Česko by si mělo půjčit 100 miliard na výstavbu bytů, navrhují lidovci

  12:58aktualizováno  13:38
Dostupné bydlení slibují v kampani před komunálními volbami lidovci. Chtějí, aby si Česká republika půjčila sto miliard na výstavbu obecních bytů, které by byly určeny mladým rodinám. Nájemné v nich by bylo nižší než komerční. Kromě toho spustili také aplikaci Dostupně bydlet.

Kampaň do komunálních voleb odstartovala KDU-ČSL v centru Prahy na Malostranském náměstí, kde lidovci představili i žlutý obytný vůz, kterým budou jezdit po republice.

Fotogalerie

Místopředseda lidovců Jan Bartošek s humorem poznamenal, že „obytňák“ není alternativním řešením bydlení pro poslance. Naopak lidovci podle něj chtějí zajistit bydlení pro mladé lidi. „V České republice chybí 50 tisíc bytů. Pokud si Česká republika může půjčit 100 miliard na opravu silnic, tak my vyzýváme, ať si Česká republika půjčí 100 miliard na výstavbu pro mladé lidi,“ uvedl Bartošek. Upřesnil, že částka by se půjčovala postupně, aby starostové stíhali byty stavět. Návrh už konzultoval s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO), která jej podpořila.

V rámci kampaně představili také aplikaci Dostupně bydlet, jejímž prostřednictvím lidé mohou nahlašovat parcely nebo opuštěné domy a budovy. s tím, že tipy se pak přepošlou starostům a vedením obcí. Bartošek připomněl, že pro lidovce je důležitá rodina, tedy svazek muže a ženy, proto budou v kampani cílit na to, aby se zvýšil počet bytů pro rodiny.

Předseda lidovců Bělobrádek, který sám kandiduje do Senátu na Náchodsku, vysvětlil, že komunální volby jsou důležité a nejsou druhořadé ani pro lidovce.

„Na komunální úrovni se nejvíce lidí dotýká, jak pracují zastupitelstva. Na druhé straně Senát v tomto okamžiku může hrát skutečně zásadní opoziční roli a může se postavit proti některým nápadům, které jdou proti duchu a smyslu ústavy a může být garantem toho, abychom žili v demokracii, tak jak byla koncipována,“ uvedl Bělobrádek s tím, že demokratická podle něj není síla jedné strany.

KDU-ČSL má podle něj přes čtyři tisíce zastupitelů a dalších 16 tisíc jich kandiduje v letošních komunálních volbách. Být na kandidátce lidovců podle něj znamená mít největší pravděpodobnost zvolení. „Máme velkou podporu mezi mladými lidmi a velká část jich stojí i na našich kandidátkách,“ upřesnil Bělobrádek. Dodal, že by byl rád, kdyby volby dopadly ve prospěch našich dětí.

Brno je boží

„Brno je boží,“ zahájil svůj proslov první náměstek primátora Brna a číslo jedna brněnské kandidátky Petr Hladík. Přesto podle něj trpí celou řadou problémů. Brňáci by podle něj uvítali především malé zázraky. „Připravili jsme malé a velké zázraky jako program KDU-ČSL pro komunální volby,“ uvedl Hladík. Jedním z bodů je zlepšit koordinaci oprav dopravní sítě v Brně. Rád by také vybudoval v jihomoravské metropoli parkovací domy.

„Poskytneme dotaci pro rodinné domy, aby si mohly vybudovat pěti až šestikubíkové nádrže dešťové vody,“ dodal Hladík s tím, že pod Brnem je spousta vody.

V Praze budou lidovci bojovat o posty na magistrátu na kandidátce Spojené síly pro Prahu. V bloku středopravých stran tvořeném hnutím STAN a TOP 09 kandidují ještě zástupci strany LES a Demokratů Jana Kasla.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Soud s příslušníky StB byl odložen. Obhajoba zpochybnila nestrannost senátu

Ilustrační snímek

Soudní jednání s bývalými příslušníky StB skončilo v úterý žádostí o vyloučení senátu. Obhájce Karla Vykypěla Vladimír...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz