Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Diskuse k článku

Kongres Moravanů odmítl říkat Česko

Představitelé osvětové organizace Moravský národní kongres odmítají používání jednoslovného názvu Česko. Tvrdí, že z historického a lingvistického hlediska se vztahuje jen k území Čech a opomíjí Moravu a Slezsko. Po veřejném zasedání kongresu to řekl jeho prezident Pavel Dohnal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Moravus

Morava a Čechy
Jaké byly  vzájemné vztahy Čech a Moravy za Masaryka, před ním i po něm, včetně dobových názorů na tyto vztahy ,se můžete dozvědět na stránkách Moravského národního kongresu www.mnk.cz.
0/0
16.10.2004 20:59

osvetitel

Re: Morava a Čechy
Thx. za "Link" a mrknu na to!
0/0
16.10.2004 22:48

osvetitel

<><><>
No podle meho nazoru je "Masarykuv sen uz pomalu v "P" diky tomu ze se trhli Slovaci a ted uz zbyva aby na Morave probehlo nejake referendum o odtrzeni od Cech a bude to zajimave!Zajimave je ze ten Havel se to snazil udrzet jako CSR prezto ze mu kdekdo vycita ze lezl Nemcum do zadku! Paklize se Morava trhne tak Cechum zustanou jenom ty "Sudetske" problemy z bejvaleho CSR! Ale na druhou stranu pokud si to lide odsouhlasi tak je blbost neco drzet nasilim pohromade ale zajimalo by me jestli se tato nalada u Moravanu jiz projevovala za Masaryka nebo jestli se ted jedna o neco v neprospech Moravanu co za Masaryka neexistovalo?Ale co se tyka  bezpecnosti tak jestli budou tri zeme Cechy Morava a Slovensko nebo ne na bezpecnosti stejne asi moc neprida v "dnesnim EU"spis je tu ta obava ze se Cechy stanou neoficialne soucasti Nemecka protoze to Ceske uzemi jim nejvice "rika!"
0/0
16.10.2004 11:54

Zbonek

Re: <><><>
Co se týká prezidenta Masaryka, toho mohu jen citovat: "...moravská otázka je a bude opět zkušebním kamenem české politiky. Je proto žádoucí, aby byl Moravě zachován její specifický ráz aby se jí dostalo rozsáhlé autonomie, nejen politické, ale i kulturní." T.G.Masaryk, Problém malého národa.Čas 6, 1907, č.22
 
0/0
17.10.2004 15:39

Zahledeny

Kvíz
mrkněte na kvíz
0/0
14.10.2004 9:43

MERTAV

Čechy a Morava
Diskuse se docela rozrůstá a zdá se, že nebude nikdy téma vyčerpáno. Možná by se mělo nejrůznější velkočešství upozadit - vidíme, jak ubohé byly různé velkochorvatské, velkosrbské, či velkoalbánské atd. snahy, takže zbývá se jen poučit. Není třeba nic vymýšlet a prosazovat. Čechy a Morava tu byly hezky dlouho, asi je ani teď středoškoláci a muži z ulice nezruší. Snad i časem zpozorují, jaký rozdíl je mezi státním a zemským uspořádáním. Na Slezsko jsem tedy nezapomněl, ba, dovolím si připomenout, že na severu Čech existuje i hezká část Lužice!
Snahy zrušit obývák, kuchyni, koupelnu a vše pěkně nastěhovat do jediné šalandy se hodí leda do kasáren. Mimo svobodníků v tom ideál vidí málokdo. Tak se trochu rozhlédněte a přestaňte cvičit opravdu prostá prostná. Život a dějiny jsou docela složitější a taky nakonec lepší, než jen efektní slety a spartakiády - neškodilo by trochu úcty k historii.
0/0
12.10.2004 19:19

maxip

Re: Čechy a Morava
Můj dolejší příspěvek z 12.10.2004 13:11 samozřejmě berte jako fór. Ale teď k tomuto méně veselému příspěvku od MARTAV: Tady přece nikdo nechce nějakou Velkočeskou nadvládu nad Moravany ani o potírání vaší tradice a svébytnosti! Tady jde o to, abychom navedek vystupovali jako jednotný kompaktní celek, ne jako  nesourodý slepenec, neschopný si sám vládnout, jak to chtěli dokázat Němci, když z nás, z toho zbytku po odtržení Sudet a Slovensta, udělali Protektorát Böhmen und Möhren. Proto je třeba mít jeden jednoslovný lapidární název. Protože nás svět zná pod názvem Češi (Tcheque, Tschech, Czech ...) a protože jsme všichni, včetně Moravanů a Slezanů, příslušníky českého národa, bylo by účelné zachovat název Čechy pro celé území ČR ( a třeba pro mě za mě vymyslet nějaký odlišující název pro to území od Aše po Havlíčkův Brod)
0/0
13.10.2004 4:41

