Zrušme pokutu, když nepustíte domů kontrolora kotle, navrhli poslanci

  13:28aktualizováno  15:24
Pokutu do výše padesáti tisíc korun mohou od loňského ledna dostat podle zákona o ovzduší lidé, kteří do svého domu nepustí úředníka, aby zkontroloval jejich kotel a čím topí. Poslanci opoziční TOP 09 nyní zkoušejí tuto možnost finanční sankce ze zákona vypustit. Předložili návrh změny zákona o ovzduší.

Ústecké komíny (ilustrační snímek). | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Jsme přesvědčeni, že něco tak zásadního jako domovní svoboda nemůže být prolomeno rozhodnutím úředníka. Vezměte si, že když budete podezřelý z vraždy, tak s domovní prohlídkou u vás musí souhlasit soudce. Když budete podezřelý, že topíte pneumatikami, tak vám tu domovní svobodu může prolomit úředník,“ zdůvodňuje návrh poslanců TOP 09 šéf jejich klubu Miroslav Kalousek.

„To je jednak taková neúcta k právu na nedotknutelnost obydlí a na vaše soukromí a pak také vidíme obrovské riziko zvůle,“ dodal poslanec. „Pokud se vstupem do obydlí souhlasí soud, je to v pořádku, ale není to možné z vůle úředníka. Budeme se pokoušet přesvědčit ostatní strany, jsme připraveni jít i na určité kompromisy, ale podle našeho názoru není možné někomu vniknout do obydlí, aniž by s tím souhlasil nezávislý soud,“ uvedl Kalousek.

Skupina jednatřiceti poslanců TOP 09 a ODS se již dříve pokoušela prosadit zrušení některých pasáží zákona o ochraně ovzduší u Ústavního soudu. Neuspěla. Ústavní soudce zpravodaj Ludvík David řekl, že zákon při kontrole ústavnosti obstál. Fyzické kontroly domácích kotlů jsou po vyčerpání ostatních možností přiměřeným omezením práv a kontroly kotle a paliva nelze podle jeho zpravodajské zprávy srovnávat s domovní prohlídkou.

Poslanci TOP 09, kteří se nyní snaží změnit zákon, se opírají o nesouhlasné menšinové stanovisko ústavního soudce Jaroslava Fenyka.

Jste pro zrušení pokut pro lidi, kteří domů nevpustí kontrolora kotlů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 24. září 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 944
Ne 614

Sankce funguje jako dobrá prevence, namítá ministr Brabec

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec sankci v zákoně o ovzduší hájí. Navíc jí podle něj ještě vůbec nemusely úřady použít. „Dosavadní zkušenosti s aplikací nové kompetence obcí v oblasti kontroly znečišťujících kotlů jasně ukazují, že funguje především jako velmi dobrá prevence. Žádná komanda se samozřejmě do kotelen nevlamují, jak demagogicky hrozili někteří opoziční politici. A nemáme žádné info ani o tom, že by byla udělena sankce za neumožnění kontroly,“ sdělil v pondělí iDNES.cz Brabec.

„Podle dat za minulou topnou sezónu, od ledna 2017 do zhruba dubna až května 2017, dostaly úřady 640 stížností a podnětů. Ve 388 případech z nich zaslaly provozovateli kotle žádost o doložení dokladu o provedení povinné revize technického stavu kotlů včetně upozornění na následnou možnost provedení kontroly kotle na místě. K samotné fyzické kontrole provozu kotlů přímo v domácnosti pak došlo v 96 případech,“ uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Nachlazení kolegové Čechům vadí. S horečkou jde do práce každý dvanáctý

Při nachlazení vyzkoušejte osvědčené recepty.

Nachlazení kolegové v práci vadí více než dvěma třetinám Čechů a Slováků. Přesto ke svému onemocnění přistupují stejně...

Je zázrak, kolik lidí můj příběh oslovil, říká Mirka. A řeší, kam na operaci

Zákrok v cizině jí však pojišťovna proplatit odmítá (14. ledna 2018)

Za měsíc a den přispěli lidé pět milionů korun na operaci, která má Mirce Dobešové změnit život. „Vůbec nikdo by ani v...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz