Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Zrušení ombudsmana na vnitru bylo účelové, tvrdí protikorupční fond

  20:12
Úřad ombudsmana při ministerstvu vnitra skončil na přelomu roku. Oficiálním důvodem byla jeho neefektivnost. Nadační fond proti korupci ale tvrdí, že skutečným cílem změny bylo zbavit se nově přijatého pracovníka tohoto úřadu Tomáše Almera, který kritizoval policejní reformu. Almera se zastala jeho nadřízená Blanka Besserová.

Budova ministerstva vnitra v Praze na Letné. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Úřad ombudsmana byl zrušen a všem jeho pracovníkům byly nabídnuté nové pozice kromě jednoho jediného - Tomáše Almera,“ uvádí analytik z Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny. Dosavadní ombudsmanka Blanka Besserová se na protest proti tomuto rozhodnutí odhodlala podat výpověď.

Její úřad ministerstvo vnitra zrušilo k 31. prosinci loňského roku, jako důvod uvedlo nízkou efektivitu (více zde). „O tomto důvodu jsem se dozvěděla až z iDNES.cz. Neměli jsme jediný poznatek, že jsme neefektivní,“ uvedla Besserová.

Namísto jedné kanceláře ombudsmana mají vzniknout tři nové - jedna pro zaměstnance ministerstva, druhá pro policisty a třetí pro hasiče. Ministerstvo se domnívá, že tři nově zřízení ombudsmani vyřeší více podnětů.

Podle Nadačního fondu proti korupci je skutečným cílem změny zbavit se bývalého šéfa policejního Útvaru zvláštních činností Tomáše Almera. Tento muž s více než dvacetiletou praxí u policie nastoupil do kanceláře ombudsmanky v srpnu 2016. Tehdy podle něj o rušení úřadu nebo jeho neefektivitě nepadla ani zmínka. „Naopak, Blanka Besserová mě informovala, že v září bude přijat na tabulkové místo ještě jeden další člověk,“ uvedl Almer, který se o svém konci v úřadu vyjádřil také pro server Seznam.cz.

Blanka Besserová

V listopadu 2016 přišla ale zpráva, že úřad ombudsmanky se bude ke konci roku rušit. „Tento krok vedení ministerstva vnitra pojmenovalo jako ‚změna systemizace pracovních míst v sekci státního tajemníka‘,“ sdělil Konieczny. Všichni dosavadní zaměstnanci úřadu dostali nabídku jiných pracovních míst s výjimkou Almera. Ten byl tehdy v šestiměsíční zkušební lhůtě.

„Domnívám se, že zkušební doba slouží k tomu, aby se zjistilo, že se někdo neosvědčil. Já jsem ale měl dobré hodnocení, nadřízená mě chválila,“ popsal tuto situaci redakci iDNES.cz Almer. Besserová se svého podřízeného zastávala a opakovaně musela čelit dotazům policejních funkcionářů, proč v jejím úřadu takový člověk pracuje. Nakonec podala výpověď.

Almera popisuje jako schopného člověka, který díky své dlouholeté praxi u policie rozumí specifikům služebního poměru. „Umí se za svůj názor postavit,“ řekla bývalá ombudsmanka a dodala, že Almer navíc v listopadu dostal i potřebnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu.

Protikorupční fond uvádí, že skutečným důvodem změny byla snaha zbavit se Almera jako významného kritika policejní reformy. Toto tvrzení podle něj dokládá časová posloupnost událostí, které následovaly po Almerově vystoupení na veřejnosti.

Almer se totiž ještě před tím, než nastoupil do úřadu ombudsmanky, vyjádřil kriticky k policejní reformě ve veřejné diskuzi v galerii DOX. Později, už v době, kdy pracoval v úřadu, vypracoval Nadační fond proti korupci dokument k reformě, ve kterém citoval 10 expertů včetně Almera. „Vydání tohoto elaborátu označil Tomáš Almer jako zlomový ve vztahu ministerstva vnitra k jeho osobě,“ uvádí analytik fondu Konieczny. Almer se dle něj stal pro vnitro nepohodlným. „Nechci ze sebe dělat pupek světa, že zrovna nějaký Almer zajímá ministra Chovance, ale tak nějak to asi bylo,“ domnívá se i Almer.