MERTAV

Re: Re: Čechy a Morava
Ano, přesně se shodujeme. Schopnost vládnout je velice rozdílná u svobodníka oproti jeho štábu. Myslím, že svobodníci ani nejsou zcela přesvědčeni o účelnosti generálního štábu - dovedou přece válku sami. Jestliže Vás straší, že neuděláme-li jednoslovný název, čeká nás odtržení Sudet a Protektorát, laskavě si povšimněte, že Protektorát již byl, zatímco jednoslovný název velko haraší teprve nyní. Jen pro to je třeba vymyslet odlišující název pro to území od Aše po H. B. ?.Tady nejde dělat jen to, co se hodí - takto se údajně řezaly trámy krovů, bylo li třeba v zimě dříví! Likvidace české, moravské, slezské a lužické země přece dělá z "jednotného státu" nedýchatelnou odchovnu. Raději tedy věci vraťte na své místo, ušetříte si hromadu evidentně zbytečné práce, jako je "účelné" vymýšlení jména "pro to" území od Aše... (To nemáte Čechy rád, že jim, pro mně za mně (!), nemůžete přijdout na jméno? Pak se snad k jejich správě nevyjadřujte a najděte si jinou hračku na rozmontování pod vlajkou smontování.) Vy se přece zabavíte ledačím jiným, ale mně by ještě bylo líto naše věci kazit. Hořce plačte třeba nad nastávajícím "nevyhnutelným" rozpadem Německa, Rakouska, Anglie atp., ti naivové nevědí, že zemským principem v organizaci jejich států si vlastně připravují  hrozný konec. Mohl byste tedy poradit a zachránit spoustu lidí od zkázy, jíž se tak mistrně vyhnul náš jednoslovný název i organizace. Němci si to, - jistě nic zlého netušíce - dali i do názvu - Spolková republika. Nebo v tak zastaralých případech je již jakákoliv pomoc marná?
0/0
13.10.2004 11:37

maxip

Já snad z vás pojdu...
Vadí snad Solnohraďanům či Korutancům, že jsou označováni za Rakušany a přitom nejsou ani z Horních, ani z Dolních Rakous? Kdo tady chce likvidovat moravskou zem? Slezsko se bohužel již před více než 200 lety rozpustilo v tehdejším Prusku, dnes Polsku, zbyl ho zachován jen kousíček na našem území. A z likvidace Horní a Dolní Lužice chcete vinit Velkočeskou hegemonii  Tady přece jde jen o to, abychom před světem měli jednu hlavičku, jednu firmu, za kterou si budeme stát, jako všech 50 Spojených Států v Americe. (Ne že bych jinak chtěl tu zem dávat za příklad. Mimochodem: Umíte vyjmeovat všech 50 států zpamětí? A znáte jejich státní Symboly? Pokud ne, tak to není nedostatkem vzdělání, ale tím, že oni to navenek neprezentují!) Abychom, než sportovní reportér vykoktá, že Československá republika nebo Čechy Morava a Slezsko útočí na bránu, neměli zatím v bráně gól. Vždyť jak myslíte, že nám i nadále budou říkat ve světě?  
 
