Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Vláda v krizové komunikaci selhala, tvrdí experti. Vyčpěl i Hamáčkův svetr

  19:47
Vláda od začátku pandemie nezvládá krizovou komunikaci, přestože měla dost času, aby se připravila na podzimní fázi. Jednání je často nekoncepční a chaotické, což už veřejnost nebere ani zdaleka tak shovívavě jako na začátku. „Nikoho nelze označit, že to výrazně zvládal a zasloužil by si pochvalu. Spíš naopak,“ říká politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy.

Tisková konference po jednání vlády, zleva ministr školství Robert Plaga, ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula. (12. října 2020) | foto: ČTK

Komunikace vlády během pandemie měla podle politologů tři fáze. První byla ještě v zimě před prvními pozitivními, kdy se zprávy objevovaly ze zahraničí. Další pak byla jarní, kdy do Česka dorazily první případy a vláda začala proti šíření bojovat různými opatřeními. Třetí fází je pak ta nynější, podzimní.

Již v zimě bylo podle politoložky Evy Lebedové z Univerzity Palackého v Olomouci vidět, že se vláda na možné rozšíření pandemie do České republiky dostatečně nepřipravovala. „Situace v zahraničí ukazovala zřetelné hrozby, přesto vláda nemluvila o možných scénářích vývoje a spíše situaci zlehčovala.“

„Příkladem byl dotaz opozice v Poslanecké sněmovně z konce ledna na množství ochranných pomůcek ve státních rezervách. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dotaz odbyl, že je všeho dost, a vláda se odmítla tématu dále věnovat. Z úst premiéra zaznívaly výpady, že se jedná pouze o neopodstatněné útoky opozice,“ popsal politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity.

Při jarní fázi již byla krize a vláda uplatňovala razantní postup, který podle Lebedové zvládla dobře. „Viděli jsme vývoj v zahraničí, měli jsme nějakou dobu navíc. Razantní opatření zhoršení situace zastavila. Avšak ve chvíli, kdy musela vláda volit jiná opatření nežli ta, která bylo možné provádět formou zákazů, začala mít obrovské problémy.“

Tiskové konference a prohlášení najednou sledovalo mnohem víc lidí, než kdy předtím. „Od sametové revoluce u nás veřejnost nezažila situaci, kdy by všichni museli sledovat politické zprávy a řídit se jimi. Předtím politika jejich život takto výrazným a náhlým způsobem neovlivňovala,“ popsala Denisa Hejlová, vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na Univerzitě Karlově.

Nařízení se měnila ze dne na den, několikrát týdně a ministři si s premiérem mnohdy protiřečili, připomíná Gregor. Podotkl však, že všichni chápali, že se jedná o bezprecedentní situaci. Takže veřejnost, odborníci i opozice byli vůči vládě smířliví až vstřícní.

„I po prázdninách však vláda bohužel pokračovala v chaotické komunikaci. Nepředstavila jasné, srozumitelné kroky a promyšlený pandemický plán,“ kritizuje Lebedová.

Vláda zavře kulturu, sport a omezí školy i hospody. Nemocnicím uleví hotely

Převládlo přesvědčení, že jsme dobří

Podzimní komunikaci už je podle Hejlové třeba hodnotit přísněji. „Situace už není nijakým způsobem překvapivá ani nová. Vláda měla více než půl roku, aby se na nárůst nakažených lidí připravila. Opatření byla velmi rozvolněná a za první fází se udělala tlustá čára. V politické komunikaci převládlo přesvědčení, že jsme dobří a už se nás pandemie netýká. Na to byli politici včetně opozice pyšní a domnívali se, že minulý úspěch bude určovat i ten budoucí.“

To se však nestalo. Za závažnou chybu označila Hejlová zejména to, že je na podzim komunikace ještě chaotičtější, než byla na jaře. „Vláda by měla mít přesně připravené komunikační plány a rozdělené role. Komunikaci má mít nastavenou tak, aby navenek probíhala jednotně, ve správný čas, se správným kontextem a vysvětlením.“

„Ukázalo se, že vláda nebyla navenek schopná působit jako tým, který krizi zvládá a veřejnost to rozpoznala,“ uzavřela Lebedová.

Vítěz by měl brát vše, to by bylo spravedlivé, říká po volbách Babiš

Babišova snaha nezkazit si kampaň

Ministr vnitra Hamáček a ministři zdravotnictví Vojtěch a následně Prymula podle Gregora prezentovali svá stanoviska poměrně konzistentně. Problémy nastávají vždy ve chvíli, kdy Babiš cítí sílící kritiku veřejnosti a má snahu vyjít lidem vstříc, říká politolog. 

I Lebedová spojuje nynější situaci s tím, že se Babiš bránil různým zásahům a opatřením před volbami, protože věděl, že nejsou populární. „Bohužel se postup v době pandemie nedá načasovat podle toho, kdy se konají volby,“ připomíná.

„Právě na tiskových konferencích a v televizních debatách můžeme pozorovat, jak premiérovi přerůstají problémy přes hlavu a často je spíše zhoršuje, než by přispíval k jejich efektivnímu řešení,“ shrnul Gregor.

Poradci, které si premiér platí, pro něj pracují jako pro soukromou osobu, ne pro vládu jako celek. Bylo by potřeba nastavit i řízení na vládní úrovni.

Denisa Hejlová vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na Univerzitě Karlově

Podle Gregora je také třeba uznat, že toho na premiéra v posledních týdnech bylo hodně. „Jednání v Evropské unii, krajské volby, řešení pandemie. To vše chtěl Babiš prezentovat jako něco, co se bez něj neobejde. Čím víc je unavený a vyčerpaný, tím patrnější je rozdíl mezi jeho vlastním vyjadřováním a tím, co za něj produkuje jeho PR tým na sociálních sítích i v médiích,“ tvrdí politolog. 

