Za údržbu ruských památníků vydá Česko ročně téměř 30 milionů korun

  19:20aktualizováno  19:20
Česká republika se stará o 4224 válečných hrobů, památníků či pomníků padlých ruských vojáků. O jejich údržbu pečuje nejen stát, ale i jednotlivé obce. Putují na ni miliony korun ročně. Od roku 2005 bylo vyčleněno z rozpočtu ministerstva obrany téměř třicet milionů korun.

Památník maršála Ivana Koněva v Praze 6 | foto: ČTK

V souladu s dohodou s Ruskou federací se péče týká míst, která připomínají padlé vojáky. Socha sovětského maršála Ivana Koněva v pražském Bubenči mezi tyto památníky nepatří, protože Koněv nezahynul ve válce, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij ve čtvrtečním rozhovoru, který zveřejnila agentura RIA Novosti, prohlásil, že vedení Prahy 6 špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka. Jeho slova byla reakcí na spory, které se v posledních týdnech vedou kolem památníku Koněva – socha byla minulý měsíc jako již několikrát v minulosti poškozena a objevily se hlasy, aby byla ze svého místa odstraněna.

Praha 6 schválila odstranění Koněva, nahradí ho památník hrdinů

Podle Pejška pečuje Česko o válečné hroby a pomníky ruských vojáků na svém území „příkladně a přesně v souladu s dohodou“ mezi českou a ruskou vládou z roku 1999. Uvedl, že socha Koněva mezi tato místa nepatří, protože podle zákona není ani válečným hrobem, ani pietním místem. Zákon pod pojmem válečný hrob či pomník rozumí místa připomínající oběti padlých, nikoli hrdiny, kteří nezemřeli ve válce, vysvětlil mluvčí.

Ruské válečné hroby, včetně památníků a pamětních desek, jsou na 1549 místech po celé České republice. Dohoda mezi Českem a Ruskou federací podle Pejška upravuje péči o válečné hroby s ostatky, kterých ministerstvo eviduje 3545. Česko pečuje navíc i o dalších 679 pietních míst, řekl. Ruská strana podle něj v minulosti oceňovala udržování ruských válečných hrobů ve velmi dobrém stavu na všech zasedání společné mezivládní komise, která vznikla na základě dohody z roku 1999.

„Od roku 2005 bylo na péči o ruské válečné hroby v České republice vyčleněno z rozpočtu ministerstva obrany 28,3 milionu korun,“ vyčíslil mluvčí. „Největší podíl na financování péče o ruské válečné hroby však mají jednotlivé obce, na jejichž území se tyto válečné hroby nacházejí. Za léta 2009 až 2014 bylo takto na péči o ruské válečné hroby z obecních pokladen vynaloženo téměř 51 milionů korun,“ dodal Pejšek.

Pomníky jsou věcí národa. Cizí země mu do toho mluvit nemají, říká historik

Česko podle něj v péči o válečné hroby neupřednostňuje žádné historické období či národnosti a věnuje všem hrobům stejnou pozornost. Nejvíce pomníků a válečných hrobů s ostatky v Česku pochází z období druhé světové války, ale jsou i ze starších válečných konfliktů, jako třeba z první světové války nebo z napoleonských válek.

Dotace ministerstva obrany na péči o válečné hroby v ČR (v milionech korun):

RokCelkemRuské válečné hroby
2005-200747,27,1
200813,64,0
200913,43,3
20109,64,8
20118,00,9
20129,13,7
20138,00,2
20148,01,6
20158,00,7
20168,00,5
20178,01,0
201810,91,4

Zdroj: ministerstvo obrany

Medinskij : Jsme kulturní lidé, o české památky pečujeme

Co se týče českých památek na ruském území, není podle ministerstva zahraničí situace uspokojivá. Česká republika si opakovaně stěžuje na nezájem ruské strany o legionářské památníky a na poškozování hrobů českých vojáků v Rusku. Místní úřady v ruských regionech nezřídka odmítají památníky stavět a udržovat, české legionáře označují za vrahy a komplice protibolševických bělogvardějských armád.

Na opravu českých válečných hrobů do Ruska kvůli tomu Česká republika letos oproti minulosti nepošle žádné peníze. Okázalé neplnění ruských závazků přiznávají i někteří ruští historici.

V rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnila agentura RIA Novosti, však ruský ministr kultury Vladimir Medinskij však naopak zdůrznil, že se Rusové o české hroby a památníky starají vzorně. Prohlásil, že jeho země „v naprostém pořádku udržuje památníky československých legionářů,“ kteří bojovali v Rusku na sklonku první světové války.

„V Rusku stojí 22 památníků a pamětních desek v místech hrobů českých legionářů a všechny jsou udržovány v naprostém pořádku, starají se o ně. Protože my smlouvu mezi námi a Čechy dodržujeme, neboť je to prostě povinnost kulturních lidí,“ řekl ruský ministr.

Rossijskaja gazeta:

Češi velkých vojenských vítězství nedosáhli

Ke čtvrtečnímu zasedání zastupitelstva Prahy 6, které jedná o osudu Koněvova památníku, zveřejnil komentář oficiální list ruské vlády Rossijskaja gazeta. V textu nazvaném "Válka bez vítězství" napsal, že pomník poškozovali "jacísi tajemní vandalové", a naznačil, že pražské úřady jejich akce tolerují, aby se mohly odvolat na odpor místních obyvatel vůči Koněvově soše.

"Češi jsou snášenlivý a mírumilovný národ. Velkých vojenských vítězství nedosáhli. Ani v této válce s památníkem maršálu Ivanu Koněvovi nezvítězí. I kdyby žulová podoba vojevůdce z náměstí zmizela, zůstane Koněv v historii zapsán jako jeden z epických hrdinů, který porazil nacismus. A pokud si někdo vzpomene na ty, kdo s památníkem bojují, pak jen jako na ubohé zbabělce a neškodné darebáky," napsal ruský deník.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Mladí nejsou spokojeni s politickou situací v Česku. Věří ale, že ji změní

Studenti (ilustrační foto).

Pouze přibližně desetina mladých lidí je spokojena se současnou politickou situací v Česku. Trápí je nedostupnost...

Najdete na iDNES.cz