0/0
13.10.2004 19:03

MERTAV

Re: Já snad z vás pojdu...
Omlouvám se, že jsem posledně přehlédl Váš výkřik: A z likvidace Horní a Dolní Lužice chcete vinit Velkočeskou hegemonii. Nedošlo mně, že máte matné ponětí o zemích všeobecně a tak jsme si nerozuměli. Moje poznámka se totiž netýkala H. ani D. Lužice, ale té nejhornější - Liberecka, Jablonecka a okolí. Ty ovšem administrativa zamlčuje stejně důkladně jako Moravu a Slezsko a možná ještě důkladněji, neboť si to možná ani není vědoma. Inu, odborníci svého oboru.
Prohlédl jsem si mezitím celou diskuzi a mohu shrnout, že nejblíže, respektive přímo u věci jsou příspěvky papullus  a Isbjoerna. Vědí o čem mluví na rozdíl od mnohých jiných. Země jako taková totiž může být plně suverénní úplně sama, ale může také existovat ve společnosti s jinými. Potom je součástí většího celku. Nevede k dobrým a přesnějším výsledkům, nazýváme-li celek jeho částmi. Automobil není motor, ani karoserie atp., ačkoliv bez nich sotva může existovat. Holanďané to vyřešili již dávno a jméno Hollandu sice samozřejmě nezrušili - věděli co dělají - ale ve jméně státu nahradili odpovídajícím Nizo - zemím. Pokud bychom je chtěli otrocky napodobit, přicházel by tedy v úvahu název Vysočinozemí, či libozvučnější - Republika Vysočina. Negativní je na tom jen to, že někteří domácí náfukové by v tom mohli spatřovat ještě povzbuzení - což jistě nechceme, (s nároky by se mohly přihlásit Vysočany a o restituce by se zřejmě ucházeli Vršovci - pokud se snad nějaký nivelizačním metodám šťastně vyhnul).
Ještě poznámku: Čechy a Moravu nevymyslel Hitler, jeho přínosem je jen Protektorát . Každý český král byl moravským markrabím, byť to byl třeba rakouský císař. V tom případě se honosil i tituly dalšími, na něž by nestačly tři řádky. Ale to je asi otázka primitivní minulosti, naše osvícená doba své kvality předvádí na asfaltování, betonování, mýcení a zastavování celých krajů.
0/0
17.10.2004 15:49

maxip

Já snad z vás pojdu...
Vadí snad Korutancům a Solnohradcům, že jím říkají Rakušani, ikdyž nejsou z Horních ani Dolních Rakous? Tady přece nikdo nechce likvidovat moravskou zem. Z té slezské u nás toho bohužel moc nezbylo díky Marii Terezii, ta větší čsát se rozpustila v tehdejším Prusku, nyní Polsku. A chcete snad vinit Velkočeskou hegemonii z likvidace Lužice  Rozhodně se kvůli Vám nebudou v cizině učit, že nejsme Češi, nýbrž Čecho-moravo-slazáci  a sportovní reportéři si na takovém názvu nebudou lámat jazyk, protože než by vykoktali, že Čechy Morava a Slezsko útočí, byl by dávno gól, ale v naší bráně. Podstatnější je, že teď, když budeme muset čelit tvrdé konkurenci v EÚ, by nebylo dobré dávat najevo, že tak malá zemička se chce ještě víc drobit, jako by nestačilo, co jsme spáchali v r. 1992.
0/0
13.10.2004 19:15

maxip

Re: Já snad z vás pojdu...
Omlouvám se za dubl-příspěvek, trochu mi trucoval počítač a tvrdil mi, že nejsem připojen. Tak ještě dodatek: Něco o Svatoplukovi a jeho prutech jste u Vás na Moravě slyšeli?
0/0
13.10.2004 20:34

Moravus

Re: Re: Já snad z vás pojdu...
Samozřejmě že slyšeli a právě také z nich naše argumentace vychází. Nejdříve jedno  ponaučení. V pověsti se hovoří o třech prutech a třech Svatoplukových synech. Historicky jsou doložitelní pouze dva jeho synové. I kdyby byly pouze ty pruty dva, není to prut jeden. Pověst nezdůrazňuje pouze jednotu, ale také vzájemý respekt. Jedno bez druhého není možné 
 
0/0
13.10.2004 20:48

maxip

Re: Re: Re: Já snad z vás pojdu...
Tak oco se to vlastně hádáme? Jde mi přece o to, abychom jakožto 3 (nebo kolik) prutů vystupovali navenek jako 1 svazek. Já osobně kladu zájmy toho svazku nad zájmy a hašteření jednotlivých proutků.    
0/0
14.10.2004 8:56

Moravus

Re: Já snad z vás pojdu...
Jako člen Moravského národního kongresu  se znalostí názorů našich členů mohu všem diskutujícím sdělit následující: Pokud by územně správní zřízení České republiky přešlo z nynějšího centralistického krajského zřízení 14 krajů na tradiční zemské (spolkové zřízení) např 4 spokových zemí České, Moravské,  Slezskomoravské a metropolitního města Praha se statutem země ( jako např Vídeň, Hamburk, Brémy ..), s kompetencemi a s procentuálním rozpočtovým příjmem daní jako ve Spolkové republice Německo, nikdo z nás nebude mít nic proti názvu Spolková republika Česko, zkráceně Česko.
0/0
13.10.2004 20:37

