Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Zrušení ombudsmana na vnitru bylo účelové, tvrdí protikorupční fond

  20:12aktualizováno  20:12
Úřad ombudsmana při ministerstvu vnitra skončil na přelomu roku. Oficiálním důvodem byla jeho neefektivnost. Nadační fond proti korupci ale tvrdí, že skutečným cílem změny bylo zbavit se nově přijatého pracovníka tohoto úřadu Tomáše Almera, který kritizoval policejní reformu. Almera se zastala jeho nadřízená Blanka Besserová.

Budova ministerstva vnitra v Praze na Letné. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Úřad ombudsmana byl zrušen a všem jeho pracovníkům byly nabídnuté nové pozice kromě jednoho jediného - Tomáše Almera,“ uvádí analytik z Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny. Dosavadní ombudsmanka Blanka Besserová se na protest proti tomuto rozhodnutí odhodlala podat výpověď.

Její úřad ministerstvo vnitra zrušilo k 31. prosinci loňského roku, jako důvod uvedlo nízkou efektivitu (více zde). „O tomto důvodu jsem se dozvěděla až z iDNES.cz. Neměli jsme jediný poznatek, že jsme neefektivní,“ uvedla Besserová.

Namísto jedné kanceláře ombudsmana mají vzniknout tři nové - jedna pro zaměstnance ministerstva, druhá pro policisty a třetí pro hasiče. Ministerstvo se domnívá, že tři nově zřízení ombudsmani vyřeší více podnětů.

Podle Nadačního fondu proti korupci je skutečným cílem změny zbavit se bývalého šéfa policejního Útvaru zvláštních činností Tomáše Almera. Tento muž s více než dvacetiletou praxí u policie nastoupil do kanceláře ombudsmanky v srpnu 2016. Tehdy podle něj o rušení úřadu nebo jeho neefektivitě nepadla ani zmínka. „Naopak, Blanka Besserová mě informovala, že v září bude přijat na tabulkové místo ještě jeden další člověk,“ uvedl Almer, který se o svém konci v úřadu vyjádřil také pro server Seznam.cz.

Blanka Besserová

Blanka Besserová

V listopadu 2016 přišla ale zpráva, že úřad ombudsmanky se bude ke konci roku rušit. „Tento krok vedení ministerstva vnitra pojmenovalo jako ‚změna systemizace pracovních míst v sekci státního tajemníka‘,“ sdělil Konieczny. Všichni dosavadní zaměstnanci úřadu dostali nabídku jiných pracovních míst s výjimkou Almera. Ten byl tehdy v šestiměsíční zkušební lhůtě.

„Domnívám se, že zkušební doba slouží k tomu, aby se zjistilo, že se někdo neosvědčil. Já jsem ale měl dobré hodnocení, nadřízená mě chválila,“ popsal tuto situaci redakci iDNES.cz Almer. Besserová se svého podřízeného zastávala a opakovaně musela čelit dotazům policejních funkcionářů, proč v jejím úřadu takový člověk pracuje. Nakonec podala výpověď.

Almera popisuje jako schopného člověka, který díky své dlouholeté praxi u policie rozumí specifikům služebního poměru. „Umí se za svůj názor postavit,“ řekla bývalá ombudsmanka a dodala, že Almer navíc v listopadu dostal i potřebnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu.

Protikorupční fond uvádí, že skutečným důvodem změny byla snaha zbavit se Almera jako významného kritika policejní reformy. Toto tvrzení podle něj dokládá časová posloupnost událostí, které následovaly po Almerově vystoupení na veřejnosti.

Almer se totiž ještě před tím, než nastoupil do úřadu ombudsmanky, vyjádřil kriticky k policejní reformě ve veřejné diskuzi v galerii DOX. Později, už v době, kdy pracoval v úřadu, vypracoval Nadační fond proti korupci dokument k reformě, ve kterém citoval 10 expertů včetně Almera. „Vydání tohoto elaborátu označil Tomáš Almer jako zlomový ve vztahu ministerstva vnitra k jeho osobě,“ uvádí analytik fondu Konieczny. Almer se dle něj stal pro vnitro nepohodlným. „Nechci ze sebe dělat pupek světa, že zrovna nějaký Almer zajímá ministra Chovance, ale tak nějak to asi bylo,“ domnívá se i Almer.

Po třech týdnech od vydání zmíněného dokumentu pracovníci kanceláře ombudsmanky dozvěděli, že se jejich úřad bude stěhovat z budovy ministerstva na policejní prezidium. Poté přišla zpráva, že končit bude úplně. Návrh na ukončení činnosti úřadu schválila vláda v polovině prosince, ke konci roku úřad skončil. Podle Almera bez odborné diskuze, která by takovému kroku měla předcházet.

Zrušený úřad mají nahradit tři noví ombudsmani

Ministerstvo vnitra uvedlo, že zrušený úřad nahradí tři noví ombudsmani. Podle zástupců protikorupčního fondu je podřazení policejního ombudsmana přímo policejnímu prezidentovi problematické. „Zcela zásadní a rozhodující je zde nezávislost a dominantní postavení ombudsmana. Nejsou ovšem známé žádné kroky policejního prezidia či ministerstva vnitra, které by mohly doložit snahu o nezávislé postavení nových ombudsmanů,“ uvedl Konieczny.

Plán na vznik tří nových úřadů ombudsmana je ale zatím zřejmě pouze na papíře. Na webových stránkách ministerstva je informace o zrušeném úřadu již vymazaná, případná nová kancelář uvedena není.

Hasiči úřad zřizují. „Momentálně jsme ve fázi výběru vhodného kandidáta. Ale v blízké budoucnosti ho mít budeme,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Později doplnila, že hasiči mají již nyní možnost kontaktovat generálního ředitele anonymně, a to pomocí projektu s názvem Už ne do zdi. Na dotazy pak generální ředitel odpovídá na kameru. „Hasiči volí tuto formu velmi rádi a máme velmi pozitivní zpětnou vazbu i z našich výjezdů. Ombudsmana už prakticky vůbec nekontaktují,“ popsala současný stav Zaoralová.

Policie nyní nového ombudsmana také nemá. „V současné době je na pozici policejního ombudsmana vypsáno výběrové řízení,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Podněty, které policisté ombudsmanovi zašlou, jsou podle něj zatím zasílány přímo kanceláři policejního prezidenta. Pod tento úsek bude posléze vybraný kandidát na ombudsmana zařazen. „Zařazení ombudsmana pod policejní prezidium nemá logiku,“ zkritizovala tento krok Besserová.

Úřad ombudsmana vznikl v souvislosti s akčním plánem boje proti korupci a zřízení samostatného úřadu ombudsmana mimo policii nařídila tehdejšímu ministrovi vnitra vláda. Besserová se domnívá, že současný krok vnitra je zcela v rozporu s tím, jaký účel měl úřad ombudsmana plnit.

Podrobnější vyjádření ministerstva vnitra se redakci iDNES.cz zatím získat nepodařilo, mluvčí Ondřej Krátoška slíbil, že odpověď zašle emailem, až ji zjistí.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít, varují experti

Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly...

Prožíváme renesanci vztahů, ale nesolidarity bude přibývat, říká Klaus

Optimisté říkají, že prožíváme jistou renesanci vzájemných vztahů, že se více staráme nejen o ty blízké, ale i o ty...

I když hospody otevřou, hosté možná půjdou od sebe 1,5 metru, míní Prymula

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro MF DNES přiznává, že ačkoli vládní opatření...

Sestru z Thomayerovy nemocnice trápilo, že ji líčili jako nezodpovědnou

K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl stres z...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na iDNES.cz