„Dneškem byla završena dlouhá řada tropických dní. Maximální teploty se v nižších a středních polohách pohybovaly nejčastěji od 28 do 32 stupňů, přičemž nejtepleji bylo ve středních a severozápadních Čechách, na severní Moravě a ve Slezsku,“ uvedli meteorologové.
„Příští týden nás ale čeká naprostý opak,“ uvedli meteorologové a očekávají razantní teplotní propad. První ochlazení podle nich přinese studená fronta v pondělí, kdy bude většinou o deset stupňů, na západě Čech dokonce až o 15 stupňů chladněji než v neděli, a postupně začne na celém území také pršet. Další studená fronta se do země dostane ve středu večer nebo v noci na čtvrtek, kdy se ochladí ještě více.
Podle týdenní předpovědi by průměrné nejvyšší denní teploty měly ve čtvrtek dosahovat ke 14 stupňům a v pátek k 11 stupňům. Meteorologové v této souvislosti ale uvedli, že chladnější vzduch nepřejde zřejmě přes celé území Česka, ale vytvoří ostré rozhraní ve východní polovině země, kde by mělo být tepleji, ale s trvalejšími a vydatnějšími srážkami. Předpověď je zatím předběžná, zdůraznili.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
„Spolu s ochlazením také není vyloučeno, že se ve čtvrtek a v pátek na Sněžce (1603 metrů nad mořem) objeví přechodně i první sněhové vločky. O tom, zda bude možné na naší nejvyšší hoře postavit malého sněhuláka, budeme mít jasnější představu ale až v první polovině příštího týdne,“ dodali meteorologové.
Většina stanic zaznamenala teplotní rekordy
Podle meteorologů zaznamenalo nové teplotní rekordy 150 ze 170 stanic s aspoň třicetiletou historií a mezi 14 stanicemi, které měří déle než 100 let, je nový rekord na 12. Mezi stoletými stanicemi měl v neděli nové nejvyšší maximum Brandýs na Labem - Stará Boleslav, teploměr tam ukázal 31,7 stupně.
Ve znamení nadprůměrných teplot byly i uplynulé dny a týdny. Podobně jako v neděli většina stanic měřících přes 30 let přepsala teplotní rekordy ve středu. Nejtepleji bylo v tento den v Doksanech na Litoměřicku, kde meteorologové naměřili 35,4 stupně. O den později překonala nebo vyrovnala dosavadní maxima téměř polovina těchto stanic. Nejvíce, 33,9 stupně, bylo v Tuhani na Mělnicku.
Nejvíce tropických dní letos meteorologové zatím zaznamenali na jihomoravské stanici ve Strážnici. Maximální denní teplota tam podle nich překročila 30 stupňů ve 47 dnech, čímž padl rekord z roku 2015 se 44 tropickými dny. „Jedná se o počty naprosto bezprecedentní,“ konstatovali meteorologové.
Prší na Sahaře
Obvykle velmi suché a pouštní oblasti na jihu Maroka a Alžírska zasáhly přívalové deště a povodně. V marocké provincii Tatá zemřeli čtyři lidé a 14 se jich pohřešuje. V Alžírsku zemřela jedna dívka, kterou odnesl silný proud vody a jeden další člověk je pohřešovaný.
Výjimečná masa tropického vzduchu přinesla déšť do míst na jihu Maroka, která už šest let sužují sucha. V okolí města Warzazát spadlo během tří hodin 47 milimetrů srážek, u města Zagora poblíž alžírských hranic až 170 milimetrů za jeden den, uvedli meteorologové. Déšť provázel vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu a bouřky.
V Alžírsku prší i na Sahaře a déšť na poušti komentují meteorologové na sociálních sítích. Hasiči museli evakuovat několik rodin, které uvěznila řeka v jejich domovech.
Maroko se po šesti po sobě jdoucích letech sucha potýká s velkým nedostatkem vody. Na konci srpna bylo v přehradách jen 28 procent celkové kapacity vody.