Zbonek

Re: Re: Já snad z vás pojdu...
Mohu potvrdit to, co říká Moravus.Jsem také členem Moravského národního kongresu a vidím že spousta lidí má zkreslené informace.Já osobně mám rád všechny slušné lidi různých národností na celém světě. To, že bráníme naši rodnou zemi Moravu je pro nás povinností, tak jako ji hájili naši předkové. Měli by tak činit všichni Moravané ( obyvatelé Moravy) ať už jsou české, moravské,nebo jiné národnosti.Očekávali jsme ,že po revoluci se v naší republice obnoví zemské zřízení. To se však nestalo. Místo toho vzniklo 14 nesmyslných krajů, které ani nemají nárok na dotace z EU. Proto se vymyslely další patvary-např. Jihomoravský kraj a Vysočina tvoří region Jihovýchod proto aby splnil dotační podmínky NUTS II. Připadá mi to jako v Kocourkově.Navíc oblbujeme EU.Tedy - jsem ochoten připustit název Česko pro celou republiku, jen za předpokladu,že bude obnoveno zemské zřízení - spolkové země Čechy,Morava, Praha, resp.+ Moravské Slezsko se stejnými právy a kompetencemi jako mají spolkové země v Německu,Rakousku apod.Víc se mi však líbí Republika Čechy a Morava (RČM).Já osobně jsem moravské národnosti na základě vlastního přesvědčení a pravdivých dějin Moravy, dle Listiny základních práv a svobod čl.3 ,odst.2. , ať se to komu líbí nebo nelíbí. Nehodlám převlékat národnosti jako kabáty kvůli osobnímu prospěchu. To už tady jednou bylo.  
    
 
 
0/0
14.10.2004 0:02

Kleki Petra

Re: Re: Re: Já snad z vás pojdu...
Nejhorší ze všeho na tom je, že já jsem ty informace získal z Vašich stránek, čímž je pro mne diskuse o MNK uzavřena. Nevěděl jsem, zda se mám smát nebo brečet.
0/0
14.10.2004 9:40

MERTAV

Re: Já snad z vás pojdu...
Myšlenka Vašeho případného skonu mně nijak nedojala - je to jen jeden mnohačetných slovních výlevů postrádajících relevanci. Možná stačíte zaregistrovat alespoň co jste sám řekl. Tedy: nesrovnávejte situaci v Rakousku a v USA s námi. Ti Korutanci, Solnohraďané, Texasané atp. mají své země, my je nemáme. Je to u nás pozoruhodný výkon státní administrativy, která, aby prosadila a zviditelnila svou rozhodující roli nařizuje pitomosti, viz krajské dělení. Nepřipomíná Vám to náhodou něco? Někteří "domácí" jsou opravdu kousky, možná jste o některých i slyšel. Jestli si myslíte, že to je vhodný model správy státu, kde se funkcionáři i obyvatelé zabývají stálým přejmenováváním, tak děkuji, nechci. Mám své jméno a ať se komu líbí nebo ne, měnit jej nehodlám, dokonce bych byl rád, abych jím byl nazýván - může li takovou velkorysost připustit Vaše obava z rozpadu státu a podobných kosmických katastrof.
Ostatně, máte možná pravdu v tom, že je mnohem snadnější i zábavnější bát se hloupostí, než registrovat opravdové hrozby a reagovat na ně. Tam se někdy člověk i zapotí, zatím co ve Vaší přejmenovávací mánii nás asi nic podobného nepotká a přitom vypadáme dost statečně, vtipně, zásadově atd. - prostě jako hrdina. Jen upozorňuji, že i bez hrdinství lze žít a našli se i lidé, kteří litují upřímně národy, jež se ve své správě bez něj neobejdou. Je to totiž naprosto krajní prostředek a takový hodinář, operatér a p. jej ani při své práci používat nemohou - není právě jemný.
Taky nevím, kdo v cizině se bude muset učit o Moravě, Lužici a Slezsku, anglická královna to neměla zapotřebí, ale asi máte na mysli jinou veřejnost, školou povinných, ti se ale stejně učit musí - nebo nemusí, jak je ctěná libost. Nebo hodláte časem zrušit i násobilku, pravopis, abychom byli všichni jednotní?
0/0
16.10.2004 11:10

maxip

Ať se pořád nehádáme.
A co kdyby nám nějaké jméno přidělila EÚ, když se sami neumíme dohodnout? Trampskou přezdívku si taky neuděluje její nositel, ale vyslouží si ji od kamarádů.
0/0
12.10.2004 13:11

iuos

hmm
já je tady nechci. jsou divní. pořád řeší takový chujoviny a tváří se přitom veledůležitě. jsou zřejmě velmi zakomplexovaní.....
0/0
12.10.2004 8:19

Johny_S

Jéžiš
Teď jsem zabrousil na stránky toho jejich kongresu - a to jsou takové demagogické polopravdy. Hezky se to čte, jenže je to není pravda. Příklad za všechny: spisovná čeština prý vznikla "z moravštiny". Tak tomu ovšem není. Spisovná čeština vznikla z češtiny. Někdy v 16. století se takto mluvilo i v nenáviděné a na stránkách MNK mnohkrát hanobené Praze. Byla to doba Veleslavínova, největší rozkvět českého jazyka před národním obrozením. Poté následovala doba temna a úpadku, postupného poněmčování, no, však to každý ví. Jazyk se ovšem vyvíjet nepřestal. Od Prahy směrem na východ pronikaly další vlivy, některé se stačily dostat až do východních Čech, přesto jsou bývalá východočeská nářečí, např. to naše na Chrudimsku, směsicí "českých" a "moravských" znaků. Od Prahy se český jazyk vyvíjel už od založení českého státu. Vždycky nějaký znak vznikl v Praze a pak se šířil na východ. Proto v některých východomoravských nářečích, ovšem i např. jihočeských, zůstaly ještě hodně archaické prvky. Problém dalšího vývoje jazyka je v tom, že v Čechách se nové změny již stačily rozšířit, avšak na Moravu ještě ne. Národní obrozenci se ovšem obraceli ke zlatému věku jazyka, k Veleslavínově době, jakožto vrcholu, a další vývoj pominuli. Tudíž použili nikoli "moravštinu", ale "pražštinu" 16. století, kterou se v té době ještě mluvilo nejen na Moravě, ale i v jižních Čechách (kde se ještě donedávna udržely místy "spisovné" koncovky). Proto je jejich tvrzení o "jazyku národa moravského" jakožto spisovném jazyce České republiky, naprosto zcestný. A takto polemizovat by se dalo s mnohými dalšími jejich tvrzeními.
0/0
11.10.2004 23:44

Moravus

Re: Jéžiš
Vážený pane, to čím tady argumentujete proti faktům z našich webových stránek , Vás učili socialističtí ideologové, stejně jako spoustu dalších nesmyslů. Víte, dějiny mají jednu obrovskou výhodu. Nedají se změnit. To jen politikové a jim sloužící vykladači pravd vysvětlují dějiny podle toho jak se jim to hodí. V případě jazyka, pokud už o něm hovoříte však nestačí jít ve studiu pravdy před rok 1948, ale až před rok 1918. Protože i Masarykova doba upřednostnila přání před dějinnou skutečností a v roce 1927 přijala zákon o československém jazyce. Asi se možná budete divit, ale díky tomu, že legislativa přecházela do práva České republiky kontinuálně, ten zákon žádný režim doposud nezrušil a  je v současnosti platný.
0/0
12.10.2004 0:01

osvetitel

Re: Re: Jéžiš
Ne ze bych se vam chtel do tech "nacionalistickejch" problemu plect, ono kdyz uz se trhlo Slovensko, tak se klidne muze trhnout i ta Morava a vubec by me to neprekvapilo! Spis me prekvapuje "Moravus" ta tva reakce,ve ktere chces aby se vratil pred 1918 zatimco on se vracel az pred rok 1916, tak co se ti nelibi?
0/0
12.10.2004 1:37

Moravus

Re: Re: Re: Jéžiš
Omlouvám se za chybnou formulaci. Měl jsem na mysli , že je potřeba vycházet pro studium jazykové historie z dokumentů napsaných před rokem 1918, přesněji před rokem 1860.
0/0
12.10.2004 19:26

maxip

Re: Re: Jéžiš
Socialistické školství mě učilo, že Mistra Jana Husa upálili 6.července 1415 a že 3+2=5. Prosím vás, jak je to tedy správně?
0/0
12.10.2004 8:16

Kleki Petra

Re: Re: Jéžiš
Co to jako mělo znamenat? On tady mluví o šestnáctém století a ty ho odkazuješ před rok 1918? A nebyli náhodou Cyrda s Metudem etničtí Moraváci, které čáp letící směrem na Velehrad cestou omylem upustil v Soluni?
 
