Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy, se nemoc potvrdila u více než 1,6 milionu lidí. Od začátku letošního března, kdy denní nárůsty počtu nakažených dosáhly skoro 17 tisíc, postupně šíření nemoci zpomaluje.
Během pondělního dne laboratoře provedly 19 354 PCR testů a 186 656 testů antigenních. Podle dat ministerstva zdravotnictví se v pondělí z covidu vyléčilo 169 lidí. Celkem se tak od začátku epidemie z nemoci dostalo 1 541 963 lidí. Nemoci naopak během prvního dne v týdnu podlehlo 26 pacientů. Počty vyléčených i zemřelých se však doplňují zpětně, v dalších dnech tak obě čísla ještě stoupnou.
Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, v pondělí velmi mírně kleslo. Podobně jako v neděli se drží kolem 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna je třináctý den v řadě.
To, že epidemie v Česku zpomaluje, se projevuje i v nemocnicích. Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví v nemocnicích leží 3 198 lidí nakažených covidem-19, 685 z nich bylo ve vážném stavu. Ještě před týdnem bylo pacientů přes čtyři tisíce. Počet hospitalizovaných je na nejnižší úrovni od poloviny loňského října.
V pondělí zdravotníci provedli 53 115 očkování proti covidu, tedy asi o 5 tisíc aplikací očkování méně než před týdnem. Od minulého pondělí bylo naočkováno 401 458 dávek. Od prosincového začátku očkování v Česku již zdravotníci podali přes 2,8 milionu dávek. Celkem 954 656 lidí již dostalo obě dvě dávky vakcín.
V současnosti v Česku připadá na 100 tisíc obyvatel 156 nových případů nákazy za posledních sedm dní. V pondělí to bylo 163. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Vláda schválila, že od 3. května budou moci jít lidé ke kadeřníkovi, na pedikúru či na kosmetiku. O otevření obchodů bude vláda jednat až ve čtvrtek. Hranice sta případů koronaviru na sto tisíc obyvatel týdně totiž podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera nebude nejspíš dosažena už v pondělí 3. května, ale až ke konci příštího týdne.
Od pondělí se ale podle něj otevřou služby ve formě jeden zákazník na jednoho provozovatele s testováním. U škol se bude postupovat dál po krajích.
Ve službách bude povinnost předložit negativní test. PCR test, za který si samoplátce zaplatí zhruba 1 500 korun, bude platit sedm dní. Antigenní test z odběrového centra, který je hrazený jednou za tři dny z veřejného zdravotního pojištění, bude mít třídenní platnost.