Komunisté vyslali Bobošíkovou do boje o Hrad

  16:15aktualizováno  22:43
KSČM se rozhodla nominovat Janu Bobošíkovou do druhé prezidentské volby. "Rozhodli jsme tak před malou chvílí," řekl iDNES.cz před devátou večer předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Europoslankyně bude v pátek soupeřit s Václavem Klausem a Janem Švejnarem.

Europoslankyně a možná prezidentská kandidátka Jana Bobošíková | foto: Jan ZátorskýMF DNES

"Pokud jsem dostala šanci, jak do této záležitosti promluvit, tak to ráda udělám," řekla Bobošíková ČT. Reagovala tak na průběh minulé volby, který nepřinesl výsledek, ale jen dohadování politiků.

"To nevím, budu s napětím očekávat výsledek," reagovala na otázku, zda ve volbě uspěje. Vyjádřila také přání, aby na Hradě byli při páteční volbě přítomni exprezident Václav Havel a expremiér Miloš Zeman, protože Pražský hrad je podle ní místem svornosti.

. Jana Bobošíková odpoví on-line

ve středu od 12 hodin

Komunisté jsou podle Kováčika přesvědčeni, že je jejich kandidátka lepší než Jan Švejnar. Kováčik dodal, že Bobošíková kandidaturu přijala.

Komunisté dospěli podle Kováčika k rozhodnutí nominovat Bobošíkovou po dlouhé diskusi. Pro prý hlasovala většina zákonodárců. Nominační listinu podpesalo 17 z 26 poslanců KSČM. Svůj podpis nepřipojil například místopředseda strany Jiří Dolejš.

Ještě večer pak zástupci KSČM předložili nominační listinu volební komisi. Poslední kapkou k rozhodnutí poslanců podle Kováčika bylo prohlášení předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřiny Jacques. Ta měla říci, že se nebude podřizovat vůli komunistů.

Reagovala tak na slova komunistického místopředsedy Dolejše, který nabídl podporu zákonodárců KSČM Janu Švejnarovi výměnou za to, že ČSSD a zelení nepodpoří smlouvu o vybudování amerického radaru v Česku. - více zde

Před poslance přišla v rudém
Bobošíková se byla komunistickým poslancům představit dnes odpoledne. Přišla oblečená skoro celá v rudé barvě, a to včetně náušnic. Barevný soulad kazily jen černé punčocháče. "Přicházím s velkým očekáváním," sdělila europoslankyně.

Bobošíková na zhruba hodinovém jednání komunisty informovala o svých postojích k americkému radaru, který odmítá. Podporuje naopak jadernou energetiku. Hovořili prý také o vnitřní a zahraniční politice.

Za levicovou kandidátku se ale nepovažuje. Komunistům to však nevadí. Stačí jim shoda Bobošíkové s řadou bodů jejich programu i její statečnost jít s komunisty do tohoto boje.

Komunisté mají také usnesení nevolit a nepodporovat Václava Klause. - více zde

Podle některých komunistů ale nominace Bobošíkové může roztříštit síly, a tím přispět ke Klausovu zvolení.

. KDO JE JANA BOBOŠÍKOVÁ


Jana Bobošíková se narodila 29. srpna 1964 v Praze. Vystudovala zahraniční obchod na VŠE. V letech 1989 až 1992 pracovala jako redaktorka v Československé televizi, poté odešla do Hospodářských novin. Do ČT se na čtyři roky vrátila v roce 1994, moderovala mimo jiné pořad "21".

Od ledna do června 1999 pracovala na třetinový úvazek jako poradkyně tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause. Během krize v České televizi byla v prosinci 2000 jmenována ředitelkou zpravodajství, odvolána byla v únoru 2001. Od září 2001 do března 2004 moderovala diskusní pořad televize Nova Sedmička.

Do politiky vstoupila na jaře 2004; spolu s bývalým ředitelem televize Nova Vladimírem Železným se na kandidátce hnutí Nezávislí stala poslankyní Evropského parlamentu. Krátce po zvolení se ale s Železným dostala do sporu a s ním i hnutím se rozešla. V EP působí Bobošíková jako nezařazená, je členkou výboru pro regionální rozvoj. V roce 2006 založila stranu Politika 21, které předsedá a za kterou kandidovalo v senátních volbách na podzim 2006 celkem 12 lidí, například manželka premiéra Mirka Topolánka Pavla, zpěvák Martin Maxa a moderátorka Mirka Čejková - ani jeden z nich ale neuspěl.

Jana Bobošíková je vdaná, má dvě děti. Její manžel Pavel Bobošík je šéfem společnosti SAHM, jednoho z největších výrobců pivních sklenic.

Zdroj: ČTK

Bobošíková: Komunisté jsou součástí demokratického systému
Europoslankyně Bobošíková patří mezi osobnosti, ze kterých chtěli komunisté vybrat svého prezidentského kandidáta. Kromě ní měla KSČM ve svém kandidátském seznamu ještě Otakara Motejla, Jiřího Dienstbiera, Pavla Rychetského a Václava Pačese.

Komu připadá návrh komunistů absurdní, Bobošíková v rozhovoru pro MF DNES vzkazuje: "Já s tím problém nemám, protože myslím, že bychom měli odložit pokrytecké brýle. Dnes by každý z kandidátů dal nevím co za komunistické hlasy. Komunisté jsou součástí demokratického systému." - více zde

Komunisté její jméno na seznam svých prezidentských kandidátů zařadili s jejím vědomím. - více zde

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k roční podmínce. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz