Komunisté stále posilují, ČSSD ztrácí

  11:18aktualizováno  11:18
- Průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění nepotvrdil druhé místo komunistů ve volebních preferencích, jak signalizovalo obdobné šetření STEM zveřejněné v pátek, ale stvrdil, že KSČM a ODS posilují a ČSSD naopak ztrácí. KSČM získala v červencovém průzkumu IVVM 17 procent, což je o dvě a půl procenta více než před měsícem.

Stejné posílené zaznamenala i ODS, která je podle preferencí nyní nejsilnější, podporuje ji 24 procent voličů. ČSSD má podporu 20 procent.

Čtvrtou nejsilnější stranou je KDU-ČSL se 13,5 procenta potenciálních voličů. Unii svobody by v červenci volilo 12 procent lidí.

V průzkumu bylo dotázáno 942 lidí starších 18 let.

Voleb by se podle IVVM účastnilo 61 procent lidí, 17 procent svou účast naprosto vyloučilo. Od listopadu loňského roku tak IVVM zaznamenává určitý pokles zájmu voličů. U sympatizantů pravicových stran se volební účast pohybuje od 81 procent (Unie svobody) do 88 procent (ODS). Volit by šlo 75 procent příznivců ČSSD, 77 procent potenciálních voličů KSČM a 76 procent příznivců KDU-ČSL.

Komunisté v průzkumu poprvé přeskočili sociální demokraty
Komunistická strana poprvé od 1992 předstihla ve výzkumu volebních preferencí sociální demokracii. Podle šetření agentury STEM z prvního červencového týdne by KSČM získala 17,8 procenta podpory, tedy o jedno procento více než ČSSD. Nejvíce respondentů - 23,4 procenta se vyslovilo pro Občanskou demokratickou stranu.

Ředitel agentury STEM Jan Hartl upozornil, že rozdíl jednoho procenta je sice zanedbatelný, avšak varovný nejen pro ČSSD, ale i pro pravici.

"Sociální demokracie by si měla uvědomit, že boj s komunisty nemá zdaleka vyhraný, i když jsou to takové mělké sympatie i částečně protestní volba. Lidé tak vyjadřují svou nespokojenost s politikou sociální demokracie, a proto se jich část přesouvá ke komunistům," uvedl Hart.

Výsledky výzkumu podle Hartla spíše popisují náladu ve společnosti než skutečný volební úmysl. "Nejde o nějaký šokující vývoj. KSČM v minulých měsících po desetinkách neustále posilovala. Myslím ale, že jsme blízko stavu nasycenosti. Pokud ostatní strany nebudou dělat nějaké výrazné chyby, tak bych další výrazný nárůst u KSČM nečekal," konstatoval Hartl.

Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman včera v reakci na vývoj volebních preferencí pouze zopakoval svůj dřívější názor: "Už v době, kdy naše preference byly vysoké, jsem řekl, že předpokládám jejich pokles. Že tato vláda je vládou sebevrahů, která první dva roky bude ztrácet popularitu," prohlásil Zeman. Obrat ve voličské podpoře Zeman očekává ve chvíli, až se zlepší ekonomická situace. Kdy by se tak mělo stát, však neřekl.

Volební preference jednotlivých stran:ODS-23,4; KSČM-17,8; ČSSD-16,8.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz