Zákon o ochraně ovzduší přijde na pořad prvního čtení nejspíš na přelomu února a března. „Zavádějí se i přísnější limity pro prachové částice a bude se rychleji vyhlašovat smogová situace,“ uvádí mluvčí Brabcova ministerstva Petra Roubíčková. Ale zákon proslul zejména „kotlíkovou policií“, která by měla notorické paliče „zakázaných materiálů“ kontrolovat. Člověk by měl možnost kontrolu z radnice odmítnout, jenže by mu pak hrozila sankce až 50 tisíc korun.
Ze dvou stovek poslanců oslovených MF DNES odpovědělo 151. Celkem 69 poslanců je pro, 58 proti, 23 je nerozhodnutých. Jedna poslankyně se zdrží. Podle deníku to tak bude velké drama srovnatelné s elektronickou evidencí tržeb nebo protikuřáckým zákonem.
Ministr Brabec se v anketě MF DNES dál držel svého původního plánu, který prolamuje soukromí lidí. „Věříme, že budeme moci ve Sněmovně novelu podrobně vysvětlit a podaří se nám většinu přesvědčit, že je v souladu s ústavou,“ říká Brabec.
Poslankyně Květa Matušovská z KSČM navrhuje místo úředníků ke kontrole využít kominíky. „Chodí dělat revize a může udělat stěry,“ odpověděla Matušovská. Ale i lidovecký poslanec Ivan Gabal, který je příznivcem zákona, mluví o alternativě. „Budu podporovat nasazení dronů. Bavíme se o tom s experty ČVUT,“ uvedl Gabal.
Meteorologové drony už testují
Využití dronů k měření kvality ovzduší testoval už i Český hydrometeorologický ústav. „Šlo o měření vertikálních profilů teploty a vlhkosti vzduchu, prostorového rozložení koncentrací znečišťujících látek a chování kouřových vleček z různých druhů zdrojů pro potřeby modelování jejich šíření,“ uvádí ČHMÚ.
Ústav však upozorňuje, že režim testovacích letů nedopovídal reálné situaci, kdy by pro kontrolu spalování nevhodných materiálů v domácím topeništi bylo potřeba souhlas majitele.
Použití dronů se totiž řídí řadou předpisů, omezujících jejich použití v obytné zástavbě z hlediska bezpečnosti lidí, majetku a respektování soukromí občanů. Manévrování dronu v blízkosti komína a přelety nad soukromým pozemkem bez souhlasu vlastníka nebo nájemce jsou brány jako hrubý zásah do jeho ústavních práv.
Bez povolení majitele by kontrola musela probíhat ve velké vzdálenosti od komína, kde už ovšem zase může splývat kouř z více zdrojů.
Experti ČHMÚ jsou tak k měření pomocí dronů skeptičtí. „Nemůže být náhradou fyzické kontroly topeniště, odběru vzorků popela a stěrů k chemické analýze za účelem prokazatelného zjištění, jaká paliva byla v topeništi používána,“ uvádí ústav.
Nevylučuje ale použití dronů „tipařů“, které by na znečišťovatele úředníky upozornily a ti by tak vyslali fyzickou kontrolu.