Jací jsou Češi v Chorvatsku? Ukáznění a už ne paštikáři, říká konzul

  18:00aktualizováno  18:00
Mrtvý padesátník v horách Makarské riviéry je šestou českou obětí letošní turistické sezony v Chorvatsku. Češi jsou dost ukáznění, ale u Chorvatů máme pověst těch, kteří vyrážejí do hor bez vybavení a pití, říká v rozhovoru český konzul ve Splitu Pavel Bednář.
Paštikáři už nejsme, říká český konzul ve Splitu Pavel Bednář. Ilustrační foto

Paštikáři už nejsme, říká český konzul ve Splitu Pavel Bednář. Ilustrační foto | foto: AP

Kolik mrtvých Čechů jste již zaznamenali během letošní turistické sezony v Chorvatsku?
Padesátiletý muž, který nyní zahynul v horách, je šestým mrtvým Čechem letos v létě. Ostatní přirozená úmrtí byla na pláži nebo v apartmánu. Žádný tragický úraz se zatím nestal.

Mrtvý turista

V Chorvatsku našli tělo Čecha

Kolik Čechů už se zranilo?
Těžších případů hospitalizace máme šest. Většinou to jsou rozbité hlavy, zlomeniny, odřeniny, když lidé odněkud spadnou nebo se zraní na kole. Lidé sjedou do příkopu, zakopávají po schodech, někdy uklouznou. Úrazy na lodích zatím neevidujeme a dopravní nehodu také ne.

Jsou čeští turisté ukáznění ve srovnání s jinými národy?
Myslím, že jsme dost ukáznění. Vzhledem ke statisícům českých turistů jsou to promile případů, kdy se někomu něco stane. Třeba takoví Slovinci nebo Italové jsou náchylní k akcím, kde je zranění mnohem víc. Mají zejména námořní nehody, což v případě Čechů prakticky neexistuje.

Pavel Bednář

Pavel Bednář

Takže Češi nepodceňují výbavu, přípravu a nepřeceňují své síly?
Máme pověst těch, kteří vyrážejí do hor bez vybavení a pití. Snažil jsem se pět let Chorvatům říkat, že to není pravda, že to už neděláme. Ale teď, bohužel, se to vrátí zpátky a zase se to bude říkat. Spousta lidí se po horách toulá a v pořádku se vrátí zpátky. Zatím se neví, co bylo příčinou úmrtí turisty. Zda ho zastihla srdeční příhoda, nebo zemřel na vyčerpání. To se zatím můžeme dohadovat. Třeba byl připravený, ale byl to padesátiletý člověk a horka přispívají k tomu, že vysílení je enormní.

Může kolapsy urychlit právě cesta do rozpáleného Chorvatska?
Ne. Co já vím, tak zbylá úmrtí byla až během pobytu nebo na jeho konci. Ale šlo o občany důchodového věku. Jestli je příčinou to, že jsou zrovna v Chorvatsku či na příliš velkém vedru, to nevím. Ale většinou to bylo kvalifikováno jako přirozené úmrtí kvůli zástavě srdce.

Vydávají v případech velkých veder chorvatské úřady varování, nebo je to čistě na zvážení každého, zda se vydá na túru?
Je tady varování v rozhlase, aby se lidé všeobecně nevystavovali přímému slunečnímu záření mezi 11. až 16. hodinou, natož aby podnikali fyzicky náročné túry.

Jaké nyní panují v Chorvatsku teploty?
V těchto dnech překračují 34 stupňů, sluneční záření je velmi silné, UV index je někde kolem osmičky, takže platí všeobecné doporučení, aby se lidé v zájmu zdraví nevystavovali slunci.

S jakými problémy se turisté nejčastěji obracejí na český konzulát?
Nejčastěji kvůli ztrátě dokladů či jejich ukradení. Občas řešíme případy s ubytovateli, že neposkytli ubytování, jaké údajně slibovali. Také se řeší pokuty policie za rychlou jízdu nebo odtahy. Letos v létě je to zatím v poklidu. Průměrně řešíme týdně patnáct proseb o pomoc, ale to mluvím jen za Split. Velkou část Jadranu pokrývá jednatelství v Rijece a to má přibližně stejné počty případů.

Zaznamenal jste stížnosti Chorvatů, že Češi si zase ve velkém do Chorvatska vozí vlastní jídlo, jak tvrdí nedávný průzkum?
Toho jsem si nevšiml. Někdo to asi dělá, ono veškeré limity dovozu jídla padly, takže si s sebou můžete vzít i náklaďák jídla, protože v Evropské unii si pro osobní potřebu může dovážet cokoliv chcete. Ale je na každém, jak si to spočítá. Jestli si vaří ze zásob, které si přiveze z České republiky, nebo z těch, které si nakoupí tady. Jak nám dřív říkali paštikáři, tak to už jsem poslední tři roky neslyšel.

Jak se místní dívají na to, když si turisté přivezou vlastní zásoby?
Místní hotelieři a restauratéři si věčně stěžují, že Češi chodí málo do restaurací a málo v nich utrácejí. Ale neříkají to jen o nás. Ono také záleží na nabídce a vím, že Chorvati se někdy nesnaží extra hosta přitáhnout.¨

Podražily oproti loňsku v Chorvatsku potraviny?
Mírně tu podražilo všechno. Potraviny proto, že Chorvatsko musí mít v souvislosti se vstupem do EU nejméně pětiprocentní daň z přidané hodnoty, předtím měli základní potraviny bez daně. Inflace tu také nějaká je, takže nenápadně zdražují. Těch základních věcí se to ale tak moc nedotklo, navíc obchodů je tu dost a jejich zásobování je bez potíží.

Chorvatsko Češi stále milují. Podívejte se na něj z ptačí perspektivy:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Právo bránit život zbraní? Senátoři chystají ústavní novelu o sebeobraně

Ilustrační snímek

Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné...

Najdete na iDNES.cz