Řekli mi, ať si vyberu, vysvětluje žena, proč kandiduje za SPD jako policista

  0:01aktualizováno  0:01
Marta Telecká kandiduje ve volbách do obecního zastupitelstva ve Slezské Ostravě na třetím místě za SPD. V políčku povolání má uvedeno, že je policistka. Nicméně ve skutečnosti jí nikdy nebyla. Vedení hnutí jí prý řeklo, ať si sama vybere, jaké povolání na kandidátce uvede.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle služebního zákona mohou policisté a hasiči kandidovat ve volbách do místních samospráv, ale nesmí být členy politické strany nebo hnutí. V takovém případě by totiž porušili zákon. I proto redakci iDNES.cz zaujalo, že Telecká má uvedeno, že je policistkou, zatímco je členem SPD. Stejně je na tom i František Janeček, který usiluje o post ve vedení Ostravy.

Redakce proto poslala žádost o vyjádření krajskému ředitelství Moravskoslezského kraje. Po několika dnech přišla odpověď. „Vzhledem k faktu, že se nejedná o policisty našeho krajského ředitelství Váš dotaz do naší gesce nenáleží,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Pokorná.

Dvojice nepracuje ani u městské policie. „Dívala jsem se na ta jména. Určitě tito lidé nepracují u Městské policie Ostrava,“ uvedla mluvčí Michaela Michnová.

Nejasnosti nakonec objasnila sama Telecká. Vysvětlila, že v současnosti se stará o osobu blízkou. V minulosti pracovala jako velitel směny u Městské policie Ostrava. „Jim je jedno, jaké povolání si tam uvedu, protože jsem žila i v Americe, kde jsem taky pracovala,“ řekla iDNES.cz Telecká. „Řekli mi, ať si vyberu,“ dodala.

Asistent Volného: Lidi nijak nelustrujeme

To potvrzuje i asistent poslance Lubomíra Volného Václav Kubín. „Když jim řekneme, ať si tam napíšou, co chtějí, tak si tam napíšou, buď svoje povolání, nebo své poslední povolání v případě, že jsou ve výslužbě, jako je tomu u pana Janečka,“ uvedl Kubín. 

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Zmínil, že kvůli dotazům redakce iDNES.cz se na jejich kandidáty začala vyptávat i ostravská policie. Upřesnil, že Janeček v minulosti pracoval pro ostravskou policii a nyní je ve výslužbě.

„Myslím, že v žádném případě zákon neporušujeme a voliče nemateme. Ale rozhodně lidi nelustrujeme a když si tam někdo uvede, že je policista namísto strážník, tak je nějak neperzekvujeme a nijak je neomezujeme,“ dodal.

Podle předsedy Institutu politického marketingu Karla Komínka je to však nestandardní postup. Kandidáti by prý měli uvádět aktuální povolání. „Některá povolání požívají obecně větší důvěry než jiná, typicky to jsou lékař nebo právník. Samozřejmě policista patří mezi ty, kterým bychom měli věřit více, než jiným povoláním. Myslím, že je to matoucí a mělo by tam být uvedeno policista ve výslužbě,“ uvedl Komínek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Najdete na iDNES.cz