Kompletní přepis e-mailové komunikace: jak se VV radily o etickém kodexu

  0:01aktualizováno  0:01
Kandidátce na šéfku strany Karolíně Peake vadí, že seznam nepřátel strany je příliš konkrétní. Určit nepřátele by mělo být v kompetenci Markéty Vojtíškové, radí další člen elitní rady VV Jiří Vejmelka. Podívejte se na maily, které si špičky Věcí veřejných vyměnily při tvorbě "etického kodexu".

Vít Bárta, Karolína Peake a Kateřina Klasnová na ideové konferenci Věcí veřejných | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Bártovy plány

MF DNES zveřejňuje ukázky mailové korespondence strany Věci veřejné z roku 2009, kterou redakci předal tehdejší předseda strany a pozdější místopředseda Jaroslav Škárka. Maily poslala pravá ruka Víta Bárty Markéta Vojtíšková devíti lidem. (Kateřině Klasnové, Karolíně Peake, Josefu Fišerovi, Jaroslavu Škárkovi, Jiřímu Vejmelkovi, Janě Pařízkové, Josefu Dobešovi, Lukáši Topinkovi a Michalu Pavlovi)

Týkají se takzvaného "etického kodexu" strany a Vojtíšková je rozeslala s výzvou, ať na Bártův dokument posílají připomínky. Z důvodu zachování autenticity redakce ponechala text v originálním znění, včetně překlepů či pravopisných chyb.


Markéta Vojtíšková, odesláno 7.1.2009, 17:46
Milí kolegové,
předkládám dnes projednávaný Etický kodex a prosím vás o jeho připomínkování, jak bylo dohodnuto. Na příští koncepční poradě bych ráda prezentovala alespoň dílčí posun, tzn. odsouhlasila ty části kodexu, které nikomu nebudou připadat konfliktní.

Jiří Vejmelka, odesláno 8.1.2009, 9:17
Pro začátek opakuji svou připomínku z koncepční porady. Nazvěme to např. "Kodex VV" nebo jak navrhnul M.P. "Interní kodex". Nebude se nám to plést s Etickým kodexem, který budeme schvalovat na konferenci. Já chápu tento dokument tak, že jsou to pravidla, která stanovil náš zaměstnvatel a vyžaduje, abychom je dodržovali. Měl by platit pro většinu funkcionářů a všechny  zaměstnance holdignu VV. Etický je pouze z pohledu Vítka, ale to nebrání tomu, abychom jej dodržovali.

Zdraví J.V.

Karolína Peake, odesláno 8.1.2009, 10:26
Ahoj,
zde jsou mé poznámky k navrhovanému Kodexu:
V první řadě navrhuji strukturovat Kodex jasněji tak, aby bylo lze odkazovat jasně na jednotlivá ustanovení. Nyní je členění a číslování těžké k referenci. To je ale jen formalita.
1. Hlava III. – Kodex, odd. III c) – rozděleni elit na nepřátele, přátele, možné partnery apod. – Domnívám se, že Koncepční rada by měla rozhodovat nejen o tom, kdo bude přiřazen do skupin absolutních nepřátel, vůči kterým vedeme otevřený boj (Hejma, Pawlowski…), ale i o zařazení do ostatníczh skupin. Není možné už v tuto chvíli se usnést na tom, že neútočíme na osoby magistrátu, když se na tuto rovinu politiky pravděpodobně budeme také chtít dostat. Z Kodexu bych proto vypustila jednotlivé příklady a nechala jen obecné rozdělení do skupin.

2. Způsob provádění tendrů – tento manuál bych ráda ještě před finalizací Kodexu podrobně probrala na jedné z příštích porad tak, aby byla logistika VŘ jasná všem (i mně). Nevím, zda je vždy udržitelné, aby byl tendr co nejtransparentnější a zároveň vycházel vstříc partnerovi (až už koaličnímu nebo jinému). Těch zájmů může být celá řada a hranice a pravidla musí být zcela jasná dopředu.

