Konzervativní strana tu chybí, míní lidé z iniciativy blízké Klausovi

  15:35aktualizováno  17:27
Mezi nejvěrnějšími stoupenci prezidenta Václava Klause je silná poptávka po tom, aby v zemi vznikla nová konzervativní strana, kterou by prezident jasně podpořil, až mu v roce 2013 skončí mandát na Hradě. Podle šéfa STEM Jana Hartla by strana, kterou by Klaus zaštítil, měla šanci.

Václav Klaus a Ladislav Bátora při demonstraci proti Lisabonské smlouvě (3. října 2009) | foto: Jan Vorka

O potřebě nové strany, kterou by zaštítil Klaus, mluví signatáři prohlášení D.O.S.T. To stejně jako Klaus kritizuje prohlubování evropské integrace, Lisabonskou smlouvu, ale zástupci občanského sdružení akce D.O.S.T. protestovali také proti politické podpoře pochodu hrdosti homosexuálů při Prague Pride.

"Byla by tu potřeba jasně konzervativní strana, která by se hlásila k myšlenkám, které už v 90. letech prosazoval Václav Klaus. Pravicových, ostatně i levicových stran, je tu sice už hodně, ale je tu řada lidí frustrovaných, že opravdu konzervativní není žádná z nich," řekla iDNES.cz signatářka prohlášení D.O.S.T., šéfredaktorka revue Fragmenty Ivana Haslingerová.

Podmínkou úspěchu nové strany by ale podle ní bylo, že se k ní jasně přihlásí Václav Klaus. Je přesvědčena, že za ním osobně stojí více než 23 procent voličů, kteří by takovou stranu podporovali.

Šéf STEM Hartl: Nová strana by se s Klausovou podporou prosadit mohla

Jan Hartl, šéf agentury STEM, která se zabývá zkoumáním veřejného mínění, iDNES.cz řekl, že kdyby se Klaus rozhodl nějaké nové straně se vznikem pomoci, nebo se přímo postavil do jejího čela, mohla by získat dostatečnou podporu, aby se dostala do parlamentu.

"Prezidentova podpora je zatím stále relativně vysoká, i když v poslední době přece jen klesla. Pokud by se na takovém projektu podílel, ta strana by mohla těžit z chyb existujících stran a přes pět procent by se dostat mohla," míní Hartl.

Na projektu, který by Klaus vedl či zaštítil, by se rád podílel personální šéf ministerstva školství Ladislav Bátora. "Před třemi týdny jsme strávili s panem prezidentem skoro půl druhé hodiny. Pochopitelně jsme i o tom mluvili. Vycítil jsem z toho velice otevřeného hovoru s panem prezidentem, že i po odchodu z funkce se chce účastnit politického života," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Hartl ale upozorňuje, že podpora myšlenek D.O.S.T. není ve společnosti moc vysoká. Přímo z tohoto sdružení ale nová strana může vzniknout stěží. Mezi signatáři iniciativy jsou totiž členové již etablovaných stran, i ODS či Suverenity.

Sám prezident Klaus, který se za éry Mirka Topolánka postupně rozešel s ODS, chce i po skončení prezidentského mandátu ovlivňovat veřejné dění. Připustil to na jaře, když bilancoval osmý rok ve funkci. "Nestáhnu se do soukromí," řekl. Blíže to nekonkretizoval.

Semín: Nová strana by musela přebrat část členů ODS i TOP 09

Minimálně dvě menší politické strany, které již existují, měly či mají ambici, aby Klaus podporoval právě je - Strana svobodných občanů, kterou vede bývalý Klausův ekonomický poradce Petr Mach, a Suverenita Jany Bobošíkové. Obě se deklarují jako obhájci českých národních zájmů a kritici Lisabonské smlouvy. Ale má to jednu velkou vadu - ani jedna není zatím moc úspěšná.

"Na té schůzce s panem prezidentem jsem byl a skutečně mu byla položena i otázka na jeho budoucí plány," řekl iDNES.cz ředitel Institutu sv. Josefa a vůbec první ze zhruba sedmi stovek signatářů prohlášení D.O.S.T. Michal Semín. Vzhledem k tomu, že Klausovi mandát na Hradě končí až v roce 2013, je podle něj stále ještě předčasné mluvit o nějakém konkrétním projektu.

Skutečná konzervativní strana podle Semína v Česku velmi chybí. "I když jsou někteří takoví lidé v ODS i v TOP 09, jsou uvnitř těchto stran vytlačeni na okraj. Pokud by nová strana vznikla, znamenalo by to, že by část lidí musela odčerpat i z ODS a TOP 09," zdůraznil Semín.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a...

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní...

Ovčáček po mohutném protestu na Letné zvažuje vstup do politiky

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, dává najevo, že ho osobně láká vstup do politiky. Naplno to řekl v...

Pražané chtějí dokončený okruh a novou trasu metra, zjistil průzkum

Pražský okruh (ilustrační snímek)

Ve výstavbě dopravní infrastruktury je pro metropoli prioritou především dokončení velkého i městského okruhu. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz