Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tv„Musíme počkat na vyhodnocení Velikonoc, minimálně s odstupem dvou týdnů, protože někteří nedodržovali opatření, jak měli. V současnosti to ale vypadá, že máme pandemii pod kontrolou,“ podotkl Vojtěch.
„Zejména je to vidět co se týká nemocnic, protože to je pro nás zásadní. V nemocnicích je stále stejný počet pacientů, nijak markantně nenarůstají a to je znak, že to zvládáme dobře,“ dodal.
„Důležité je také se postarat o ‚noncovidové‘ pacienty, takže se provoz nemocnic bude opatrně vracet ke svým provozům, aby se zdravotní systém mohl postarat také o například onkologické pacienty,“ pokračoval ministr.
„Pro mě je mnohem významnější skladba nakažených a vytíženost nemocniční péče. Pokud by rostl počet hospitalizovaných pacientů, museli bychom zatáhnout za tu pomyslnou brzdu. Pro nás je to klíčová otázka, aby nemocnice fungovaly. Absolutní počet nakažených pro mě není jediným indikátorem,“ řekl také Vojtěch.
Vše o koronaviru
|
„Výrazně roste počet vyléčených, v řádech desítek až stovek,“ dodal.
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ubezpečil, že „k žádnému nekontrolovanému šíření nedocházelo před Velikonocemi ani během nich“. „Covid-19 má určité zákonitosti, případné projevy velikonočních dnů se ukážou do maximálně 14 dnů, spíš za týden,“ podotkl.
„V současné chvíli můžeme být pyšní na to, že se zastavilo nekontrolované šíření, i když to má obrovské ekonomické dopady,“ řekl Dušek.
Jsme na tom lépe než v zahraničí
„Česká republika je ve srovnání s jinými státy v oblasti mortality na konci žebříčku, což je pozitivní,“ zdůraznil Dušek. „Jsem přesvědčen, že většina úmrtí byla v souvislosti s dalšími nemocemi a covid smrt spíše urychlil,“ podotkl.
„Včera (v pondělí) bylo diagnostikováno pouze 82 nových pacientů ve zhruba šesti tisících testech,“ dodal.
Dušek vysvětlil, proč jsou odborníci s vývojem epidemie v Česku spokojení. „Ty důvody jsou dva: vidíme poměrně přesně v novém informačním systému, že tam není nárůst v rizikových skupinách. Současně nakažení nemíří příliš do nemocnic. To značí, že máme pandemii pod kontrolou,“ podotkl.
Koronavirus v Česku |
V kategorii lidí starších 65 let je v Česku zhruba 20 procent pacientů. „V Itálii je to neuvěřitelných 50 procent, Rakousko 25 procent,“ porovnal Dušek hůře postižené státy. U českých seniorů nad 75 let je poměr nakažených 10 procent.
„Zhruba 13-14 procent nově diagnostikovaných pacientů musí vyhledat lékařskou péči. Z celkového počtu pacientů je hospitalizovaných maximálně 30 procent,“ pokračoval Dušek.
Kapacita lůžkové péče v nemocnicích se může přesouvat i na pacienty bez nákazy koronavirem, kteří ji rovněž akutně potřebují. „Nějaký náraz na zdravotní péči v souvislosti s pandemií neočekáváme,“ uvedl Dušek.
Statistik řekl, že klesá podle předpokladů intenzita nákazy mezi obyvateli. Na začátku epidemie každý nemocný infikoval 2,6 člověka a postupně to kleslo na zhruba jednoho.
Koncem dubna 11 tisíc
Dušek odhadl, že koncem dubna by mělo být celkem diagnostikovaných zhruba 11 tisíc případů nákazy. „V následujícím jednom, dvou, třech týdnech si nemyslím, že by mělo dojít k nějaké eskalaci nákazy,“ dodal.
Předpovědi se podle něj potvrzují. „V kategorii 65+ jsme očekávali zhruba 1,5 tisíce pacientů, což se stalo a riziková skupina na sebe dává pozor,“ řekl.
Předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý řekl, že dostupných lůžek pro infikované pacienty je více než 4 000. „Zdá se, že to bude vzhledem k vývoji pandemie u nás stačit. Lůžek s intenzivní péčí s ventilátory a dalšími máme zhruba 2 500,“ podotkl.
„V nemocnici bylo hospitalizováno 409 pacientů, pětina byla diagnostikována v těžkém stavu,“ řekl Černý. „Nejvíce pacientů je z řad seniorů a řada z nich má další diagnostikované nemoci,“ konstatoval.
Nemocnice mají nyní na 2200 volných lůžek. Nejhorší dubnový scénář by si jich vyžádal 800.
Není ještě lék, ani vakcína
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula řekl, že „není úplně pozitivní zpráva, že není efektivní lék a není ani vakcína“ proti koronaviru. Černý v této souvislosti upozornil, že pod očekáváním je i například experimentální lék Remdesivir, do kterého se vkládaly doposud velké naděje – účinný je u 68 procent pacientů.
„Proto musíme spoléhat na protiepidemická opatření, abychom mohli zbrzdit nebo zastavit pandemii,“ zdůraznil Prymula. „Musíme nastavit ‚chytrou‘ karanténu,“ pokračoval s tím, že uvolňování opatření s ní souvisí. Dodal, že je pro lidi nezbytné se řídit hlavně třemi základními pravidly – odstup mezi lidmi, nošení roušky a dodržovat hygienu.
„Chytrá karanténa se začíná rozbíhat, plánujeme ji na 1. května. Posiluje nás armáda a do celého procesu se zapojují týmy. Podle vzpomínkových map se lidé postupně otestují,“ řekl Prymula.
Součástí boje je podle Duška i to, že při propouštění z karantény se budou lidé podrobovat rychlotestům, které mají zjišťovat, zda se u nich vytvořily protilátky. Tím by se potvrdilo, že infekcí si již prošli.
Komplikací podle Prymuly jsou bezpříznakoví nosiči. „Vedou se spekulace, jestli jsou stejně infekční, jako ti, kteří mají příznaky. Ti, kteří příznaky mají, jsou infekční masivně, u těch bezpříznakových by tomu tak být nemuselo,“ řekl.
Jak se koronavirus chová
Prymula také hovořil o tom, co se o chování koronaviru dosud ví. „Pacienti vykazují virus poměrně dlouho. Co se týká imunitní odpovědi, tak je to těžké říct, protože jde ve dvou vlnách. Pacient je propuštěný z nemocnice po dvou negativních testech, ale po delší době začne virus znovu detekovat,“ řekl.
“Jak to bude s imunitou, je řada neznámých, protože se objevují ‚okna‘, kdy jsou protilátky téměř nulové a pak opět dochází k jejich nárůstu. Jak dlouho po prodělání nemoci je člověk imunní a má dostatek protilátek, ještě nevíme. Hovoří se o dvou letech, ale je to ještě předmětem zkoumání. Není tomu jako například u spalniček, kdy je ta imunita až celoživotní,“ zdůraznil Prymula.
Podle Prymuly zatím není jasné, jak silná vzniká po prodělání nemoci imunita. Zřejmě mladší a zdravější lidé s lehčím průběhem nemoci získávají jen slabou protilátkovou imunitu, uvedl.
K dostupnosti ochranných pomůcek Vojtěch řekl, že Česko má nastavené kontrakty tak, že klasické roušky jsou dostupné. „Respirátorů máme dost na zhruba dva měsíce dopředu. Ministerstvo zdravotnictví bude v následujících týdnech až měsících omezovat ten centrální nákup, následně si to budou zajišťovat provozovatelé tak, jak jsou zvyklí,“ dodal.