Cirkusáci chtějí vést nejen Prahu. Kandiduje klaun i jezdec v glóbu smrti

  11:40aktualizováno  13:19
Jezdec v glóbu smrti, majitelé cirkusu, žongléř, iluzionista v důchodu, majitel lunaparku v důchodu, drezér exotických zvířat i klaun. To je výčet jen části pražské kandidátky strany Jauner Československo 2018. Společně by chtěli zlepšit podmínky pro cirkusy. Za hnutím, které kandiduje i v jiných městech, stojí artista a neúspěšný kandidát do Senátu za Národní demokracii Václav Šimek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Anna Alešová, trojka pražské kandidátky hnutí Jauner a majitelka cirkusu Andres, uvedla pro iDNES.cz, že by v pražském zastupitelstvu ráda zlepšila podmínky pro cirkusy. 

„V cirkusu odjakživa byla zvířátka, tak bychom je tam rádi ponechali. Chceme, aby v Praze byly pozemky pro cirkusy jako v Přerově, kde jsou zdarma. Je tam taky vybudovaná elektrika, voda, takže přijedete a máte to bez problému a prostě to funguje. Stejně je to i na západě, ale v České republice to nefunguje,“ uvedla Alešová.

Do zastupitelstev kandiduje přes 200 tisíc lidí, třetinu tvoří ženy

Upřesnila, že strana je tvořená lidmi od cirkusu a lunaparků, protože jinde nemají zastání. „Všichni nám jenom šlapou na paty,“ sdělila Alešová. Zakladatele hnutí Václava Šimka zná z Olomouce, také pochází z cirkusového rodu a jeho rodina vlastnila lunaparky. A dodala, že jauner je světský výraz pro umělce z manéže, kteří kočují světem. Zahrnuje artisty i loutkaře.

Společně s Alešovou kandidují v Praze ještě její manžel, taktéž majitel cirkusu Andres, a artista cirkusu syn Josef Aleš. Na kandidátce figurují také akrobati na koni, artisté, žongléři, iluzionisté. Nechybí ani jezdec v glóbu smrti, drezér exotických šelem, klaun nebo majitelé lunaparku (celá kandidátka je zde).

Na kandidátce se ale také vyskytují jména lidí, kteří ani netuší, že někam kandidují. Je to případ Jiřího Berouska, majitele cirkusu Originál Berousek. Redakci iDNES.cz sdělil, že vůbec netuší, jak se jeho jméno na soupisku dostalo, protože nikam nekandiduje. 

Mnohé Pražany také překvapilo, že do zastupitelstva kandidují občané, kteří mají trvalé bydliště mimo Prahu. Nicméně podle ministerstva vnitra může do zastupitelstva kandidovat i člověk, který si trvalý pobyt v obci zařídí nejpozději první den voleb

Do Senátu nekandidují, protože nemají peníze

Strana Jauner Československo 2018 vznikla, jak napovídá její název, teprve letos. Ještě nemá ani webové stránky. Informace o ní je možné nalézt na webu zakladatele Václava Šimka a má vlastní skupinu na Facebooku.

Volby 2018

Šimek vede kandidátku v komunálních volbách do Olomouce. Redakce iDNES.cz mu zaslala několik dotazů, dosud na ně však neodpověděl.

Redakce iDNES.cz proto zavolala majiteli cirkusu Sultán a místopředsedovi hnutí Jauner Eriku Berouskovi. Ten odmítl na dotazy odpovědět s tím, že je v zahraničí a podrobnosti k programu stejně sděluje lídr hnutí Šimek. 

Ten je velice aktivní na sociálních sítích, jak upozornil na svém webu Jiří Hřebenář. Například je správcem skupiny Domobrana okresů ČSSR. Na stránkách sdílí články z dezinformačních webů a přes web sháněl i kandidáty pro své hnutí: „Domobrana ČSSR má od 14. 6. 2018 politické hnutí Jauner Československo 2018. Kdo pomůže sestavovat volební kandidátky do 6. 7. 2018?“ vyzýval Šimek v červnovém příspěvku.

Práce pro střední vrstvy i nůžky bez DPH

Hnutí Jauner ve svém programu láká na zpětvzetí vody do vlastnictví národa, vyšší důchody nebo na zajištění tradiční rodiny s pomocí bezúročných půjček pro pracující novomanžele. Chce také zajistit pracovní místa pro střední vrstvu a celkově chce všestranně podporovat střední vrstvu. Dalším bodem programu je zrušení DPH pro předměty a potřeby pro školství, děti a mládež.

Šimek také doufá, že by se jeho hnutí podařilo zrušit změnou ústavy jednu komoru parlamentu. Rád by také prosadil spravedlivější změnu zákonů a zvyklostí v soudním systému, případně dohled a revizi práce OSN. 

Není přitom jasné, jak by chtěl výše uvedených bodů docílit, když jeho hnutí kandiduje do zastupitelstva. 

V oficiálním prohlášení Šimek zmínil, že Jauner Československo 2018 bude kandidovat ve čtrnácti obcích. V Praze, Olomouci, Dehtárech a Charvátech nabízí vícero kandidátů a v dalších deseti obcích pak mají pouze jednoho zástupce. „Dále sděluji, že Jauner Československo 2018 nepostavilo žádného kandidáta do senátních voleb,“ uvedl Šimek s odkazem na nedostatek peněz.

Dodal, že shánět kandidáty do Senátu a kauci dvacet tisíc korun na každý obvod nebylo prioritou na základě neochoty členů Jauner a také nechtěli zbytečně konkurovat kandidátům jiné politické strany.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Vláda prosadila schodek rozpočtu 40 miliard, podpořil ji prezident Zeman

Návrh státního rozpočtu na příští rok podpořila Sněmovna v prvním čtení. Kývla tak na schodek 40 miliard korun, který...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz