1. Kdy se volí?
Češi své poslance vyberou 28. a 29. května 2010. V pátek se volební místnosti otevřou ve 14:00 a uzavřou ve 22:00. V sobotu se volí od 8 do 14 hodin. Volit lze i v zahraničí, někde s časovým posunem. Více čtěte v bodech 8 a 9.
2. Kde vezmu hlasovací lístky?
Hlasovací lístky obdrží volič nejpozději tři dny před volbami. Každá strana má svůj lístek se seznamem kandidátů a číslem, které jí vylosovala státní volební komise. Největší strany letos kandidují pod čísly 9 - ČSSD a 26 - ODS. (více o losování čísel čtěte zde)
3. Co když lístky nedostanu, nebo sada není kompletní?
Obraťte se na volební komisi ve svém okrsku. Lze to udělat přímo v čase voleb ve volební místnosti, kde můžete bez udání důvodu požádat o novou sadu lístků. Lístky až v místnosti dostane také volič s voličským průkazem, viz bod 5.
4. Kde najdu svou volební místnost?
Místo konání voleb oznámí starosta obce nejpozději 15 dnů předem, tedy 13. května. Obec může být rozdělena na víc okrsků, v tom případě se přesně stanoví, které čtvrti či ulice spadají do kterého okrsku. Volí se zpravidla na obecních úřadech, ve školách či kulturních domech.
5. Co když chci volit v ČR, ale mimo bydliště?
Požádejte si o voličský průkaz. Lze tak učinit už teď, ale nepozději sedm dní před volbami, tedy do 21. května. Žádat lze osobně přímo u okrskové volební komise, nebo tamtéž písemně. Ale pozor - žádost musí mít ověřený podpis. Ověření získáte například na větších obecních úřadech nebo u notáře. Obecní úřad vydá voličský průkaz nejdříve 15 dnů před volbami, tedy 13. května. (podrobnosti o průkazech čtěte zde)
6. Jak správně hlasovat?
Volit může každý, komu je nejpozději v druhý den voleb alespoň 18 let. Ve volební místnosti se prokáže občanským průkazem nebo pasem. Komise jeho příslušnost k okrsku zkontroluje v seznamu voličů. Pokud volíte na voličský průkaz, budete do seznamu zapsáni a průkaz odevzdáte komisi. Komise pak voliči vydá označenou obálku, může také vyměnit chybějící či poškozené lístky.
Volič se musí sám odebrat do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků. Tam může, ale nemusí, zakroužkováním jednoho až čtyř pořadových čísel u kandidátů na lístku jedné strany vyznačit své preferenční hlasy. Lístek jediné strany pak vloží do obálky od volební komise a vhodí do označené urny.
Pokud se neodeberete za plentu, nebude vám hlasování umožněno. Vložení více než jednoho hlasovacího lístku do obálky bude započítáno jako neplatný hlas. (podrobnosti o způsobu hlasování najdete zde)
7. Co když nemohu do volební místnosti dojít?
Pokud se nemůžete dostavit do volební místnosti například ze zdravotních důvodů, požádejte obecní úřad nebo ve dnech voleb okrskovou volební komisi, aby za vámi úředníci přišli s hlasovací urnou domů nebo do nemocnice. Přijít musejí dva členové volební komise s úřední obálkou a hlasovacími lístky. (více o volbách v nemocnici čtěte zde)
8. Kdy se volí čeští poslanci v zahraničí?
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR mimo republiku se konají ve dvou dnech.
A) ve čtvrtek 27. května 2010 a pátek 28. května 2010 od 14 do 21 hodin místního času tam, kde je časový posun větší než 4 hodiny oproti SELČ v České republice. Týká se to hlasování na zastupitelském úřadě v těchto místech: Los Angeles, San José, Bogota, Lima, Mexiko, Chicago, Caracas, Havana, New York, Ottawa, Santiago de Chile, Toronto, Washington, Brasília, Buenos Aires, Sao Paulo;
B) v pátek 28. května 2010 od 12 do 22 hodin místního času a v sobotu 29. května 2010 od 8 hodin do 12 hodin místního času tam, kde je časový posun nejvýše do 2 hodin oproti času na území České republiky: Akkra, Rabat, Abuja, Alžír, Dublin, Lisabon, Londýn, Tunis;
C) u zbývajících zastupitelských úřadů probíhá hlasování ve stejném čase jako na území České republiky.
Voliči v zahraničí vybírají kandidáty z Jihočeského kraje, jak určil los. (více o losování čtěte zde)
9. Kdo může volit v cizině?
Za určitých předpokladů každý občan ČR a to v zemi, kde máme zastupitelský úřad. Kdo pobývá v cizině dlouhodobě a chce volit na zastupitelském úřadě, musel do 18. dubna požádat o zapsání do seznamu voličů. Pokud takový člověk je zapsán, ale nebude v den voleb přítomen ve spádové oblasti zastupitelského úřadu, může požádat o voličský průkaz. Kdo se nechal zapsat do seznamu v zahraničí, byl automaticky vyškrtnut ze seznamů v ČR.
Pokud teď pobýváte v ČR, ale v termínu voleb budete v cizině, vyžádejte si běžný voličský průkaz podle bodu 5. Vezměte ho s sebou s občanským průkazem nebo cestovním pasem a ve dnech voleb se dostavte na zastupitelský úřad ČR v cizině. (podrobnosti o hlasování v cizině najdete zde)
10. Mohou se ještě měnit kandidátky?
Doplňovat kandidátky nebo měnit pořadí kandidátů už politické strany a hnutí nemohou. Mohou ale stahovat kandidáty, případně dotyční mohou sami odstupovat do 48 hodin před zahájením voleb. O nich se dozvíte na nástěnce ve volební místnosti. Při zjišťování výsledků voleb se k hlasům odevzdaným pro odstoupivší kandidáty nepřihlíží. Pokud někdo odstoupí, místo po něm teď už zůstane prázdné, další kandidáti se na něj neposunou.