Mě tyhle pitomosti opravdu dovedou vytočit. Mám půlku krve z Čech po tátovi a půlku z Moravy po mamce. Nikdy v životě by mě nenapadlo řešit, jestli jsem Čech nebo Moravan. Tím spíš, že Moravané prostě nejsou národ, nebo aspoň neznám uznávanou definici národa, o kterou by se takový předpoklad dal opřít. Co je ale ještě významnější je skutečnost, že na Moravě mám 2/3 příbuzenstva a spoustu dobrých kamarádů a známých. Pardon, v zájmu objektivity bych měl napsat asi "v Brně, na Valašsku, na Slovácku, na Hané a v Moravskoslezské oblasti". Neznám ani jediného, kterého by ty Vaše ptákoviny nějak oslovily. Zřejmě onemocněli virem zdravého selského rozumu.
0/0
12.10.2004 8:45

maxip

Nové návrhy názvu
Co takhle Středoevropská republika. Zkratka by byla jednoduchá: SER. Ale možná, že až zas ODS vyhraje volby, zavede název PTÁKISTÁN.
0/0
12.10.2004 13:15

Bugina

Česká republika
je složena, jak to zdůrazňuje i Státní znak, ze tří Zemí. A to: Země Česká, Země Moravská a Země Slezská. Z toho vyplývá, že správný název je Česká republika. Název Česko je historicky zavádějící. Dokonce i za války němci věděli, že jsme "Böhmen und Möhren". Není důvod měnit název naší vlasti. To by znamenalo pouze další hromadu byrokracie.
0/0
11.10.2004 22:28

Gosudar!

Re: Česká republika
Jak vám z "trojzemí" vyplynula republika je mi vskutku záhadou, ale to že poplácáváte Hitlera po zádech za to, že po starém německém způsobu rozděluje Český stát, aby mu po menších soustech lépe lezl do chřtánu, to je mi užitečná idiocie non plus ultra(s).
0/0
12.10.2004 0:11

Bugina

Re: Re: Česká republika
Ta republika mi nevyplynula z "trojzemí", ale z toho, že naše státní uspořádání je momentálně republika. Nebo se snad mílím? A Hitlera po zádech taky nepoplácávám. Ani jsem o něm nemluvil. Mimochodem to byl rakušan. Já spíš narážel na německý smysl pro důslednost. Význam pojmenování "Protektorát Čechy a Morava" nebyl v jejich rozdělení, ale naopak. K rozdělení měly směřovat uměle vytvořené Sudety.
0/0
12.10.2004 0:26

maxip

Re: Re: Re: Česká republika
Je to trochu jinak: Tím, že nám za pretektorátu Němci dali ten dvouslovný název, chtěli ukázat že, jsme jen jaký-si nesourodý slepenec zbytků po Rakouskouhersku, který není životaschopný a tudíž potřebuje, aby v tomto prostoru Němci vládli. Právě proto je třeba prezentovat se navenek jako jeden celek, vždyť rozdíly jazykové, jednotlivých nářečí, jsou menší než v jiných jazycích a rozdíly ve folklorních zvycích - nechť jsou zachovány a rozvíjeny, ale je zbytečné z toho v 21. století dělat vědu.
0/0
12.10.2004 8:24

Isabelle

...
Jak to napsal Shakespeare...ruze bude vonet at ma jakekoliv jmeno??
0/0
11.10.2004 22:18

Cislo 1

Re: ...
Než do růži ulehnout,  raději se s llilemi obejmout , jež jako roucho ženy měkké jsouc.
0/0
11.10.2004 22:40

Isabelle

Re: Re: ...
cislo 1, je ruze hozena do kostela, cislo 1 je motyl a vcela...cislo 1 je rozum co mi uletel...
0/0
11.10.2004 22:47

Cislo 1

Re: Re: Re: ...
Včela, ta žádnou dálku nepřekoná, motýlem bych to moře nepřelít.
0/0
11.10.2004 23:05

Isabelle

Re: Re: Re: Re: ...
To bylo prekroucene citovani Nezvala....vsichni jste tak chytri a neznate ani basne od Nezvala?
0/0
12.10.2004 0:11

