Kopírovací služby se bouří proti poplatkům

  19:37aktualizováno  19:37
Praha - Mezi podnikateli z kopírovacích center se strhla bouře nevole. Podle již měsíc platného autorského zákona mají odvádět z každé kopie poplatek, a to bez ohledu na to, zda jde o autorské dílo či nikoli. Zdražení se promítne až z zákazníkům, kteří by měli zaplatit o deset až dvacet haléřů více. Zatímco například knihovny nový zákon většinou akceptují, majitelé kopírovacích center tvrdí, že vesměs kopírují díla, na která se autorský zákon nevztahuje. "Jeden právní rozbor tvrdí, že se má platit jen za kopie autorských děl, podle jiného je třeba platit za všechno. V naší firmě tvoří kopie autorských děl asi jedno procento zakázek. Jde o špatný zákon se spoustou chyb," prohlásil jednatel společnosti Copy General Roman Petr.

Divadelní a literární agentura Dilia, která má poplatky vybírat, však tvrdí, že to jinak nejde. "Jinak by se přece nedalo vysledovat, co lidé kopírují," řekla Stanislava Kellnerová, vedoucí oddělení správy autorských práv v Dilii.

Zákon předpokládá, že vybranou částku přerozdělí Dilia autorům, kteří kvůli kopírování knih přicházejí o peníze z prodeje. Provozovatele kopírovacích služeb však popouzí, že zákon trvá na poplatcích za každou kopii, bez ohledu na to, zda kopírovaný text chrání autorský zákon, nebo ne. "Je to neslýchané, ty peníze se přerozdělí neprávem a autoři k nim přijdou jako slepí k houslím," tvrdí Roman Petr. Majitel firmy Non-stop tisk Tomáš Havránek si znění zákona vysvětlil jednoznačně: "Podle zákona jde pouze o poplatky za kopie ze zveřejněného díla. A zákon taky přesně říká, kdy jde o zveřejněné dílo. Je přece absurdní chtít po někom autorský poplatek za to, že si chce třeba rozmnožit vlastní ceník," řekl Havránek.

Stanislava Kellnerová z Dilie však argumentuje tím, že v praxi nejde rozlišit, kdy je kopie chráněna autorským zákonem. "Není možné kontrolovat, co si kdo kopíruje," řekla Kellnerová, která se opírá i o vyjádření ministerstva kultury. "Je stanovena pevná částka za každou tiskovou rozmnoženinu bez ohledu na to,jestli kopírovaná předloha požívá ochrany dle autorského zákona či nikoliv," napsala Lenka Jirsová ze Samostatného oddělení autorských práv ministerstva kultury. Tomáš Havránek však už začal evidovat počet kopií autorských děl, pořízených v jeho provozovně. "Já jsem si pořídil sešit a v něm přesně zapisuju počet kopií zveřejněných autorských děl a kdyby přišla kontrola, ukážu jim tohle," řekl podnikatel.

Společnost Copy General podle Romana Petra prozatím ceny nezvýšila, počítá však spíše s tím, že bude muset poplatky zaplatit. Hodlá založit asociaci copy center a napadnout platnost zákona pravděpodobně žalobou k ústavnímu soudu. "Zřejmě budeme brzy nuceni zvýšit ceny. Když spor o zákon vyhrajeme, mohou po nás chtít zákazníci vrátit peníze. Nebo ceny nezvedneme, spor prohrajeme a budeme muset státu doplatit miliony," popsal situaci Petr.

Stanislava Kellnerová připouští, že zákon není formulován zcela přesně. "Pokud se kopírovací centra spojí na najmou si dobré právníky, budeme s nimi muset bojovat," konstatovala Kellnerová.

Dilia předpokládá, že poplatky z kopií mohou vynést až několik milionů korun. Ty se rozdělí autorům podle klíče, založeného na statistikách vydaných děl, počtů kopírovaných děl a množství evidovaných výpůjček z vědeckých knihoven. "Můžeme provádět kontroly a plátce je povinen předložit dokumenty, na základě kterých odvádí platbu," řekla Kellnerová. Roman Petr se však domnívá, že není v silách Dilie předejít podvodům. "Nemají šanci zjistit skutečný stav. Co třeba digitální tisk? Jak máme evidovat tisk z elektronických médií, například disket," ptá se Petr.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Soud snížil tresty. Rath půjde na sedm let do vězení, manželé Kottovi na šest

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází kolem novinářů při...

David Rath je vinen. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl v takzvané první větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Chaos ČSSD. Místopředseda Veselý mluví o žalobě na Zemana, Hamáček ji popírá

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček po setkání s europoslankyní...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dostane podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého od šéfa strany Jana Hamáčka dopis,...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Najdete na iDNES.cz