„Premiér Babiš ve své politické kariéře prokázal, že umí naslouchat svým komunikačním poradcům a umí se podle toho zachovat. To je také důvod, proč je tak úspěšný. Proto je pro mě velkým překvapením, že to samé nedokáže aplikovat na strategickou komunikaci v době pandemie,“ zhodnotila Hejlová. „Poradci, které si platí, pro něj pracují jako pro soukromou osobu, ale ne pro vládu jako celek. Bylo by potřeba nastavit i řízení na vládní úrovni, které teď naprosto selhává,“ dodala.

Babiš krizi nezvládá, ale ke změně vlády není vhodný čas, míní politologové

Příliš sdílný Prymula

Komunikace Romana Prymuly byla podle expertů více věcná. V řadě situací však vystupoval izolovaně, vypouštěl zprávy bez kontextu a dávkoval je jednotlivým médiím. 

„Zprávu, kterou bych v tomto světle také připomněla, je jeho jarní oznámení o uzavření hranic až na dva roky. To šokovalo naprosto všechny. Nebylo to uvedeno do kontextu a až později se ukázalo, že jde jen o osobní výrok bez jakékoli vazby na plánované kroky vlády,“ řekla Lebedová. 

Za chaotické zveřejňování plánovaných opatření pak nového ministra zdravotnictví již kritizovala opozice i premiér Babiš. Před pondělní tiskovou konferencí o zpřísňování opatření ministr zveřejnil několik tweetů ještě před jejím začátkem, což mu vytkl  i ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Podle Gregora komunikaci zvládal lépe předchozí ministr. „Vojtěch se jako ministr postupně naučil, že je dobré informovat veřejnost komplexně na tiskových konferencích a dělat to tak v pravidelných intervalech. To sice Prymula deklaroval, ale zatím se mu to příliš nedaří – většina informací o nových opatřeních se objevuje v jeho mediálních vyjádřeních a komentářích ještě před tím, než dostanou jasné obrysy.“

Lebedová upozorňuje, že dílčí informace bez kontextu si lidé začnou vysvětlovat sami. Přitom vzniká štědrý prostor pro interpretaci nebo často dezinterpretaci. „Pokud se lidé dozvídají, že je čekají zásadní změny, tak je logické, že chtějí také vědět, co to pro ně bude znamenat,“ říká.

Hamáčkova mikina? Demonstrace nevkusu. Nechápu ho, říká Špaček

Hamáčkova (ne)ikonická mikina

Podle Gregora bylo právě Hamáčkovo vystoupení na jedné z prvních tiskových konferencích na začátku epidemie, kam přišel s červenou mikinou, jedním z ikonických momentů. „Zatímco ostatní ministři působili bezradně a vyčerpaně, předseda ČSSD vypadal jako muž činu,“ popsal. 

„Je to však pouze prchavý symbol, který výborně zafungoval v daný moment. Efekt měl možná ještě týden. Dnes už je z něj pouze vzdálená vzpomínka na dobu, kdy jsme nikdo pořádně nevěděli, co a jak,“ dodal.

I podle podle Lebedové působil Hamáček na začátku dobře, dokázal vysvětlit mimořádnost situace, kterou podtrhl svým neformálním oděvem. „Pak se do toho začal vědomě stylizovat a používat to jako nástroj. Lidé pochopili, že je to spíš hra, už to působilo uměle,“ říká.

Hamáček se svého symbolu nevzdal například na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, který ho červenou vestou podpořil, a v neformálním oděvu se zúčastnil také schůzky s bavorským ministrem vnitra, za což sklidil kritiku.  

„Skutečnost, že svetr ČSSD použila v krajské kampani i na podzim, může působit jako symbol toho, že se vláda nijak výrazněji neposunula a nabízí pouze řešení známá z jara,“ podotýká Gregor. Hamáček červený svetr použil i v kampani před krajskými a senátními volbami. 

Kladně hodnotí politolog Josef Mlejnek komunikaci vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové. „Myslím si, že ona dokonce dovede ta opatření dobře sdělovat. Má schopnost podat některé složitější ekonomické věci poměrně srozumitelně,“ zhodnotil Schillerovou Mlejnek.

Připomněl však, jak veřejnost i opozice rozebírala perfektní účes ministryně v době, kdy byla všechna kadeřnictví zavřená. „Patřím ke generaci, která je na svépomoc v osobní vizáži zvyklá,“ reagovala na to v dubnu Schillerová s tím, že si účes upravuje zcela sama.

  • Nejčtenější

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula se omluvil národu. Slíbil deset tisíc lůžek a plošné testování zdarma

O projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, občané nakonec nepřišli. Ministr v...

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Východem republiky jde velká voda, hasiči zachraňovali majetek i lidi

Sledujeme online Celodenní déšť rozvodnil řeky na východě a severu Česka. Na desítkách míst dosáhly nejvyššího, třetího stupně povodňové...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Další tisíce nakažených. Čísla se nedaří přibrzdit, ráno se sejde vláda

Během úterý v České republice zatím přibylo 6 814 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 1 200 případů méně, než...

Necelá polovina Čechů má zkušenost s covidem-19, nejvíce mladí lidé

Podle říjnového průzkumu firmy European National Panels souhlasí se všemi covidovými opatřeními 46 pct Čechů, 10 pct...

Průzkum: jeden ze sta Čechů má roušku za zbytečnou, pětina za nutnou povinnost

I přes narůstající počty lidí nakažených nemocí covid-19 stále někteří Češi nedodržují opatření a dokonce jim přijdou...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...