3. Otázka dofinancování týmu dle 3d) na předposlední straně – úředníci, ředitelé apod. Podle mého není třeba dofinancovávat ze zdrojů VV ale klidně z veřejného rozpočtu formou výhod (byty apod.) – bylo by to zcela legitimní. (…) (reaguje na odstavec Návrhu Kodexu, kde se mj. píše, že VV jsou po "převzetí moci povinny dofinancovávat partnery (je vhodnější je přímo dofinancovávat, než méně schopným partnerům stanovit větší míru samostatné kompetence, kde si sama poskytnou neohrabaný prospěch s mediálními a jinými následky v neprospěch koalice – pozn. red.)

4. Otázka fixace v 5h) – předpokládám, že bude probírána v osobních pohovorech. Nevím o jaké fixaci se zde hovoří, ale z textu mi vyplývá, že se předpokládá, že kdo není fixován je automaticky považován za někoho, kdo hodlá porušovat Kodex. Z této míry "důvěry" nejsem příliš nadšená (reaguje na odstavec Návrhu, kde se uvádí, že člen „koncepční rady musí být fixován na Víta Bártu“ – pozn. red.)
(…)

Lukáš Topinka, odesláno 9.1.2009, 18:30
Ahoj všem,
tady jsou moje postřehy k návrhu:
(…)
Souhlasím s Karolínou, že otázka VZ (veřejných zakázek – pozn. red.) kvůli tomu, že budeme muset brát v budoucnosti v úvahu celou řadu zájmů (ekonomické, politické elity … atd), potřebuje delší diskuzi a zapojení minimálně všech členů Koncepční rady, tak abychom došli ke kompromisu. Ani já nemám zatím v této oblasti vzhledem ke skutečnostem uvedeným v návrhu Etického kodexu jasno. (…)

Jiří Vejmelka, odesláno 11.1.2009, 14:19
Vážení, píši svůj názor na kodex.
(…)
K části III., 1 b) „Nepřítel. Schvalování nového protivníka MV (Markétou Vojtíškovou – pozn. red.) nebo koncepční radou VV. Je to dost velký rozdíl a proto to doporučuji zpřesnit. Např. to může být dáno do pravomocí MV a ta rozhodne sama hned nebo až po projednání koncepční radou.(reaguje na odstavec Návrhu Etického kodexu VV, v němž se píše, že VV nemůže bojovat proti všem, a je proto nutné si definovat „nepřátele, s nimiž se nebojuje“ a „nepřátele, s nimiž se bojuje“ – pozn. red.)
K části III. „VB vrátit celkovou výši investice“. Pokud ano, tak by měla být známa její výše a doba návratnosti, popř. za jakých podmínek. (reaguje tak na odstavec Návrhu, v němž se mimo jiné píše, že „VV jsou při převzetí moci povinny vrátit VB celkovou výši investice – pozn. red.)
Koncepční rada. Navrhuji zpracovat statut koncepční rady. Definovat jasné složení, které by mělo co nejvíce ladit se stranickou strukturou. Stanovit pravidla pro rozhodování. Výjimečné postavení VB bych řešil právem veta. Udělování licencí doporučuji ponechat na stranickou strukturu, s tím, že k udělení je nutný souhlas koncepční porady (VB může vetovat). (reaguje mj. na odstavec Návrhu, který počítá s tím, že nové licence VV uděluje Vít Bárta – pozn. red.)

Karolina Peake, odesláno 11.1.2009, 17:33
Ahoj všem,
Názor na Etický kodex jsem již napsala, doufám, že bude ještě podroben další diskusi a ujasněním.
Karolína

Markéta Vojtíšková, odesláno 12.1.2009, 14:35
„Dosud jsem neobdržela žádné vyjádření k předloženému návrhu Interního kodexu VV od kolegů MP, JP, JF, JD a KK. Znovu připomíníám, že tento dokument má být přiveden k finální podobě intenzivní diskusí, do které se ale musejí zapojit VŠICHNI členové Koncepční rady VV.
Markéta

Markéta Vojtíšková, odesláno 12.1.2009, 14:47
Milí kolegové,
Počínaje touto středou (14.1.2009) budou KONCEPČNÍ PORADY probíhat vždy od 10-13 hodin na místě obvyklém. Po skončení bude vždy následovat operativní porada VV, v rozsahu cca 1 hodiny.
Děkuji,
Markéta

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz