slovácké hody. Roušky měli pro případné použití krojovaní neustále připravené (21. září 2020).

Roušky jsou pro ovce, hlásali odpůrci

Po svobodném létě s odkrytými dýchacími cestami se však v září roušky lidem zajedly. S povinností znovu je nosit v MHD se začali objevovat tací, kteří jejich nošení odmítali a spřádali nejrůznější konspirační teorie a způsoby, jak nařízení obejít. Vznikl tak fenomén roušek z krajky, záclon či jiných prodyšných materiálů. 

Průzkum společnosti STEM/MARK pro MF DNES odhalil, že na veřejnosti nosil roušku vždy nebo alespoň většinou přibližně každý desátý Čech nebo Češka. Přibližně stejný počet byl těch, kteří na veřejnosti roušku většinou nenosili. 

„Přibližně 7 z 10 Čechů pak nosí roušku pouze tam, kde je to povinné, a jinak roušku sundává. Necelých 7 procent Čechů pak nenosí roušku nikdy,“ komentoval analytik Bohumil Hurda ze společnosti STEM/MARK.

Roušku podle průzkumu agentury IPSOS ignorovali nejčastěji mladí lidé ve věku do 26 let a také lidé se základním vzděláním. I přes rekordní počty nakažených to byly 2,2 procenta Čechů.

V říjnu proti rouškám a dalším vládním opatřením demonstrovaly stovky lidí v mnoha českých městech. Nenošení roušky podporovaly také některé celebrity a třeba i bývalý prezident Václav Klaus, který se nechal slyšet, že „covid je nástroj na změnu společnosti, já se ho nebojím a roušku nenosím“. 

Zbylí lidé nejčastěji nosili textilní roušky, které volily dvě třetiny obyvatel. Chirurgickým ústenkám dávalo přednost 27 procent lidí a šest procent respirátorům. Lidé však začali být laxní k jejich střídání. Dvě pětiny je měnily jednou denně, 15 procent jednou týdně. 

„Ukazuje se, že u části veřejnosti se projevuje únava z dlouhodobosti omezení, respektive ‚naše švejkovství, a to vede k nesprávnému používání ochranných pomůcek dýchacích cest,“ okomentovala Jana Zimová, ředitelka firmy RESPILON, která průzkum zadávala.

Účastníci demonstrace proti novým vládním opatřením proti šíření koronaviru na Palackého náměstí v Praze. (27. září 2020)

Rouška není politika, ale prevence

„Vnímám debatu, která se oproti jaru posunula. V březnu se všichni fotili hrdě s rouškou na sociální sítě, aby ukázali, že chrání své okolí,“ popsal tehdy bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

S tím souhlasil také epidemiolog Petr Smejkal, který v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že někteří lidé sloučili roušku s premiérem Babišem a stala se pro ně symbolem jednoho politika. „Ale neuvědomují si, že rouška není politikum, ale způsob prevence. Nemá s politikou ani se svobodou co dělat,“ uvedl.

Premiér Babiš v září v reakci na zvyšující se počty nově nakažených připustil, že byla možná chyba, když vláda rozvolňovala pravidla pro roušky. „Možná jsme si je měli nechat celé léto,“ řekl, když odpovídal na interpelaci šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka. Všichni se ale podle něj chtěli vrátit zpět k normálnímu životu.

Česko je nyní v pátém stupni PES, který je v systému označen jako kritický stav s komunitním šířením nákazy. Nejhorší situace je nyní v Karlovarském kraji, kde je skóre PES na 75 bodech. O 10 bodů nižší index mají v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Roušky jsou tak nyní povinné v prostředcích městské hromadné dopravy, uzavřených prostorách i venku v zastavěné oblasti a v blízkosti menší než dva metry od ostatních.

Jak jste si zvykli na nošení roušek?

celkem hlasů: 2104
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 23. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Mluvit nebude, psát bude. Žena chtěla po mrtvém muži, aby požádal o půjčku

18. dubna 2024  8:27

Scéna jako z Cimrmanova Záskoku se odehrála v pobočce jedné brazilské banky. Žena tam totiž na...

Evropská unie přijme další sankce vůči Íránu. Tel Aviv i Teherán vyzývá ke zdrženlivosti

18. dubna 2024  7:08

V Bruselu krátce po čtvrteční půlnoci skončil první den mimořádného summitu Evropské unie. Premiéři...

Podnik patřící Agrofertu zažaloval ministerstvo zemědělství kvůli vrácení dotace

18. dubna 2024  6:50

Drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert podal žalobu na ministerstvo zemědělství. Snaží...

Chladné počasí vydrží do příštího týdne, nasněžit mohou až desítky centimetrů

18. dubna 2024  6:34

Nejen do konce tohoto týdne, ale i v týdnu příštím k nám bude od severu proudit studený vzduch....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...