1_130_202_135

Re: Re: Re: Re: Re: ...
Mamon je můj osud, mamon je mé všechno.... jen nevím, kde jsou tvé... a tvé... košíčky (a o velikosti ani nemluvím)?
0/0
12.10.2004 19:52

baronfonlempl

Re: ...
Chápu Vás, milá dámo. To neznamená, že se nějak cením, protože by to měl pochopit každý. Já nejsem každý, přesto chápu. Tupci nepochopí. Navíc neví, že budou postupně likvidováni...
0/0
11.10.2004 22:42

Cislo 1

Re: Re: ...
Barone, za minulý tip se omlouvám - TZOO, naštěstí se nedal po 2 dnech od tipu půjčit (Hard-to-borrow), takže snad žádné ztráty ...   
0/0
11.10.2004 22:48

baronfonlempl

Re: Re: Re: ...
Opravdu se nedal půjčit. Klidně mi však sdělte jakýkoliv tip. Dnes jsem zde vyhlásil vhodný short na Oracle (ORCL) na 12, 22 USD. Klidně napíši, protože vím, že skutečná spekulace je věcí každého svéprávného investora (spekulanta?). Zdrávas Mária.
0/0
11.10.2004 23:21

baronfonlempl

Vážení a milí vespolek.
O to právě kráčí. Česká republika je to jedinné, co je všeobecně přijatelné. Zdůrazňuji "všeobecně". Pro moji maličkost je přijatelné v podstatě všechno. Je však potřeba brát v úvahu i obrovské množství nesvéprávných a silně vyhraněných individuí. Proč jim nevyhovět. Vždyť stejně z toho nebudou mít žádný profit. Vítězí pouze silnější...
0/0
11.10.2004 21:10

Kamil25

Česka republika nevadí
Česká republika je ideální nezav a nema smysl na nem nic menit. Navazuje na Česky stat, ktery nikdy jednoslovne pojmenovani nemel. Dvojslovny nazev může vadit jen ušlapnutym zakomplexovanym Čechum a Moravanum, kteri se bojí byt necim vyjmecni a jini. Jinak dvojslovne nazvy jsou zcela normalni viz napr: Nový Zéland, Dominikánská republika nebo Velká Britanie. Kdyby chteli ve VB Anglicani prosadit nazev Anglicko, tak je Welsani, Skoti a Iri sezerou.
0/0
11.10.2004 15:59

Bajeasar

Re: Česka republika nevadí
nejde ani tak o ty dve slova. Jako o to zduraznovani statniho zrizeni. Proto nevadi Velka Britanie. Ale jako Dominikanska rep. bychom dopadnout nemeli....
0/0
11.10.2004 16:30

Pongo

Re: Česka republika nevadí
Hluboce se mýlíš. Nejen že jednoslovný název Česko existuje, ale bylo možno jej používat už za první republiky, nehledě na to, že jako první použil název Česko Karel Havlíček Borovský.... A jen tak mimochodem srovnáváš nesrovnatelné. Nový i Velká jsou druhové označení nerozdíl od Česká.
0/0
11.10.2004 20:29

Moravus

Re: Re: Česka republika nevadí
To máte sice pravdu, ale vždy byly  v té době názvem Česko označovány Čechy neboli Země česká. Ten argument, že název Česko je znám už od roku 1777 je také pravdivý, jen Vám část z této geografické statě ocituji: "... vedle zemí německých můžeme najít Česko, Moravu a Rakouské Slezsko...".
0/0
12.10.2004 19:48

Děd Vševěd

Všechno je jinak
Naše republika by se měla jmenovat podle národů, které zde trvale bydlí. Navrhuji tedy název : Českomoravskoslovenskocikánskoukrajinskoruskovietnamskočínskočečenskoarabská republika !
 
0/0
11.10.2004 15:55

80E-seven

Re: Všechno je jinak
 konecne rozumny a konstruktivni nazor
0/0
11.10.2004 21:04

baronfonlempl

Re: Re: Všechno je jinak
Děd Vševěd to vystihl.Klaním se...
0/0
11.10.2004 21:13

HAL9000

Re: Re: Re: Všechno je jinak
Protestuji, chybí mu tam Slezsko !
0/0
11.10.2004 22:17

Bugina

Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak
Přesně tak!!!
0/0
11.10.2004 22:19

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...