„V rámci koaliční shody jsme došli k tomu, že všechny koaliční strany si přejí, aby bylo umožněno samopěstování dospělým občanům. Půjde jednoznačně o vládní návrh, kdy bude dospělým občanům umožněno pěstovat si tři rostliny konopí,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz Jana Michailidu, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a republikového výboru Pirátů.
„Dohodli jsme se na nějakém kompromisu, kdy jsme počítali na jednu rostlinu s nějakými 200 gramy, to znamená, že v jednom obydlí by mohl člověk mít 600 gramů konopné sušiny. U sebe na ulici, jsme se dohodli, by mohl mít 30 gramů,“ uvedla Michailidu.
Piráti přitvrzují v boji proti alkoholu. Ať se večer neprodává, říká Michailidu |
„Ta debata tímto směrem probíhá,“ potvrdil iDNES.cz ministr zdravotnictví a první místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. Dodal, že on sám do debaty zasahuje snahou o zlepšení dostupnosti konopí pro léčebně účely.
Vyjednavačem lidovců o zákonu, který by nastavil pravidla pro konopí, je místopředseda strany a Sněmovny Jan Bartošek. „Finální dohoda ještě nemá písemnou podobu,“ uvedl Bartošek.
Šéf KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nechal otázku na kompromis koalice u konopí bez odpovědi.
Konopné kluby narazily u lidovců
Na konopných klubech se ale koalice neshodla. „Ne, bohužel. Zástupci KDU-ČSL jsou velmi striktní ve svém požadavku, že si umí představit pouze samopěstování,“ uvedla Michailidu.
Asociace konopných klubů označila možnost pěstovat rostliny konopí pro vlastní potřebu označila za důležitý začátek. „Pro mnoho lidí zůstává samopěstování nedostupné z různých důvodů, a proto je nezbytné povolit také konopné kluby,“ napsala asociace ve svém prohlášení.
K tomu, že zajistí regulaci návykových látek podle míry jejich škodlivosti, se vládní koalice zavázala ve svém programovém prohlášení.
„Při řešení problematiky závislostí budeme uplatňovat politiku postavenou na vědecky ověřeném a vyváženém konceptu prevence rizik a snižování škod, přičemž zajistíme dostatečné financování jak preventivních programů, tak i služeb a regulace návykových látek, které bude odpovídat míře jejich škodlivosti,“ napsala do něj vláda Petra Fialy.
Loni koncem dubna schválila plán boje se závislostmi do konce roku 2025, v němž počítá i se zavedením přísně regulovaného trhu s konopím. To znovu doporučila i Národní ekonomická rada vlády ve svém materiálu s 37 opatřeními na podporu ekonomického růstu. Podle rady extrémně represivní přístup k drogám zatěžuje rozpočet a neprojevuje se v omezení spotřeby či zmírnění škod.