Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energii nejde sdílet. Češi chtějí zelená řešení, chybí zákon i podpora státu

Česko řeší, jak co nejrychleji nahradit plyn z Ruska. Stoupá zájem o energetické úspory, tepelná čerpadla a obnovitelné zdroje. Potvrzuje to i nový výzkum veřejného mínění, který si zadalo Hnutí Duha. Uhlí chtějí naopak Češi opouštět. Řešením může být komunitní energetika, brzdí ji však chybějící energetický zákon, popisují starostové své zkušenosti.

Obnovitelné zdroje. Větrníky a panely využívají k výrobě energie vítr a slunce, ale pohánějí je především dotace. Bez peněz z našich kapes by se na trhu neudržely, takže nám zdražují elektřinu. | foto: Profimedia.cz

Decentralizace energetiky má velký potenciál. Podle nové studie expertní organizace EGÚ Brno by instalace komunitně spravovaných obnovitelných zdrojů mohla pokrýt až osminu současné spotřeby. Chybí však očekávaná legislativa, která by jasně definovala pravidla.

„Narazili jsme na opravdu hodně překážek. S provozovateli distribuční soustavy jsme měli čtyři jednání a nehnuli jsme se z místa,“ říká Milan Kazda, starosta obce Kněžice s pěti sty obyvateli ve Středočeském kraji, které jsou díky vlastní bioplynové stanici a kotelně na biomasu jedinou českou energeticky nezávislou obcí.

Češi mají přitom podle nových dat o obnovitelné zdroje a úspory zájem. Hnutí Duha si nechalo od agentury OMG zpracovat výzkum veřejného mínění. Češi vidí budoucnost především ve třech opatřeních: na prvním místě je zajištění dodávek plynu odjinud než z Ruska, dále rozvoj instalací solárních panelů a zateplování. Návrat k uhlí naopak veřejnost podle výzkumu odmítá. Jako nejlepší možnost jej zvolily pouze 3 procenta dotázaných.

Zvažujete pořízení vlastní solární elektrárny, například na střeše?

celkem hlasů: 1490
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 22. května 2022. Anketa je uzavřena.

„Lidé mají jasný názor na řešení ukončení závislosti na ruském plynu. Kromě zajištění náhradních dodávek chtějí podporu energetických úspor a obnovitelných zdrojů. Shodují se v tom s experty, stejně jako v tom, že návrat k uhlí je ještě horší než nedělat vůbec nic,“ uvedl k výsledkům energetický expert Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Blokovaná komunitní energetika

Současná legislativa způsobuje obcím řadu problémů. Hlavní spočívá v tom, že na místě vyrobená přebytečná energie se nemůže použít pro jiné budovy v okolí, ale musí se prodat do sítě se ztrátou. Mimo to bývá jednání s provozovateli elektrické soustavy často náročné a nikam nevede, jak popisují starostové.

V Kněžicích se s provozovateli sítě vůbec nedohodli, a to i přes opakované snahy. Síť si proto chtěli vybudovat sami, z projektu však nakonec prozatím sešlo. „Bohužel jsme dostali dotaci jen na čtyři miliony a zbylých osm bychom museli platit ze svého, což se nevyplatilo,“ uvádí starosta Kazda.

Nejvíce znečišťují domácnosti. Stojí je to přes osm tisíc ročně, říká studie

„Obce se mohou hned pouštět do výstavby fotovoltaiky na budovy, které jsou v jejich vlastnictví. Stejně tak je možná výstavba kotelny na biomasu. Pokud by však chtěly bioplynovou stanici nebo výrobnu elektřiny, která bude mít svým výkonem přesah na jiné budovy, je lepší počkat na energetický zákon, protože dokud nebudou mít možnost sdílení energie, tak se jim projekty nevyplatí,“ dodává Kazda.

POTENCIÁL ČESKA

Solární panely instalované ve velkém na střechy budov by mohly do roku 2040 vyrábět až 4 GW elektrické energie v nejvíce ambiciózním scénáři, tedy asi dvojnásobek výkonu jaderné elektrárny Temelín, v konzervativním asi o čtvrtinu méně. Přes 3 GW energie by se mohlo do dvou dekád vyrábět i z komunitně vlastněných větrníků, což je desetkrát více, než se vyrábí nyní. Potenciál biomasy do roku 2040 je přes 7 GW.

Zdroj: Studie potenciálu komunitní energetiky v obcích a bytových domech ČR, EGÚ Brno

Po změnách volají i další samosprávy. „Jednoznačně bych uvítal urychlené předložení legislativy. Obnovitelné zdroje dnes dávají velký smysl, jelikož ceny energií budou dále stoupat,“ doplňuje Daniel Havlík, starosta Ludgeřovic v Moravskoslezském kraji, kde čistou energii využívají z fotovoltaických panelů na škole.

Chystaný zákon má právně zakotvit pojem energetického společenství, které by mohly tvořit obce, bytová družstva nebo skupiny občanů, a podmínky pro jeho činnost včetně sdílení přebytečné energie.

„Z pohledu energetických komunit patří mezi prioritu umožnit sdílení energií mezi jejími členy, což mimo jiné znamená i snazší přístup do distribuční soustavy, protože jinak by to pro ně znamenalo postavit si vlastní vedení,“ vysvětlila pro iDNES.cz Anna Michalčáková, analytička expertní skupiny Frank Bold.

Od zákona se bude odvíjet i snadnější přístup k evropským dotacím. „Stabilní legislativní prostředí potom také umožní efektivní čerpání evropských dotací, z nichž budou pro komunitní energetiku k dispozici až desítky miliard korun. Dokud nemají adresáti právní jistotu, jak budou jejich projekty moci fungovat, je obtížné dotace na komunitní energetiku čerpat,“ konstatuje odbornice.

Vláda chce podpořit energii z obnovitelných zdrojů:

2. května 2022

Chybí podpora

Problém je i v penězích pro jednotlivce. Dvě třetiny Čechů podle průzkumu již využívají nebo by rády začaly využívat zelená řešení, jako je zateplování domů a obnovitelné zdroje. Tato opatření sice v dlouhodobém horizontu přinášejí úspory, ale vyžadují vysokou počáteční investici. Tu si v době rostoucích cen nemůže dovolit každý. Velká část veřejnosti by proto uvítala větší pomoc od státu.

Stát náklady částečně hradí z programu Nová zelená úsporám. Podpora však není podle expertů dostatečná. „Zelené úsporám chybí sociální větev, chudší rodiny si tato opatření nemohou dovolit. Pro nízkopříjmové domácnosti by měla být zavedena možnost čerpat dotace, které pokryjí 75 až 95 procent nákladů na fotovoltaiku a zateplování, podobně jako u kotlíkových dotací,“ doporučil expert na dotace v energetice Ondřej Pašek.

Boj proti Putinovi z gauče. Češi méně topí, budoucnost chtějí bez plynu

Domácí solární elektrárna běžně stojí mezi čtyřmi a šesti tisíci za metr čtvereční, a to včetně instalace. Jako celek začínají na sto tisících, ale u komplexnějších systémů, například při využití tepelných čerpadel, se může cena dostat až na půl milionu.

Od státu lze na dotacích nyní získat přes dvě stě tisíc korun. Investice nicméně přináší dlouhodobé úspory a během několika let se vrátí. Obnovitelné zdroje se totiž stávají nejlevnějším zdrojem energie.

Kromě vysokých nákladů vyžaduje přechod na nové technologie i know-how. „Stát musí zajistit cílené poradenství domácnostem a obcím,“ dodává Pašek. Radit by mohli státní energetičtí experti.

Obce se zapojují

Obce už i tak nakupují nové technologie. Přibývá projektů na využívání odpadu v bioplynkách pro výrobu tepla, elektrické energie či CNG paliv. Vlastní obnovitelný zdroj má přibližně 150 obcí v Česku, většinou jde o fotovoltaické elektrárny na střechách škol.

Tímto způsobem se zařídily Ludgeřovice v Moravskoslezském kraji. „Zdejší budova školy má dva pavilony s plochými střechami. První projekt jsme uskutečnili již před sedmi lety,“ popsal starosta Havlík. Na střeše školy umístili solární panely, ze kterých čerpá energii školní jídelna, kde se vaří více než tisíc jídel denně. „Úspory se zde logicky nabízely, proto jsme situace využili,“ zdůvodňuje Havlík.

Nyní Ludgeřovice uvažují o solárních panelech i nad druhým pavilonem školy. „Energii by využívala samotná škola a hned vedle ni je obecní úřad, tudíž se zde synergie nabízí,“ popisuje záměr další instalace starosta. Kromě toho by byl i pro rozšíření komunitní energetiky směrem k obyvatelům obce.

Solární panely a ukládání uhlíku, máme posledních 1000 dnů na změny, říká OSN

„Prohlubující se energetická krize bohužel jen tak neskončí a lidé to budou čím dál silněji pociťovat na svých peněženkách. Pro mnoho z nich, především pro vlastníky domů a bytů, může zapojení do komunitních energetických projektů s důrazem na obnovitelné zdroje představovat účinnou kompenzaci těchto nákladů,“ komentuje Tomáš Jungwirth, spolupracovník Centra pro dopravu a energetiku.

Urychlení procesu

Právě o rozvoji obnovitelných zdrojů hovořil před dvěma týdny premiér Petr Fiala se starostou Kněžic Milanem Kazdou při návštěvě jeho obce, kterou označil za příklad dobré praxe. Vláda v programovém prohlášení slibuje, že energetický zákon připraví do konce letošního roku. Obce a odborníci doufají, že to bude co nejdříve.

Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu vláda nový zákon nechystá představit dříve, než avizovala. „O dřívějším termínu předložení neuvažujeme, aktuální opatření v kontextu dění na Ukrajině budeme řešit novelou energetického zákona,“ uvedl mluvčí úřadu Marek Vošahlík.

V zákonu by se měly promítnout dvě evropské směrnice. U obou už lhůta, dokdy měly být zavedeny do zákona, vypršela, a Česko je tak výrazně pozadu. Podle analytičky Michalčákové by měla vláda pravidla pro energetická společenství stanovit už v chystané novele, aby se snahy o energetickou soběstačnost urychlily.

Bez samotného energetického zákona se však neobejdeme. „Novela by sice možná už letos mohla umožnit založení a fungování energetických společenství, ale spíše v minimalistickém pojetí. A vzhledem k tomu, že komunitní energetika představuje prvek decentralizace energetiky, bude muset nový energetický zákon tyto nové trendy implementovat komplexně,“ dodává expertka na závěr.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...