Komunista Filip jedná v ruské Dumě. Sněmovna se od něj distancovala

  12:22aktualizováno  18:01
Předseda KSČM Vojtěch Filip míří do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Sergeje Železňaka, který je kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a EU. Zneužije to ruská propaganda, varoval ve Sněmovně místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poslanci poté přijali usnesení, že Sněmovna s jeho cestou nesouhlasí.

Vojtěch Filip | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Poslanci na středečním jednání přijali usnesení, že s cestou Vojtěcha Filipa nesouhlasí a že předseda KSČM v Moskvě nereprezentuje stanovisko Poslanecké sněmovny ČR.

Poslanci se zpočátku nemohli shodnout na přesném znění usnesení. Zatímco Kalousek navrhl, aby poslanci řekli, že s cestou nesouhlasí, sociální demokraté prosazovali usnesení, že místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip na své cestě nereprezentuje postoj Sněmovny.

Kalouskův návrh podpořil i Zbyněk Stanjura (ODS). „Klíčové není, kam jel, ale na pozvání koho. Je to člověk, vůči kterému Česká republika vyjadřuje sankce,“ řekl Zbyněk Stanjura (ODS). Sociální demokraté se podle něho snažili usnesení změkčit.

Stanjura proto nabídl třetí - provokativní - usnesení, že Poslanecká sněmovna s cestou Vojtěcha Filipa souhlasí. Chtěl prý, aby se všichni jasně vyjádřili. Třetí návrh tedy přijat nebyl, hlasovalo pro něj pouze 22 poslanců.

Filipův spolustraník Alexandr Černý (KSČM) nerozumí, co poslanci usnesením sledují. „Změnit se na tom nic nedá. Pak Filip tam prostě je a je to místopředseda Poslanecké sněmovny. Nikdo nic nezměnil na tom, že je na řádné pracovní cestě. Po formální stránce je vše v pořádku. Návštěva pana Filipa v Rusku v žádném případě nepřekračuje mantinely, které vytyčila Evropská unie,“ řekl Černý (KSČM).

Podle Kalouska, který přišel s prvním návrhem, bylo nutné zabránit tomu, aby Filipova cesta byla vnímána jako oficiální cesta reprezentanta České republiky. 

„Vojtěch Filip se dnes večer sejde se svými soudruhy. Cokoli bude říkat, bude říkat ústy Poslanecké sněmovny,“ prohlásil Kalousek. „Pokud oficiální reprezentant navštíví ruskou Dumu na pozvání tohoto člověka, tak nám musí být jasné, jakým způsobem toho dokáže zneužít ruská propaganda a jakým způsobem o tom budou informovat zahraniční média. Je to cesta, která poškozuje zájmy České republiky,“ dodal.

Kalousek poznamenal, že Filip do Ruska jede v době, kdy opět eskaluje situace na východě Ukrajiny poté, co Rusko uznalo volby v separatistických republikách v Doněcké a Luhanské oblasti.

Filip prý jede zachraňovat pracovní místa

Samotný Vojtěch Filip napsal ČTK, že v Rusku bude jednat sám za sebe. Nechápe, proč by kritika jeho cesty měla být hlavním tématem sněmovní schůze.

Podle Lidových novin Filip tvrdí, že „jede do Moskvy zachránit dva až tři tisíce pracovních míst, dojednat, aby naše firmy dostaly dotace z ruského rozpočtu“.

Miroslava Němcová (ODS) se pozastavila nad tím, že předseda Sněmovny Jan Hamáček Filipovu cestu odsouhlasil, aniž by ji projednal organizační výbor Sněmovny. „Dozvídáme se, že organizační výbor byl úmyslně obejit,“ řekla Němcová.

Podle Hamáčka to však je standardní postup. „Je možné schválit cestu, pokud zrovna nezasedá organizační výbor Poslanecké sněmovny. Za moje funkční období se tak stalo již asi desetkrát,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz Hamáček, který je momentálně na cestě v Albánii.

Je si vědom toho, že Železňak je na sankčním seznamu Evropské unie. „Na tom seznamu je celá řada dalších ruských představitelů. Znamená to, že Železňak nemůže cestovat do zemí Evropské unie, ale ne, že by český představitel nemohl navštívit Rusko,“ řekl Hamáček.

Premiér doporučil poslancům ČSSD do Ruska nyní nejezdit

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že zatím neměl možnost s Hamáčkem mluvit, proto jeho kroky nechce hodnotit. Sám ale cestu, jakou plánuje Filip, poslancům ČSSD zatrhl.

„Když jsem se dozvěděl, že se chystá delegace do Moskvy a že má odletět v těchto dnech, požádal jsem poslance sociální demokracie, aby se jí neúčastnili a nepodporovali ji,“ řekl Sobotka.

„Domnívám se, že organizování parlamentních delegací do Ruska, je do značné míry riskantní záležitostí, protože to může být propagandisticky zneužito v té propagandistické válce, která se vede kolem situaci na Ukrajině,“ míní premiér.

Co říkáte na cestu šéfa komunistů Vojtěcha Filipa do Moskvy?

celkem hlasů: 2575

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Měl by tam rovnou zůstat. 1748
Je to jeho právo, nevadí mi to. 697
Neměl by tam letět, kazí to pověst ČR. 130
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz