Již dříve byly do oranžového stupně pohotovosti zařazeny okresy: Beroun, Kladno, Kolín, Uherské Hradiště, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Nymburk, Příbram a Cheb.
Po pondělním vyhodnocení aktuální epidemiologické situace nyní mezi druhý stupeň patří okresy: Plzeň-město, Ústí nad Labem, Ostrava-město, Děčín, Litoměřice, Teplice, Brno-město, Zlín, Chrudim, Pardubice, Havlíčkův Brod, Brno-venkov, Benešov, Mladá Boleslav, Svitavy, Hodonín, Kroměříž a Plzeň-jih.
Praha i po aktualizaci mapy regionů v Česku podle rizika nákazy zůstala na červeném stupni. Ten označuje narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos. „Praha je i nadále z pohledu epidemiologické situace nejzatíženějším regionem. V hlavním městě přetrvává komunitní přenos. Proto také přijímá další protiepidemická opatření,“ uvedla uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.
V Praze od pátku začal platit zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Od pondělí jsou povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Dále se zavádí distanční výuka na vysokých školách, která bude probíhat do 31. října 2020. Podle Rážové je výskyt vyššího počtu případů u mladší generace v Praze primárně spojen se začátkem školního roku.
48 zelených okresů, žádný bílý
Do zeleného stupně pohotovosti, který se vyznačuje výskytem nákazy bez komunitního přenosu, spadají nyní tyto okresy: Most, Ústí nad Orlicí, Klatovy, Kutná Hora, České Budějovice, Prachatice, Tábor, Domažlice, Plzeň-sever, Rokycany, Karlovy Vary, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Jičín, Náchod, Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Blansko, Znojmo, Olomouc, Prostějov, Šumperk, Bruntál, Nový Jičín, Opava, Rakovník, Jindřichův Hradec, Písek, Chomutov, Česká Lípa, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Pelhřimov, Břeclav, Vyškov, Jeseník, Přerov, Vsetín, Frýdek-Místek, Karviná, Český Krumlov, Strakonice, Sokolov, Tachov.
Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula |
Žádný okres v Česku už nemá bílou barvu, která znamená nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy. Dosud jich takových bylo 13. Vyplývá to z pondělních informací ministerstva zdravotnictví a takzvaného semaforu zveřejněného na jeho webu.
Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie v Česku překročil 50 tisíc. Během pondělí jich přibylo 783. S nemocí se tak v současnosti potýká 24 214 lidí. Počet úmrtí stoupl na 521. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
U většiny z nakažených má nemoc lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 494 lidí, o devět méně než předchozí den. Stav 101 hospitalizovaných hodnotí lékaři jako těžký, což je nejvíc od začátku epidemie.
Počty nakažených i hospitalizovaných se v zemi výrazněji zvyšují. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku a týden se denně držely na této úrovni.
Nový rekord v počtu denních přírůstků Česko zaznamenalo minulý týden ve středu, kdy přibylo 2 135 nakažených. Ve čtvrtek bylo i toto číslo překonáno, když laboratoře potvrdily 3 128 nově potvrzených případů nemoci covid-19. „Denní záchyty pozitivně testovaných jsou celorepublikově vysoké a v čase postupně dále narůstají, zejména v nejzatíženějších regionech jako je Praha a Středočeský kraj,“ uvedlo ministerstvo.
„To, že neustále apelujeme na zodpovědné chování občanů, je zcela opodstatněné. Pravidla ohledně mytí rukou, dodržování odstupů a nošení roušek jsou přesně těmi nástroji, které šíření epidemie v populaci zpomalí. Efektivním nástrojem je také aplikace eRouška 2.0. Její novou verzi si stáhlo už 375 tisíc lidí. Velmi ji všem doporučuji,“ dodala Rážová.
Nulové nebo zanedbatelné riziko
Výskyt nákazy v ČR bez komunitního přenosu
Počínající komunitní přenos v ČR
Narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos v ČR