Komunisté stále posilují, ČSSD ztrácí

  11:18aktualizováno  11:18
- Průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění nepotvrdil druhé místo komunistů ve volebních preferencích, jak signalizovalo obdobné šetření STEM zveřejněné v pátek, ale stvrdil, že KSČM a ODS posilují a ČSSD naopak ztrácí. KSČM získala v červencovém průzkumu IVVM 17 procent, což je o dvě a půl procenta více než před měsícem.

Stejné posílené zaznamenala i ODS, která je podle preferencí nyní nejsilnější, podporuje ji 24 procent voličů. ČSSD má podporu 20 procent.

Čtvrtou nejsilnější stranou je KDU-ČSL se 13,5 procenta potenciálních voličů. Unii svobody by v červenci volilo 12 procent lidí.

V průzkumu bylo dotázáno 942 lidí starších 18 let.

Voleb by se podle IVVM účastnilo 61 procent lidí, 17 procent svou účast naprosto vyloučilo. Od listopadu loňského roku tak IVVM zaznamenává určitý pokles zájmu voličů. U sympatizantů pravicových stran se volební účast pohybuje od 81 procent (Unie svobody) do 88 procent (ODS). Volit by šlo 75 procent příznivců ČSSD, 77 procent potenciálních voličů KSČM a 76 procent příznivců KDU-ČSL.

Komunisté v průzkumu poprvé přeskočili sociální demokraty
Komunistická strana poprvé od 1992 předstihla ve výzkumu volebních preferencí sociální demokracii. Podle šetření agentury STEM z prvního červencového týdne by KSČM získala 17,8 procenta podpory, tedy o jedno procento více než ČSSD. Nejvíce respondentů - 23,4 procenta se vyslovilo pro Občanskou demokratickou stranu.

Ředitel agentury STEM Jan Hartl upozornil, že rozdíl jednoho procenta je sice zanedbatelný, avšak varovný nejen pro ČSSD, ale i pro pravici.

"Sociální demokracie by si měla uvědomit, že boj s komunisty nemá zdaleka vyhraný, i když jsou to takové mělké sympatie i částečně protestní volba. Lidé tak vyjadřují svou nespokojenost s politikou sociální demokracie, a proto se jich část přesouvá ke komunistům," uvedl Hart.

Výsledky výzkumu podle Hartla spíše popisují náladu ve společnosti než skutečný volební úmysl. "Nejde o nějaký šokující vývoj. KSČM v minulých měsících po desetinkách neustále posilovala. Myslím ale, že jsme blízko stavu nasycenosti. Pokud ostatní strany nebudou dělat nějaké výrazné chyby, tak bych další výrazný nárůst u KSČM nečekal," konstatoval Hartl.

Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman včera v reakci na vývoj volebních preferencí pouze zopakoval svůj dřívější názor: "Už v době, kdy naše preference byly vysoké, jsem řekl, že předpokládám jejich pokles. Že tato vláda je vládou sebevrahů, která první dva roky bude ztrácet popularitu," prohlásil Zeman. Obrat ve voličské podpoře Zeman očekává ve chvíli, až se zlepší ekonomická situace. Kdy by se tak mělo stát, však neřekl.

Volební preference jednotlivých stran:ODS-23,4; KSČM-17,8; ČSSD-16,8.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz