Šéf KSČM Filip: O vydávání majetku církvím budeme chtít referendum

  18:17aktualizováno  18:17
Komunisté jasně pojmenovali první věc, kterou budou po volbách chtít, pokud by spolupracovaly levicové strany. Referendum k již schválenému zákonu, podle nějž se má vydat majetek církvím. "Ve společnosti po přijetí toho zákona i po verdiktu Ústavního soudu zůstala pachuť," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip před tiskovou konferencí KSČM k výsledkům senátních a krajských voleb (13. října 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jaké bude hlavní téma předčasných voleb podle KSČM?
Hlavním tématem bude změna ekonomické politiky České republiky, ale podle mě i otázka případného referenda o realizaci zákona o církevních restitucích, protože ve společnosti po přijetí toho zákona i po verdiktu Ústavního soudu zůstala pachuť. Osmdesáti procentům občanů se to zdá nespravedlivé. A samozřejmě to budou také otázky zaměstnanosti a bezpečnosti občanů.

Chápu to správně, že téma církevních restitucí bude pro vás jedno z hlavních?
Říkám na rovinu. Dostal jsem mnoho dopisů, jestli s tím budeme něco dělat jako politická strana a my v tomto případě a ve čtvrtek by to měl schválit náš ústřední výbor, budeme požadovat, aby bylo vypsáno referendum, jak naložit s tím zákonem.

Sociální demokraté už připustili, že jednou z variant je jejich jednobarevná vláda po volbách, kterou byste mohli tolerovat. Takže to referendum o vydávání majetku církvím je jedna z věcí, kterou byste na ČSSD chtěli?
Samozřejmě bude záležet na tom, jestli případný ústavní zákon o obecném referendu projde, to je první moment. To znamená, že je potřebná ústavní většina takových politických stran, které referendum budou požadovat. Neřešili bychom to prostou většinou poslanců, jak dál s tím zákonem, ale otázkou referenda. Je to trvalé téma společnosti. Nevím, jak to vnímáte vy, ale my to vnímáme jak z elektronické, tak z běžné korespondence velmi silně.

Kolik peněz je KSČM připravena dát na volby?
Bude to v desítkách milionů.

Jakou formu oslovení voličů chcete zvolit, jaká je podle vás nejúčinnější - billboardy, setkání na náměstích, nebo jsou to už dnes více sociální sítě?
V tomto ohledu budeme zvažovat všechny formy, ale zejména formu osobní agitace, ať už individuální setkání s občany, nebo hromadná vystoupení na akcích.

Vy sám budete kandidovat znovu v Jihočeském kraji?
Ano, krajská konference v Českých Budějovicích mě zvolila za vedoucího kandidáta jihočeské kandidátní listiny a předpokládám, že ústřední výbor to ve čtvrtek nezmění.

Hlavní soupeření na levici bude mezi námi a ČSSD

Přibyl vám soupeř v boji o levicové voliče, Strana práv občanů - Zemanovci. Budete se podle vás o voliče přetahovat spíš s nimi, nebo s ČSSD?
Jsem přesvědčen, že levicový elektorát v České republice výrazně posílil. Přesto, že se ukazuje více politických stran nalevo, tak to soupeření o levicové voliče bude z našeho pohledu hlavně mezi námi a sociální demokracií.

V posledních volbách jste měli okolo 11 procent. Jaký výsledek voleb byste považoval za dobrý pro vaši stranu?
Přidržím se toho, že si nevsázím na žádný výsledek, netipuji. Samozřejmě každé zvýšení procenta hlasů od voličů je úspěch.

Politici TOP 09 - Karel Schwarzenberg a před ním i Miroslav Kalousek - mluví o tom, že ve volbách půjde o to, zda Česká republika zůstane liberální parlamentní demokracií, nebo se změní na autokratický režim putinovského typu. Jak taková slova vnímáte?
Myslím, že toto téma neosloví voliče, protože tady snad nikdo neuvažuje o posílení pravomocí jednotlivců. KSČM bude usilovat o to, aby se zachoval parlamentní charakter republiky, ale pokud jde o liberální demokracii, já myslím, že neoliberalismus a liberální politika zkrachovaly v celé Evropě a hledá se model, který více vyhovuje občanům, ne nadnárodním korporacím.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro vaše stranické noviny...
...my nemáme stranické noviny.

Na rady jiných nedáme. Neusilujeme být ve vládě za každou cenu

Prostě v rozhovoru pro Haló noviny dal komunistům doporučení, abyste dříve, než vstoupíte do vlády, se nejprve chovali zdrženlivě a zatím tolerovali menšinovou vládu sociální demokracie, čímž naznačil, že někdy to může být i jinak. Budete se řídit jeho doporučením, nebo je ambicí KSČM být přímo v koalici, ne jen tolerovat menšinový kabinet?
Já myslím, že pan prezident dobře ví, že KSČM je suverénní politickou stranou a na rady jiných příliš nedá. O postupu strany rozhodují volené orgány, ústřední výbor, výkonný výbor. A my se o našem postupu budeme rozhodovat podle výsledků voleb s tím, že naše rozhodnutí bude korespondovat s volebním výsledkem. My se nebojíme exekutivy a principu poctivé správy, ale také nejsme z těch, kteří by usilovali být za každou cenu hned ve vládě.

Pokud by se KSČM domluvila na spolupráci, toleranci vlády ČSSD, trvali byste na tom, že by Česká republika neměla být ve vojenské části NATO, nebo na tom, že čeští vojáci nemají být v zahraničních misích? Budete mít takovou podmínku?
Žádnou takovou podmínku nestanovíme. My trváme na svém volebním programu. A v něm je jasně obsaženo, že bezpečnostní architektura České republiky nemůže být založena na paktu, který pochází z doby studené války. Myslíme si, že je potřeba ji nově stavět. Proto se také stavíme za společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie. Ale neznamená to, že KSČM bude stanovovat nějakou takovouto podmínku vůči vládě, ve které by nebyla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

ODS chce spolupráci s dalšími stranami v boji proti ANO, Piráti nevidí důvod

Tisková konference ODS před jednáním Poslanecké sněmovny, na snímku předseda...

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz