Stín politruka Sloupa padá i na nás, zlobí se sociální demokraté

  9:53aktualizováno  9:53
Už i nám děláte ostudu, zní z části ČSSD na adresu komunistického náměstka hejtmana pro školství, Václava Sloupa. Ten býval politrukem Pohraniční stráže, má titul z vysoké školy Sboru národní bezpečnosti a v posledních dnech vypustil z úst několik prazvláštních výroků.

Komunistický náměstek Václav Sloup. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jeden z jeho kontroverzních výroků byl třeba o Němcích, kteří si údajně přejí přivřít hranice jako před rokem 1989. ČSSD je ale v postoji vůči Sloupovi rozpolcená a navrhovat jeho odvolání nebude.

Pokud přijdou někteří lidé demonstrovat na čtvrteční zasedání krajského zastupitelstva, jejich hněv se sveze také proti ČSSD. Mnozí sociální demokraté, hlavně komunální politici sedící na radnicích, si to uvědomují.

"Měli bychom tlačit na KSČM, aby ke změně radního pro školství došlo. Myslím ale, že není všem dnům konec a že komunisté ustoupí," odhaduje třeba místostarosta Chebu Vladimír Hartmann. Rozhodně není sám, kdo si to přeje.

Sociálnědemokratický starosta Ostrova Pavel Čekan vidí, že Sloupův stín padá i na ČSSD. "Dělá ostudu sobě i nám. Chová se neprofesionálně, když pominu jeho minulost. Mrzí mě, že teď vypadáme jako idioti všichni," řekl Čekan.

Je také členem krajského zastupitelstva. Sám za sebe chce komunisty oslovit, aby o výměně náměstka přemýšleli. Sloup podle něj vystupuje na veřejnosti "hrozně a snad ani nežije v této době".

Komunisté vyhráli volby, my to respektujeme, říká hejtman

Problém se Sloupem má i místostarosta Mariánských Lázní a dlouholetý člen ČSSD Petr Horký. Osobně ho zná z doby, kdy pracoval jako právník pro městský Dopravní podnik. "Jeho minulost ale není vhodnou kvalifikací pro funkci náměstka hejtmana. Možná tohle téma otevřu na jednání místní organizace ČSSD," nadhodil Horký.

Krajské špičky ČSSD však nechtějí ani slyšet o vyvolání tlaku na KSČM. Hejtman Josef Novotný sice řekl, že sociální demokraté jsou připraveni školství převzít, ale jen když se ho komunisté dobrovolně vzdají. "Budeme čekat na jejich návrhy. Oni vyhráli volby. My to respektujeme."

Protesty vnímá také náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil (ČSSD). Do personálních věcí ovšem komunistům nehodlá mluvit. Nemyslí si, že by špatné světlo padalo i na sociální demokracii. Sloupova minulost Navrátilovi nevadí. "Všichni jsme se v roce a půl počurávali do plen. I moji rodiče byli v komunistické straně," argumentuje Navrátil.

Pod výzvu k výměně náměstka pro školství se podepsalo už více než tři sta učitelů ze středních škol v kraji. Další se přidávají. "Na Karlovarský kraj je to vysoký počet. Mile nás to překvapilo," zhodnotil jeden z organizátorů apelu Ivan Machek z Gymnázia Ostrov.

Učitelé se s komunisty sešli už před týdnem. Od té doby čekají, až někdo z krajské vlády zareaguje.

Krajský šéf komunistů Josef Murčo sdělil, že o odvolání Sloupa vůbec neuvažuje. "Pan Sloup nezpůsobil žádný problém, nemá za sebou žádný trestní postih. Je jedním z nejlepších manažerů, které máme. Pod ním nedojde k chaosu. Je velmi komunikativní i směrem k ředitelům škol a k ministerstvu," prohlásil Murčo.

Protesty ho neznepokojují. Výzvy a petice vnímá jako centrálně vedenou kampaň šířící se proti KSČM napříč republikou. Kdo za ní stojí, ale neřekl. "Ráz protestů je všude stejný, někdo studenty organizuje. Kdybychom vyměnili pana Sloupa, stejně by se proti nám demonstrovalo. Obecně roste tlak proti zastoupení KSČM v krajských radách," je přesvědčen krajský šéf komunistů.

Kantoři se jen tak lehce vzdát nechtějí. Do konce týdne se poradí, jak dál. "Určitě to ještě není konec," slíbil Ivan Machek.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Babišův twitterový účet zaplavily zřejmě falešné nabídky na seznámení

Na twitterovém účtu Andreje Babiše se v sobotu začaly hojně objevovat příspěvky, ve kterých se lidé prezentují jako na...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Najdete na iDNES.cz