Kontroly odhalily metanol u víc než poloviny vzorků, mrtvých je už 18

  10:47aktualizováno  12:45
Ministerstva zemědělství a zdravotnictví, celníci i policisté kvůli vlně otrav kontrolují prodej alkoholu po celé zemi. Víc než polovina vzorků, které dostali k analýze hasiči, byla kontaminována metanolem. Zatím zemřelo osmnáct lidí.

"Přes noc policisté po celé republice provedli 4 867 kontrol stánků, ve dvanácti případech zajistili vzorky podezřelého alkoholu, které byly poslány na rozbor," řekla ve čtvrtek dopoledne mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Smrtící metanol

Na ministerstvu zdravotnictví od rána zasedali zástupci hned několika resortů. Po jednání ministr zdravotnictví Leoš Heger uvedl, že otrav metylalkoholem stále přibývá. "Za posledních 24 hodin se objevilo pět nových pacientů s podezřením na intoxikaci," řekl (více o výstupu čtěte zde).

Dosud je potvrzeno 18 obětí otravy metanolem. V Městské nemocnici v Ostravě zemřela kolem druhé hodiny ráno 47letá žena. Do nemocnice ji přivezli v kritickém stavu. Laboratoř potvrdila metylalkohol v krvi (více čtěte zde). Pitva pak potvrdila, že i 67letého muže v Havířově zabil metylalkohol. Našli ho ve středu odpoledne bez známek života v bytě s prázdnou neokolkovanou lahví.

Kontroly pokračují, výsledky alarmující

V terénu mezitím pokračují masivní kontroly alkoholu, v Ostravě odhalili 21 litrů neokolkovaného alkoholu v litrových lahvích.  "Do 12. hodiny bylo analyzováno 65 vzorků, ve 32 z nich byl metanol. V tuto chvíli se analyzuje dalších 9 vzorků," oznámila mluvčí hasičské centrály Nicole Zaoralová.

Moravskoslezská policie také zadržela dva muže, u nichž našla i větší množství alkoholu a nekolkované lahve označené různými etiketami (více čtěte zde). Zlínská policie už obvinila provozovatele obchodu, ve kterém zřejmě koupili alkohol lidé otrávení metanolem. Hrozí mu až tříleté vězení nebo zákaz činnosti. Zadržela také jeho dodavatele (o dění ve Zlíně informujeme zde).

Situaci podrobně sledujeme v on-line reportáži

V Plzni policisté prověřovali jednu z asijských prodejen v centru města. Muž tady koupil podezřele levnou lahev alkoholu a měl strach, jestli se neotrávil (čtěte zde).

Norský lékař veze šetrný lék i zkušenosti

Do Česka jede na pomoc lékař Erik Hovda z norského Toxikologického informačního střediska. Přiveze nový, šetrný protijed a naučí české lékaře novou analýzu krve, která rychleji odhalí otravu metylalkoholem (více o návštěvě zde).

Fotogalerie

Kontroloři se zaměřují na odhalování závadného nebo podezřelého alkoholu. Zároveň prověřují dodržování zákazu prodeje lihovin s obsahem alkoholu nad 30 procent, který ve středu mimořádným opatřením vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví. Prodejci nesmí nabízet rozlévaný ani lahvový alkohol.

V terénu je i veškerý personál Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Dodržování zákazu kontrolují i celníci. "Zkontrolovali jsme stovky míst, na metylalkohol směrujeme všechny naše kapacity. Zajištěné vzorky testujeme v pěti laboratořích, zatím byly všechny v pořádku," uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Data v mapě jsou ke 13:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz