Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Slevy nezrušíme, řekl Babiš. Prymula doporučil všem textilní roušky

  14:20aktualizováno  20:26
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula je proti tomu, aby pokračovaly v současnosti v supermarketech slevové akce na potraviny. Navrhne vládě, aby je zcela zrušila. Podle něj to způsobuje komplikace. Rozvoz letáků je podle něj také zdrojem šíření koronaviru. Premiér Andrej Babiš však zrušení slev odmítl.

„Vládě navrhnu, že slevové akce zrušíme. Myslím si, že v této době je to zbytečné, nemají význam. Ba naopak, jsou potencionálně nebezpečné, protože každý chce vhazovat různé letáky do schránek a to je další evenutální riziko šíření viru,“ prohlásil Prymula po jednání Ústředního krizového štábu.

Premiér Babiš však zrušení slevových akcí v rozhovoru pro televizi Nova vyloučil. „Není to dobrý nápad. Důchodcům jsme umožnili, aby šli do obchodů v sedm ráno, kdy jsou dezinfikovány, tak by neměli být ohroženi,“ uvedl přemiér. „Slevové akce je potřeba ponechat,“ dodal. 

Prymula v pátek také doporučil všem nošení textilních roušek. Řekl, že by chtěl je dostat ke všem obyvatelům. Znovu vyzval veřejnost, ať zůstane o víkendu doma. A pokud do venkovských sídel přece jen zamíří, nemají chodit mezi místní lidi.

„Chtěl bych apelovat na občany, aby tak činili pokud je to nezbytně nutné. Pokud tak učiní, aby udržovali elementární pravidla, nestýkali se s místním obyvatelstvem,“ řekl Prymula k případným víkendovým cestám na chalupy či do přírody. Se stejným požadavkem na veřejnost apelují také policisté.

„Spoléhám, že lidé jsou rozumní a zváží, jestli je nutné na chatu jezdit. Nařízení je jasné,“ řekl na páteční tiskové konferenci také ministr vnitra Jan Hamáček.

Prymula zároveň vyloučil spekulace, že by se v rámci omezujících opatření měly uzavírat velké územní celky, jako je Praha. Upozornil, že se situace neustále vyhodnocuje a že maximálně může jít o malé obce, jako se stalo v případě Litovle.

Epidemie koronaviru

„Otázka uzavření Prahy se tu ukazuje každý den. Je to naprosto nesmyslné. Nejsme Čína, nemůžeme si dovolit opouzdřit takovouto lokalitu. Ostatní regiony by musely nahradit její produkci a to je naprosto nemožné. My naopak budeme analyzovat situaci v Litovli a dalších uzavřených obcích, řešíme, jakým způsobem tam zajistit zásobování a léky. Může se stát, že uzavřeme malé vesničky, ale určitě to nebude otázka Prahy ani jiných velkých měst,“ řekl Prymula.

Zapomeňte na chaty, nabádá ministr. Policie bude přesuny kontrolovat

Prymula rovněž řekl, že považuje možnost vyhlášení zákazu vycházení za zcela krajní řešení, které v současné i dohledné době nijak nepředpokládá.

„Je to naprosto limitní opatření, kdyby všechno selhalo. Doufám, že k němu nebude třeba přistoupit. Nemyslím si, že to nastane ,“ řekl.

Zároveň apeloval na obyvatele, aby, pokud mají možnost, používali textilní roušky. „Ukazuje se, že použití jednorázových roušek je příliš náročné. A příliš opakovaně je používat nelze. I my sami budeme uvažovat, abychom pro obyvatelstvo získali roušky textilní,“ řekl.

Prymula okomentoval také současný stav českého zdravotnictví. „Detailně jsme zmapovali zdravotnické vybavení, které máme. Máme poměrně vysoký počet ventilátorů, další dokoupíme až do výše 400. Je tu spousta pacientů, kteří umělou plicní ventilaci potřebují,“ řekl. 

„Chystáme se také na přeškolování sestřiček, abychom mohli z hlediska kapacity určité sféry zdravotnictví doplnit,“ dodal.

Hotely pro zdravotníky

Prymula také řekl, že ministr zahraničí Tomáš Petříček navrhuje vyčlenit určitou kapacitu hotelů tak, aby bylo možné zdravotníkům poskytnout ubytování u zdravotnických zařízení.

U remdesiviru musíme čekat na výsledky, pak to může být lék, říká biochemik

„Potkáváme se s tím, že zdravotníci a jejich rodiny hodnotí svoji misi, to znamená péči ve zdravotnických zařízeních jako rizikovou a nechtějí v případě nákazy toto zavléci do svých rodin. Mohli by bydlet v hotelích u zdravotnických zařízení, přestože tady zatím tolik nákaz u zdravotníků není,“ poznamenal Prymula.

Tento model je podle něj aplikován v několika zemích v zahraničí. „Takže jsme připraveni postupovat i tímto způsobem,“ doplnil předseda štábu. Vláda už dříve omezila provoz ubytovacích služeb.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Právníci podali trestní oznámení na Babiše, Vojtěcha, Hamáčka i Prymulu

Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví...

Promoření odložme. Máme jiný recept a Prymula není proti, říká expert

Zdravotnický expert Pavel Hroboň míní, že řízené promoření zdravých obyvatel Česka by mohlo mít dalekosáhlé následky....

Otevřou hobbymarkety, cyklisté mohou jet bez roušky. „Promořování“ nebude

Lidé si budou moci jít od čtvrtka nakoupit do hobbymarketů, stavebnin, železářství a do prodejen jízdních kol. Všechny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslanci prodloužili nouzový stav v Česku, ale jen do konce dubna

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do konce dubna. Vláda usilovala o to, aby byl nouzový stav...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Vláda se pokusila zpochybnit nestrannost soudu, s námitkou však neuspěla

Vláda se společně s ministerstvem zdravotnictví neúspěšně pokusila zpochybnit nestrannost senátu Městského soudu...

Obavy z koronaviru i psychické potíže. Na linku důvěry volá dvakrát víc lidí

Na krizovou linku důvěry volá v době nouzového stavu dvojnásobek lidí, než obvykle. Většinou se jejich potíže týkají...

Premium

Karanténa jako spouštěč pekla. V Česku přibývá případů domácího násilí

Omezení volného pohybu osob znamená pro mnoho lidí spoustu času doma. Stresově náročná situace může mezi partnery...

Hygienici chytrou karanténu nevyužívají, zlobí se spoluautoři projektu

Zavádění projektu chytré karantény, která se na jihu Moravy zkouší už více než týden, podle jejích tvůrců vázne. Tvrdí,...

Najdete na iDNES.cz