Po třech týdnech od vydání zmíněného dokumentu pracovníci kanceláře ombudsmanky dozvěděli, že se jejich úřad bude stěhovat z budovy ministerstva na policejní prezidium. Poté přišla zpráva, že končit bude úplně. Návrh na ukončení činnosti úřadu schválila vláda v polovině prosince, ke konci roku úřad skončil. Podle Almera bez odborné diskuze, která by takovému kroku měla předcházet.

Zrušený úřad mají nahradit tři noví ombudsmani

Ministerstvo vnitra uvedlo, že zrušený úřad nahradí tři noví ombudsmani. Podle zástupců protikorupčního fondu je podřazení policejního ombudsmana přímo policejnímu prezidentovi problematické. „Zcela zásadní a rozhodující je zde nezávislost a dominantní postavení ombudsmana. Nejsou ovšem známé žádné kroky policejního prezidia či ministerstva vnitra, které by mohly doložit snahu o nezávislé postavení nových ombudsmanů,“ uvedl Konieczny.

Plán na vznik tří nových úřadů ombudsmana je ale zatím zřejmě pouze na papíře. Na webových stránkách ministerstva je informace o zrušeném úřadu již vymazaná, případná nová kancelář uvedena není.

Hasiči úřad zřizují. „Momentálně jsme ve fázi výběru vhodného kandidáta. Ale v blízké budoucnosti ho mít budeme,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Později doplnila, že hasiči mají již nyní možnost kontaktovat generálního ředitele anonymně, a to pomocí projektu s názvem Už ne do zdi. Na dotazy pak generální ředitel odpovídá na kameru. „Hasiči volí tuto formu velmi rádi a máme velmi pozitivní zpětnou vazbu i z našich výjezdů. Ombudsmana už prakticky vůbec nekontaktují,“ popsala současný stav Zaoralová.

Policie nyní nového ombudsmana také nemá. „V současné době je na pozici policejního ombudsmana vypsáno výběrové řízení,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Podněty, které policisté ombudsmanovi zašlou, jsou podle něj zatím zasílány přímo kanceláři policejního prezidenta. Pod tento úsek bude posléze vybraný kandidát na ombudsmana zařazen. „Zařazení ombudsmana pod policejní prezidium nemá logiku,“ zkritizovala tento krok Besserová.

Úřad ombudsmana vznikl v souvislosti s akčním plánem boje proti korupci a zřízení samostatného úřadu ombudsmana mimo policii nařídila tehdejšímu ministrovi vnitra vláda. Besserová se domnívá, že současný krok vnitra je zcela v rozporu s tím, jaký účel měl úřad ombudsmana plnit.

Podrobnější vyjádření ministerstva vnitra se redakci iDNES.cz zatím získat nepodařilo, mluvčí Ondřej Krátoška slíbil, že odpověď zašle emailem, až ji zjistí.

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Pavel podepíše nižší růst penzí. Chce, ať to posoudí Ústavní soud

Prezident Petr Pavel podepíše vládní návrh na nižší růst penzí. Zároveň si ale přeje, aby zákon posoudil Ústavní soud....

Pět let v zajetí myslel na ženu a děti. Návrat z Vietnamu rychle zhořkl

Seriál Právě před padesáti lety skončila pro Američany válka ve Vietnamu. Tečku za ní udělala fotografie, na které je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé, kteří tam přišli, chtějí bořit, řekl Pavel o demonstraci z Václaváku

Prezident Petr Pavel se vyjádřil k demonstraci svolané neparlamentní stranou PRO, která se v sobotu konala v Praze na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Sedm ústavních rádců. Kdo Pavlovi pomůže s výběrem nových soudců

Nově zvolený prezident Petr Pavel oznámil, že tento týden obešle 23 institucí, které by mu měly předložit kandidáty na...

Na Tchaj-wan letí s Pekarovou i největší podnikatelská delegace za pět let

Na Tchaj-wan a ještě před tím do Jižní Koreje spolu se šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou v úterý odletí...

Čtvrt milionu na byt u Sněmovny berou i poslanci, kteří bydlí kousek za Prahou

Premium Málokdo má takové výhody. Kromě stotisícového základního platu mají poslanci nárok také na další peníze v rámci náhrad....

Pavel bude úřadovat z Hradu do konce března, ústavní soudce hledá 23 institucí

Prezident Petr Pavel v tomto týdnu obešle 23 institucí, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce. Ty zhodnotí...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...