Památník v Letech je na místě přesně dvacet let.

Památník v Letech je na místě přesně dvacet let. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

K pomníku v Letech někdo položil prasečí hlavu, podle muzea jde o provokaci

K pomníku romského holokaustu u někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku někdo položil o víkendu prasečí hlavu. Muzeum romské kultury, které pietní místo spravuje, oznámilo, že na tuto provokaci nebude reagovat.

Podle prezidenta Evropského antirasistického hnutí EGAM Benjamina Abtana je událost důsledkem nenávistných výroků zejména českého prezidenta a lídra české krajní pravice. Na případ upozornil server Aktuálně.cz

„Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat. Někdo nás chce zjevně vyprovokovat,“ řekl serveru vedoucí pietních míst muzea Luděk Strašák. Na policii se zatím muzeum neobrátilo. „Možná to uděláme v případě, že se to bude opakovat,“ doplnil Strašák.

Za nechutný rasistický útok a zneuctění pietního místa označil víkendovou událost mluvčí česko-romského občanského sdružení Konexe Miroslav Brož. Podle něj jde o důsledek nálad v české společnosti. „Když už ne přímo popírání, tak alespoň zpochybňování nebo bagatelizování romského holokaustu je v České republice rozšířeným fenoménem a vcelku mainstreamovým názorem,“ uvedl Brož v tiskovém prohlášení.

Politici čin odsoudili

Podle prezidenta Evropského antirasistického hnutí EGAM Benjamina Abtana je položení prasečí hlavy u pomníku v Letech skandálním rasistickým útokem vůči obětem romského holokaustu i současným Romům. „Nepřišel náhodou, ale jako následek nenávistných výroků zejména českého prezidenta a lídra české krajní pravice, kteří by měli být činěni odpovědnými,“ je přesvědčený Abtan.

Čin odsoudili politici. „Znesvětit takto památku tisíců umučených a zavražděných je odporné,“ řekl serveru Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který má na starosti i lidská práv. Podobně se vyjádřili třeba poslanci Helena Langšádlová (TOP 09) či Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Místopředseda představenstva firmy Agpi, provozovatele vepřína, Jan Čech  řekl, že položení prasečí hlavy k pomníku podle něj není dílem pracovníků firmy. „Nic jiného mě nenapadá, než že někdo chce v souvislosti s opuštěním toho areálu něco někomu vzkázat. Já to beru jako provokaci,“ dodal.

Vláda podle smlouvy s Agpi zaplatí za budovy a pozemky 450,8 milionu korun. Proti usnesení valné hromady Agpi o převodu vepřína na stát ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích jeden z malých akcionářů firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína.

V poslední době rovněž vyšla na veřejnost kontroverzní vyjádření poslanců z SPD, zpochybňující historii koncentračního tábora v Letech. Předseda SPD Tomio Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Poslanec SPD Miloslav Rozner mluvil o Letech jako o „neexistujícím pseudokoncentráku“.

13. května 2016

Omlouváme se všem slušným čtenářům za zrušení diskuse pod článkem. Někteří ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě. Děkujeme za pochopení, redakce iDNES.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video