Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Vakcíny nejsou zrychleně schválené ani nebezpečné, vyvrací Blatný fake news

  18:31
Očkování není apriori nebezpečné, nezpůsobuje nemoc a vakcíny nejsou vyvíjené příliš rychle. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se při hodnocení průběhu epidemie covidu-19 v Česku opřel do nejnovějších fake news, které se podle něj pojí s očkováním. „Jde o intenzivní a permanentní dezinformační kampaň zejména proti vakcínám na covid-19,“ ohradil se ministr vůči některý zprávám.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný | foto: koláž iDNES.cz

Podle ministra Blatného je zhruba 30 procent dezinformačního obsahu spojena s vakcínou na covid-19. Za nejčastější fake news považuje ministr zprávy, že vakcína nebude účinná, protože byla vyvinuta za příliš krátkou dobu, bude způsobovat nemoc samotnou a je dokonce nebezpečná.

„To není pravda. Jsou to dezinformace a například k rychlému vývoji vakcín dochází, protože se zkrátily administrativní kroky,“ vysvětloval ministr. 

NeúčinnostStudie ukazují až 95procentní účinnost

Podle Blatného je jednou z největších dezinformací tvrzení, že je vakcína neúčinná, a to především proto, že byla vyvinuta příliš rychle. Účinnost vakcín podle výsledků studií vykazuje naopak až překvapivě dobré výsledky, kolem 95 procent. 

„Uvědomme si, že virus SARS-CoV-2 patří k virům, na něž se už v minulosti zaměřovaly výzkumné týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry. Znalosti bylo možné využít. Farmaceutické firmy i výzkumné týmy se v současné době předstihují v tom, jak rychle posunout vývoj dále a kolik do něho vložit investic právě proto, aby všechno proběhlo rychle. Každá z nich je také ochotna do výzkumu investovat mnohem více finančních a lidských zdrojů,“ vysvětlil na konferenci ministr.

Podle šéfa zdravotnického resortu jde například o daleko více prostředků, než jaké se kdy investovaly do výzkumu a vývoje týkajícího se AIDS a podobných závažných onemocnění. 

„Evropská agentura pro léčivé přípravky garantuje, že hodnocení vakcín dokončí podle obvyklých standardů pro zajištění kvality bezpečnosti a účinnosti. Není tedy pravda že by na tuto vakcínu byla aplikována jiná kritéria než pro jakékoliv jiné léky a kritéria pro registraci vakcín,“ dodal.

RychlostRychlý vývoj, ale ne na úkor bezpečnosti

Kritikům vakcíny a lidem, kteří jí odmítají, vadí rychlost a výsledkům nevěří. Podle ministra jde ale o urychlení administrativní části vývoje vakcíny, nikoli těch klinických.  

„Při vývoji nebylo možné, aby se obešly nějaké regulační kroky, byly ale extrémním způsobem zkráceny administrativní kroky na výběr jednotlivých subjektů do klinických studií. Nejde tedy o žádné zkrácení, které by znamenalo snížení kvality toho výzkumu,“ řekl Blatný.  

Rozhodnutí o registraci vakcín předchází předložení dlouhé řady výsledků, údajů a dokumentů, které bude i v tomto případě podle ministra nutné dodržet. 

„Z tohoto pohledu mohu garantovat, že se k českým občanům nedostanou žádné jiné vakcíny než ty, které by byly schváleny Evropskou lékovou agenturou a jimž byla udělena registrace. Jediný, kdo využil výjimku k  registraci, byla Velká Británie. Ostatní členské státy EU čekají na standardní schválení a tak to bude i v Česku,“ dodal Blatný s tím, že se schválení dá očekávat v řádu týdnů.

NemocVypukne u mě covid-19 po očkování? Ne, říká Blatný

Obavy z propuknutí nemoci po očkování nejsou podle Blatného namístě. Ministr uznal, že v minulosti některé očkovací látky obsahovaly oslabený virus nebo části živého viru, ale to není případ těchto vakcín. U vakcín proti nemoci covid-19 žádná z nich neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo se dostávat se do buněk, a byl by tím pádem schopen infikovat člověka.

„Vakcíny obsahují jen významné součásti viru, které budou stimulovat imunitní systém, nikoliv celý virus. Vakcína nemůže vyvolat onemocnění covid-19,“ řekl Blatný a dodal, že se objevují také informace, že vakcína od společnosti Moderna je postavena na genetické informaci viru a změní tím genetickou informaci člověka. 

„To není možné. Očkovací látka u těch nejnovějších, takzvaných genetických vakcín, se dostane jen do některých buněk, ale nikoliv do genetického kódu. Nebude se množit a nemůže se integrovat do našeho genomu. To je lež,“ zdůraznil během vysvětlování několikrát Blatný. 

NebezpečíVakcína je nejen neúčinná, ale i nebezpečná?

Poslední z nejzásadnějších fake news je podle Blatného tvrzení, že vakcína je nebezpečná, a proto ji stát distribuuje všem a zadarmo. Ministr ji považuje za nesmysl a jednu z konspiračních teorií, která těží z přesvědčení některých lidí, že očkování není jen neúčinné, ale dokonce nebezpečné. 

„Jde o záměrné vyvolávání strachu, nedůvěry a paniky. Vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými a standardními klinickými testy, které by odhalily případné nežádoucí účinky. Teprve potom se uvede na trh. Ale tím to nekončí. I po registraci jakéhokoliv léku a tím spíše vakcíny se dále sledují,“ řekl Blatný a dodal, že u nás jde o gesci Státního ústavu pro kontrolu léčiv. 

SÚKL povinně monitoruje a vyhodnocuje jakékoliv informace spojené s užíváním léků na našem území. Kontrolovat bude vakcínu i nadále také Evropská léková agentura.  

„Chtěl bych upozornit že vakcína je jedním z jednoznačných kroků, který dlouhodobě a trvale může zastavit šíření epidemie ve světě. Už v minulosti to byla právě vakcinace, která pomohla ke snížení v řadě jiných případů,“ uzavřel ministr Blatný. Očkování například vymýtilo pravé neštovice.

Autor:
  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Na D1 srazila dodávka řidiče kamionu, ve směru na Brno se tvořily kolony

Na dálnici D1 ve směru na Brno se v pátek v podvečer stala nehoda u exitu 34. Kamion sjel do odstavného pruhu, zřejmě z...

V Česku se potvrdilo množství případů, kdy se lidé nakazili covidem znovu

Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se v Česku opakovaně nakazilo covidem 56 lidí, kteří měli v obou případech...

Systém rezervací očkování obstál, rozvolnění zatím nebude, říká Blatný

Premium V pátek ráno si mohli začít lidé ve věku nad 80 let zajišťovat první termíny na očkování proti nemoci covid-19....

Očkovací centra, vakcína i technologie. Co všechno nám oproti Izraeli chybí?

Zatímco Izrael za tři týdny stihl naočkovat téměř dva miliony svých obyvatel, čísla v Česku hovoří o 70 tisících....

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...